Přeložit náš web

St, 28. 2. 2024.

Svátek má Lumír.

10 C
Olomouc
9.9 C
Prostějov
10 C
Přerov
9.7 C
Šumperk
7.8 C
Jeseník
Středa, 28. února 2024.

Svátek má Lumír.  Dobré ráno.

Katedra nederlandistiky oslaví několik výročí v jednom sympoziu

Nederlandisté z České republiky i ze zahraničí se chystají k účasti na sympoziu, které připomene 75 let od založení prvního lektorátu nizozemštiny v Olomouci a 30 let od jeho obnovení. Na Filozofické fakultě UP se odborníci budou věnovat recepci nizozemsky psané literatury v jazycích střední a východní Evropy v letech 1945–1990. S profesorem Wilkenem Engelbrechtem, díky němuž se od roku 1992 na Univerzitě Palackého studium nizozemštiny opět rozvíjí, oslaví i jeho životní jubileum.

Dnes už si Wilken Engelbrecht, vedoucí katedry nederlandistiky FF UP, nedovede představit, že by z Olomouce odešel. Do České republiky přišel z rodného Nizozemska jako medievalista v době své disertace. Tehdy mu bylo devětadvacet a chystal kritickou edici středověkého latinského školního komentáře Ovidia. Rukopisy byly v Praze, Olomouci, Bratislavě a Trnavě. Psal se akademický rok 1990/1991 a stipendium směřovalo do Brna. V Brně a v Bratislavě učil i středověkou latinu, v Bratislavě zanedlouho i nizozemštinu. Když se měl poté vrátit na interní doktorandské místo do Amsterdamu, dostal ještě jinou nabídku. Budovat v Olomouci a Bratislavě lektoráty nizozemštiny. Věděl, že takových nabídek se v životě moc nenaskytne. Rok poté potkal svou dnešní manželku, se kterou již žije téměř 30 let. Cítí se doma jak České republice, tak v Nizozemsku, které navštěvuje několikrát za rok.

„Na olomoucké sympozium s názvem Socialistická transnacionalita a transfer nizozemsky psané literatury přijede například profesor Van Kalmthout z Královské nizozemské akademie věd, který v úvodní přednášce popíše celkovou světovou situaci recepce nizozemsky psaných děl v letech 1945–1990,“ uvádí profesor Engelbrecht. Kromě deseti přednášejících se 6. října zúčastní konference asi čtyřicítka hostů nejen z České republiky, ale i z Nizozemska, Belgie, Maďarska, Polska, Rakouska či Slovenska.

„Téma literárních překladů nizozemských autorů v češtině, maďarštině, polštině, ruštině, slovenštině, slovinštině či srbochorvatštině z let 1945–1990 je zajímavé už proto, že navzdory komunistické totalitě došlo v této době k založení kateder lektorátů nizozemštiny. Navíc, přestože nizozemská a vlámská literatura pochází z tzv. kapitalistického světa, se podařilo překladatelům podat čtenářskému publiku relativně dobrý přehled této literatury, a to i přes všechny problémy s placením autorských honorářů a s cenzurou,“ dodává Wilken Engelbrecht.

Lektorát nizozemštiny byl na Univerzitě Palackého založen v roce 1947, a to zásluhou prvního poválečného rektora J. L. Fischera. Z politických důvodů pak nebyl obsazen v letech 1954–1967 a 1969–1991. K jeho obnovení došlo až v roce 1992. Zpočátku nabídl kurzy pro zájemce, od roku 1997 se otevřelo kompletní pětileté magisterské studium. To se od roku 2000 dělí na bakalářské a navazující magisterské. S rokem 2017 je pak spojena i nabídka doktorského studia.

Olomoucká nederlandistika byla a je součástí velkého počtu projektů. Dnes má 45 studentů a 6 doktorandů, jako volitelný předmět C studuje nizozemštinu ve dvou úrovních ještě zhruba 55 studentů.

V roce 1995 byl v Olomouci založen Svaz středoevropských nederlandistů „Comenius“. Olomouc se tak stala oborovým regionálním střediskem. V současné době je největší nederlandistika ve Wroclavi, větší než v Olomouci jsou pak obě polské nederlandistiky v Poznani a Lublani, dále maďarské katedry na ELTE v Budapešti a v Debrecínu.

[odkaz na zdroj]

Tělocvična na Velké Dlážce dostane novou podlahu, ta stará slouží bezmála třicet let

Sedmadvacet let sloužila podlaha v tělocvičně žákům ze Základní školy Velká Dlážka. Teď už je na konci své životnosti a v létě...

Kraj se letos pustí do oprav téměř šedesáti silnic a mostů

Na investiční akce hejtmanství vyčlenilo jednu miliardu korun. Read More

Neuteklo vám?

00:06:46

Kraj zblízka 09/2024

Dnes společně zavítáme do Prostějova, do tamního muzea. Nově se zde otevřela expozice o Jiřím Wolkerovi. Návštěvníky nejen informuje o jeho životě, ale také inspiruje k jejich vlastní tvorbě. Na...
00:02:17

Přerov chce koupit budovu sousedící s bývalým Emosem

Na přerovském náměstí Tomáše Garrigua Masaryka stojí už od konce šedesátých let. Budova s číslem popisným...
00:02:51

Bobr dělá paseku u rybníků ve Svrčově na Přerovsku

U rybníků ve Svrčově na Přerovsku dělá paseku bobr evropský. Chráněný druh způsobuje městu škody a...
00:06:46

Kraj zblízka 09/2024

Dnes společně zavítáme do Prostějova, do tamního muzea. Nově se zde otevřela expozice o Jiřím Wolkerovi....
00:05:18

Téma týdne 08/2024

Reklamní poutače významným způsobem ovlivňují vzhled budov. Nejinak je tomu i v případě domů v historickém...