Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 2. 12. 2022.

Svátek má Blanka.

CzechEnglishPolishUkrainian
0.2 C
Olomouc
0.2 C
Prostějov
0.5 C
Přerov
-1.2 C
Šumperk
-0.8 C
Jeseník
Pátek, 2. prosince 2022.

Svátek má Blanka.  Dobré ráno.

Katedra nederlandistiky oslaví několik výročí v jednom sympoziu

Nederlandisté z České republiky i ze zahraničí se chystají k účasti na sympoziu, které připomene 75 let od založení prvního lektorátu nizozemštiny v Olomouci a 30 let od jeho obnovení. Na Filozofické fakultě UP se odborníci budou věnovat recepci nizozemsky psané literatury v jazycích střední a východní Evropy v letech 1945–1990. S profesorem Wilkenem Engelbrechtem, díky němuž se od roku 1992 na Univerzitě Palackého studium nizozemštiny opět rozvíjí, oslaví i jeho životní jubileum.

Dnes už si Wilken Engelbrecht, vedoucí katedry nederlandistiky FF UP, nedovede představit, že by z Olomouce odešel. Do České republiky přišel z rodného Nizozemska jako medievalista v době své disertace. Tehdy mu bylo devětadvacet a chystal kritickou edici středověkého latinského školního komentáře Ovidia. Rukopisy byly v Praze, Olomouci, Bratislavě a Trnavě. Psal se akademický rok 1990/1991 a stipendium směřovalo do Brna. V Brně a v Bratislavě učil i středověkou latinu, v Bratislavě zanedlouho i nizozemštinu. Když se měl poté vrátit na interní doktorandské místo do Amsterdamu, dostal ještě jinou nabídku. Budovat v Olomouci a Bratislavě lektoráty nizozemštiny. Věděl, že takových nabídek se v životě moc nenaskytne. Rok poté potkal svou dnešní manželku, se kterou již žije téměř 30 let. Cítí se doma jak České republice, tak v Nizozemsku, které navštěvuje několikrát za rok.

„Na olomoucké sympozium s názvem Socialistická transnacionalita a transfer nizozemsky psané literatury přijede například profesor Van Kalmthout z Královské nizozemské akademie věd, který v úvodní přednášce popíše celkovou světovou situaci recepce nizozemsky psaných děl v letech 1945–1990,“ uvádí profesor Engelbrecht. Kromě deseti přednášejících se 6. října zúčastní konference asi čtyřicítka hostů nejen z České republiky, ale i z Nizozemska, Belgie, Maďarska, Polska, Rakouska či Slovenska.

„Téma literárních překladů nizozemských autorů v češtině, maďarštině, polštině, ruštině, slovenštině, slovinštině či srbochorvatštině z let 1945–1990 je zajímavé už proto, že navzdory komunistické totalitě došlo v této době k založení kateder lektorátů nizozemštiny. Navíc, přestože nizozemská a vlámská literatura pochází z tzv. kapitalistického světa, se podařilo překladatelům podat čtenářskému publiku relativně dobrý přehled této literatury, a to i přes všechny problémy s placením autorských honorářů a s cenzurou,“ dodává Wilken Engelbrecht.

Lektorát nizozemštiny byl na Univerzitě Palackého založen v roce 1947, a to zásluhou prvního poválečného rektora J. L. Fischera. Z politických důvodů pak nebyl obsazen v letech 1954–1967 a 1969–1991. K jeho obnovení došlo až v roce 1992. Zpočátku nabídl kurzy pro zájemce, od roku 1997 se otevřelo kompletní pětileté magisterské studium. To se od roku 2000 dělí na bakalářské a navazující magisterské. S rokem 2017 je pak spojena i nabídka doktorského studia.

Olomoucká nederlandistika byla a je součástí velkého počtu projektů. Dnes má 45 studentů a 6 doktorandů, jako volitelný předmět C studuje nizozemštinu ve dvou úrovních ještě zhruba 55 studentů.

V roce 1995 byl v Olomouci založen Svaz středoevropských nederlandistů „Comenius“. Olomouc se tak stala oborovým regionálním střediskem. V současné době je největší nederlandistika ve Wroclavi, větší než v Olomouci jsou pak obě polské nederlandistiky v Poznani a Lublani, dále maďarské katedry na ELTE v Budapešti a v Debrecínu.

[odkaz na zdroj]

Krajští a městští radní společně jednali o důležitých projektech

Na stole byla témata školství, dopravy, sportu, kultury, sociální oblasti, financí a velkých investic.

Sigmu v pátek čeká přípravný zápas proti Kvítkovicím

Áčko sice poslední soutěžní zápas na podzim odehrálo v sobotu v Liberci, do konce kalendářního roku ještě ale svěřenci trenéra Jílka několik přípravných...

Neuteklo vám?

00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz odpoví další díl pořadu Otevřená radnice. Premiéra každé úterý, po osmnácté hodině, na...
00:02:41

V Týně nad Bečvou budují kanalizaci a čističku. Stavba přinesla dopravní omezení

Už několik měsíců musí řidiči při průjezdu Týnem nad Bečvou počítat s dopravními omezeními. V obci...
00:00:49

Hasiče, záchranáře i policisty prověřilo cvičení. U Jívové si zkoušeli zásah u nehody...

Poblíž drážního tunelu u obce Jívová na Olomoucku se srazily dva vlaky. Na místě byly desítky...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz...
Generated by Feedzy