PŘEROV – Dnes začalo na přerovském Horním náměstí avizované kácení staletých lip, které na místě živořily v zuboženém stavu. Už před šestnácti lety nechal odbor majetku zpracovat znalecký posudek, který konstatoval, že lípy srdčité mají narušenou vitalitu. Protože jde pro Přerovany o vzácnou lokalitu a loučení s těmito stromy nebylo jednoduché, několik let dostávaly lípy alespoň ozdravnou kúru. Ani ta je ale nezachránila a z kdysi košatých dřevin zbyly jen pahýly, čekající na kácení. „Kmeny chceme věnovat studentům Střední školy řezbářské Tovačov – a pokud bude dřevo vhodné pro jejich práci, vzniknou z nich plastiky, které by se do Přerova mohly zase vrátit,“ řekl vedoucí odboru majetku města Miloslav Dohnal.
Lípy kácí za účasti arboristy odborná firma. Až bude dřevo odvezeno a plocha vyčištěna, jsou v plánu další úpravy této lokality, jejichž součástí bude i výsadba nových lip, které mají být umístěny do speciálních kontejnerů. Kromě toho bude střed Horního náměstí – v prostoru mezi novými stromy – zatraktivněn umělecky ztvárněnou napodobeninou studny, která zde na přelomu 15. a 16. století měla své místo a funkční byla až do začátku 20. století. „Před třemi lety tu byl proveden archeologický průzkum, který sedmnáct metrů hlubokou studnu potvrdil a zároveň nastartoval úvahu, jak návštěvníkům toto místo v historickém centru Přerova představit a přiblížit,“ nastínil radní Michal Zácha.
Proto v této lokalitě „vyroste“ ještě letos replika studny, po jejímž obvodu bude citát, který připomene Jana Amose Komenského, který v Přerově učil i žil – a Horním náměstím, jemuž vévodí zámek, zcela jistě kráčel nesčetněkrát. Místo bude sloužit návštěvníkům k posezení a bude i nasvíceno, což novému prvku dodá atraktivní ráz i po setmění. Součástí bude skleněný kryt z tvrzeného tří až čtyřvrstvého bezpečnostního skla, skrz který se mohou návštěvníci podívat do útrob studny. „Replika přijde podle našich propočtů asi na 3 miliony korun – uvidíme, za jakou částku ji nakonec vysoutěžíme,“ podotkl radní Zácha.
Kolem studny budou vysazeny tři lípy – podle odborníků by nebylo vhodné osadit prostor šesti dřevinami, protože by si zavazely a časem by další generace musely řešit stejný problém. Je proto nutné, aby byly stromy v určité vzdálenosti od sebe a tím lépe prospívaly. „Dispoziční rozmístění vychází z odborné autorské studie, která takto výsadbu určila s ohledem na prostor, ve kterém se stromy budou nacházet,“ konstatoval Petr Školoud z odboru majetku. Připomněl i to, že namísto lip srdčitých tu budou lípy velkolisté, které mají drobnější korunu a nedosahují takové výšky.