Přeložit náš web

Ne, 20. 4. 2025.

Svátek má Marcela.

6 C
Olomouc
6 C
Prostějov
6 C
Přerov
7.3 C
Šumperk
11.1 C
Jeseník
Neděle, 20. dubna 2025.

Svátek má Marcela.  Dobré ráno.

Karel Koberna: Fascinuje mě obrovský rozmach možností

U molekulárního biologa Karla Koberny vedla cesta k vědě poměrně přímo. Už během studia na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy mu učarovala elektronová mikroskopie, která mu ukázala zcela nový a do té doby těžko představitelný pohled do buněčného mikrosvěta. Postupně se více zaměřil na biomedicínský výzkum a vývoj nových přístupů, které mohou zrychlit a zjednodušit různé biomedicínské aplikace. V CATRIN – ÚMTM se dnes věnuje výzkumu v oblasti buněčné biologie a medicíny.

„Mým současným hlavním vědeckým tématem je výzkum vlivu metabolických drah cytidinu na cytarabinovou terapii hematologických nádorových onemocnění a vývoj nových metod pro jejich analýzu. Zajímají mě zejména replikace DNA, struktura chromatinu nebo transport bioaktivních molekul. Kromě toho se podílím na vývoji technologií uplatnitelných v biomedicínském výzkumu,“ uvedl vědec, který pracoval také v laboratořích v Německu a Španělsku.

Ohromení moderními technologiemi u elektronové mikroskopie neskončilo, ale přetrvává. „Pokud bych měl mluvit o fascinaci v souvislosti s vědou, musím zmínit současný ohromný rozmach možností, které dříve nebyly myslitelné. Například využití počítačových technologií v biologii nám umožňuje provést během několika minut analýzy, které byly ještě před několika lety proveditelné v řádu dnů až týdnů,“ vysvětluje muž, který se podílel na popisu uspořádání replikonu v savčích buňkách pomocí elektronové tomografie nebo přispěl k vývoji nové metody pro rychlé, levné a jednoduché testování účinku různých látek například vůči rakovinovým buňkám.

Na vývoji léčebných metod, které by mohly pomoci pacientům s rakovinou, se chce podílet nadále. Spíše než o vědeckých snech ale hovoří o touze neustále se učit a objevovat nové věci. „A samozřejmě byl bych rád, aby věda byla ještě více dostupná a srozumitelná široké veřejnosti. Zvláště abychom si všichni uvědomili, jak zásadně ovlivňuje náš každodenní život a jak nám otevírá nové možnosti,“ doplnil.

Read More

ŽIVOT VĚNOVALA DĚTEM I MĚSTU: PANÍ VYSLOUŽILOVÁ OSLAVILA 100. NAROZENINY

Dnes na Velký pátek, 18. dubna, jsme měli tu čest popřát paní Jarmile Vysloužilové k jejím výjimečným 100. narozeninám...  Read More

Eblya Chezh

Sosat Chezh, Russia is better! Read More

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 16/2025

Proč se v Olomouci v poslední době instalují ve veřejném prostoru převážně dočasná umělecká díla a sochy, namísto trvalých instalací? Od března je zakázáno pálit listí a trávu. Má město...

Velikonoce zámecké

Kdo chce spojit velikonoční svátky s návštěvou kulturní památky, může se vydat třeba na zámek do...

Rekordní hrkač

V Zábřehu, ve věži kostela svatého Bartoloměje, mají farní muzeum. Jedním z jeho exponátů je i...

Otevřená radnice 16/2025

Proč se v Olomouci v poslední době instalují ve veřejném prostoru převážně dočasná umělecká díla a...

Kraj zblízka 16/2025

Kvalita zdravotní péče se zvyšuje, zdraví lidí v populaci to ale ovlivňuje jen málo. Zásadní vliv...