Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 2. 10. 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.

CzechEnglishPolishUkrainian
10.3 C
Olomouc
9.9 C
Prostějov
10.6 C
Přerov
10.7 C
Šumperk
9.5 C
Jeseník
Neděle, 2. října 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.  Dobré ráno.

Koleje a menzy za sebou mají zatím největší ubytovací a stravovací akci v historii

Před prázdninami hostil Olomoucký kraj celorepublikovou Olympiádu dětí a mládeže. Sportovní výkony a předání ocenění jsou tedy za námi. Svou specifickou „olympiádu“ a zatím největší událost tohoto druhu však prožila koncem června i Správa kolejí a menz UP – bez jejího technického zajištění by totiž tato monstrózní akce nemohla vůbec proběhnout.

Více než 3 500 mladých sportovců a další desítky členů organizačních týmů z celé republiky nocovaly po celou dobu sportovní události na studentských pokojích UP a stravovaly se v univerzitních výdejnách. Pojďme si tuto monstrózní akci se začátkem akademického roku připomenout s ředitelem SKM Liborem Kolářem v krátkém ohlédnutí.

Od neděle 26. do čtvrtka 30. června ožily zcela nezvykle mimo semestr olomoucké koleje a menzy, a to díky dětské olympiádě. Pro lepší představu začněme čísly, kolik lidí se u SKM ubytovalo a najedlo?

Koleje na necelý týden obsadilo 3 973 nocležníků ve 1 477 pokojích. Menza během této pětidenní sportovní události vydala bezmála 18 000 snídaní, téměř 19 000 večeří a okolo 12 000 obědů. Těch se vydalo méně proto, že sportovci se během dne rozprostřeli za svými disciplínami po celém kraji, a zčásti se tedy stravovali mimo Olomouc. Na cestu domů jsme je pak vybavili 4 421 balíčky.

V čem spočíval největší rozdíl oproti běžnému provozu, kdy u vás bydlí a stravují se vysokoškolští studenti?

Museli jsme zvládnout ubytovat téměř čtyři tisíce sportovců a trenérů během pouhých několika hodin. Výrazně jsme proto posílili službu ubytovacího úseku, recepce i úklidovou službu. Nestandardní byl i dramaticky rozšířený rozsah výdejní doby menzy, která fungovala od snídaní podávaných od 6 hodin až po večeře do 20 hod, nicméně pravidlem bylo podávání stravy až do půl deváté. Menza navíc zajišťovala kompletní food servis v olympijském parku a také stravování organizátorů v Pevnosti poznání.

Museli jste posílit personál o externisty či dobrovolníky, nebo jste na dané období prostě povolali všechny zaměstnance SKM?

Většinu činností zajišťovali za obrovského nasazení zaměstnanci SKM včetně mimořádných směn a přesčasové práce nad rámec své pracovní doby, zejména o víkendu. Pomáhalo nám také 14 brigádníků. Třeba v menze bylo odpracováno téměř 4 000 hodin a například rozpis pro službu v kuchyni měl oproti běžné velikosti A3 na celý měsíc velikost A2 na jediný den! Zapotila se také úklidová služba, protože studenti uvolnili ubytovací kapacity pro účastníky olympiády teprve týden před akcí. Ještě jednou bych proto chtěl všem svým kolegům moc poděkovat, mají můj obdiv a moc si jejich nasazení i obětavosti vážím.

Asi nešlo jen o těch pět dní samotné olympiády. Kolik času jste potřebovali na přípravy? A nastaly přece jen nějaké nezvyklé situace? Nepřetížila mládež například wi-fi? Nedošla horká voda?

S přípravou jsme začali více než půl roku před začátkem olympiády, a to za situace, kdy nebylo s ohledem na covidovou situaci zřejmé, zda akce nebude stejně jako v předchozích dvou letech zrušena. Studenti opustili koleje týden před zahájením a tento čas jsme věnovali úklidu kolejí a přípravě prostor i lidí na olympiádu. Wi-fi fungovala naprosto spolehlivě, nezaznamenalo se ani zvýšení čerpaní dat. Mimořádná situace ale nastala v menze, kde v úterý 26. června v dopoledních hodinách vařili tak moc, že na trafostanici došlo k překročení sjednaného čtvrthodinového maxima odběru proudu, což se v běžném provozu menzy neděje.

Čeká v budoucnu olomoucké koleje a menzy nějaká obdobně velká akce?

Akce takového rozsahu zatím v plánu není, běžně však provozně zajišťujeme akce v rozsahu 500 až 700 osob. Nicméně jsme si velkou akci vyzkoušeli a určitě bychom ji znovu zvládli.

Zajímavá čísla

Počet ubytovaných = povlečených postelí 3 973 Počet vydaných snídaní Bezmála 18 000 Počet vydaných obědů Téměř 19 000 Počet vydaných večeří Přes 12 000 Počet balíčků připravených na sportoviště nebo cestu 4 421 Kolik jste obdrželi děkovných dopisů/vzkazů? Mnoho individuálních osobních poděkování od trenérů a organizátorů akce v průběhu konání a na konci olympiády.
Písemné poděkování náměstka hejtmana OK.
Poděkování místopředsedy ČOV. Kolik jste spotřebovali…   masa? 2 980 kg  uzenin? 724 kg rohlíků? 31 000 ks vajec? 3 500 ks másla? 29 000 porcí kečupu? 3 000 porcí rýže? 1 tunu těstovin? 500 kg brambor? 3 600 kg  cibule? 400 kg

[odkaz na zdroj]

Trenér Jílek po Boleslavi: Pomohla nám změna na tříobráncový systém

Remízu z utkání v Mladé Boleslavi trenér Václav Jílek bral. Už vzhledem k průběhu utkání a vyrovnání v nastaveném čase. „Z celkového pohledu jsme spokojení,“...

Devatenáctka přetlačila Slavii a bere cennou výhru

V 9. kole dorostenecké ligy zdolala devatenáctka pražskou Slavii. V utkání přitom musela otáčet a dohrávala o desíti. Sešívaní se v Řepčíně...

Neuteklo vám?

00:04:34

Otevřená radnice 39/2022

V dalším dílu pořadu Otevřená radnice odpoví primátor Olomouce Mirek Žbánek na dotaz, zda bude vybudovaná cyklostezka podél řeky Moravy v rámci stavby čtvrté etapy protipovodňových opatření. Druhý dotaz...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy