Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 29. 11. 2022.

Svátek má Zina.

CzechEnglishPolishUkrainian
3.5 C
Olomouc
3.4 C
Prostějov
4.1 C
Přerov
2 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Úterý, 29. listopadu 2022.

Svátek má Zina.  Dobré odpoledne.

Katedra dějin umění uspořádala mezinárodní workshop o sbírkách v raném novověku

Vznik a vývoj uměleckých sbírek, způsob získávání uměleckých děl i sběratelé a jejich sbírky. To jsou témata, jimž se v Auditoriu Maximu v Uměleckém centru UP věnovali přední odborníci evropských univerzit a výzkumných institucí, také zástupci škol a výzkumných institucí Spojených států amerických. 

Pětidenní mezinárodní workshop s názvem Sbírky v raném novověku/Collections on early modern era uspořádala v UC UP katedra dějin umění Filozofické fakulty UP ve spolupráci s Univerzitou v Leidenu, Humboldtovou univerzitou v Berlíně a Univerzitou v Trnavě.

„Bádání o vzniku a vývoji uměleckých sbírek, o způsobu získávání uměleckých děl a v neposlední řadě o sběratelích a jejich sbírkách v sobě integruje mnoho odborných disciplín. Kromě dějin umění k nim patří i historie, sociologie, psychologie, dějiny trhu s uměním i dějiny diplomatických vztahů,“ uvedla za organizátory workshopu Eliška Zlatohlávková z katedry dějin umění FF UP. Zdůraznila, že dějiny sběratelství jsou jednou z nejzajímavějších oblastí dějin umění a že nabízejí řadu možností interdisciplinárního výzkumu. Studium provenience uměleckých děl je podle Elišky Zlatohlávkové velmi vyhledávanou disciplínou nejen v oblasti vědeckého výzkumu, ale i na trhu s uměním.  

Workshopu, který katedra dějin umění FF UP uspořádala vůbec poprvé, se zúčastnili přední odborníci z Humboldtovy univerzity v Berlíně, Univerzity v Leidenu, Ludwig Maxmilian University v Mnichově, TU Dresden, University of Lille, Lithuanian Culture Research Institute či University of Ljubljana. První tři dny workshopu nabídly řadu přednášek, jež byly zařazeny do pěti sekcí. První se věnovala fenoménu kunstkomory, druhá portrétním galeriím, třetí síti uměleckých agentů a uměleckému obchodu, čtvrtá postavám sběratelů a pátá osudům raně novověkých sbírek. Zbylé dva dny pak patřily odborným exkurze v Kroměříži a v Olomouci. Workshop byl financován z BIP projektu Erasmus+.

[odkaz na zdroj]

Filmová přehlídka PAF Olomouc nabídne projekce, výstavy, workshopy i koncerty

Umělecké centrum UP bude od čtvrtka až do neděle patřit 21. ročníku přehlídky filmové animace a současného umění PAF Olomouc. Po...

U silnice v centru Přerova budou vonět levandule, doplní je trvalky a letničky

Tři sta čtyřicet levandulí a dvě stovky keřů ptačího zobu bylo v listopadu vysazeno do záhonků v blízkosti silnice a cyklostezky v Palackého ulici....

Neuteklo vám?

00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel Hošek. Uvolněnou radní se stala Valerie Hrubá. A mají už rozdělené kompetence.
00:02:20

Přerov bude mít novou autobusovou linku s číslem 108

Přerovskou místní část Předmostí propojí s nádražím nová autobusová linka s číslem 108. Expresní linka začne...
00:00:35

Pravidelní dárce krve obdrželi plakety profesora Janského

Dárci krve obdrželi plakety za jubilejní odběry. Slavnostní oceňování se konalo v Rapotíně na Šumpersku. V...
00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
Generated by Feedzy