Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
St, 6. 7. 2022.

Svátek má Státní svátek , Mistr Jan Hus.

CzechEnglishPolishUkrainian
17.7 C
Olomouc
18 C
Prostějov
18.5 C
Přerov
17.2 C
Šumperk
16.5 C
Jeseník
Středa, 6. července 2022.

Svátek má Státní svátek , Mistr Jan Hus.  Dobré odpoledne.

Jak pečovat o tělo i duši? Odpoví Veletrh zdraví v Pevnosti poznání

Pro všechny návštěvníky, které zajímá zdravý životní styl, připravila olomoucká Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty UP dvoudenní Veletrh zdraví. Ten se koná 17. a 18. června v jednotlivých expozicích science centra. V programu jsou stánky s interaktivními aktivitami napříč lékařskými a dalšími vědeckými obory. Akce je zdarma v rámci běžného vstupného.

Lidé bez rozdílu věku si mohou nechat vyšetřit pigmentová znaménka, změřit tuky a cukry v těle, zjistit svoji krevní skupinu, zeptat se odborníků na otázky týkající se reprodukce, dentální hygieny, alergie, správného mytí rukou, dárcovství krve nebo toho, jak správně resuscitovat dospělé nebo novorozence.

Zajímavostí budou také ukázky nejmodernějších technologií k rozvoji sportovců – podvodní kamerové systémy nebo chytré náramky. Organizátoři zároveň mysleli na venkovní aktivity, v areálu Korunní pevnůstky budou k zapůjčení koloběžky. „Lákadlem určitě bude možnost vyzkoušet si těhotenskou vestu, kterou na veletrh přiveze Ústav porodní asistence. Tato vesta simuluje zhruba sedmý měsíc těhotenství. Představíme také model vývoje plodu,“ pozval na akci David Kresta, PR a marketingový specialista z Fakulty zdravotnických věd UP. Chybět nebude ani speciální UV lampa, která zájemcům ukáže, jestli si správně vydezinfikovali ruce. 

Dermatologové vyšetří pigmentová znaménka

O důležitosti prevence a ochrany před slunečním zářením budou mluvit lékaři z Vojenské nemocnice Olomouc (VNOL), kteří zájemce vyšetří speciálním světelným optickým přístrojem a věnují jim vzorek opalovacího krému. „Budeme vyšetřovat pigmentové névy a lidem nabídneme možnost další diagnostiky, terapie a naplánujeme s nimi kontrolu na kožní ambulanci VNOL,“ řekl lékař Michal Vallo.

Děti i dospělí se dozvědí, jak dobře pečovat o zuby a ústní dutinu. Ti nejmenší možná potkají zubní vílu, která se na Veletrh zdraví dostaví osobně. „Prevence onemocnění úst a s tím spojená správná ústní hygiena je základem zdravého, spokojeného a plnohodnotného života každého z nás, protože zuby nám nejen pomáhají zpracovat potravu a dělají náš úsměv krásným, ale bolest zubů nám hlavně může velmi znepříjemnit život,“ vysvětlila Iva Voborná, pověřená přednostka Kliniky zubního lékařství Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc.

Říct si o pomoc není slabost, ale odvaha

Na veletrhu se představí i neziskové organizace, které se starají o duševní pohodu dětí a jejich rodičů. Na ukázku budou mít například hru v terapeutickém pískovišti Sandplay. „Sandplay je prožitková metoda, která otevírá cestu kreativnímu procesu v každém z nás. V bezpečném prostoru, za použití symbolů a pískoviště, lidé využívají představivost k vytvoření modelu svého vnitřního světa,“ popsala aktivitu Katrin Stark z organizace Jak Dál?. Návštěvníci budou mít možnost konzultace s odborníkem a peer konzultantem, který si duševní nesnází a trápením sám prošel.

Pevnost poznání představí své nové exponáty

Návštěvníci se mohou těšit na vylepšený exponát zubů nebo doplnění modelu cévy, která vede do mozku. „V expozici se objeví skutečné zubařské nástroje, které přiblíží práci zubařů a pomohou některým lidem ztratit strach z návštěvy zubní ordinace. Péči o naše tělo, ale také duši považujme za jeden z pilířů pro vývoj zdravé osobnosti každého z nás, a proto se snažíme veřejnosti zprostředkovat svět zdravotníků zábavnou a poutavou formou,“ doplnil Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání. 

Kromě Veletrhu zdraví v Pevnosti poznání se v pátek 17. června koná tradiční Přírodovědný jarmark v prostorách PřF UP. Ten připomene výročí 200 let od narození Gregora Johanna Mendela. Cílem akce je motivovat k zápalu o vědu a poznání, program je atraktivně přizpůsoben věkové skupině dětí základních škol a nižších tříd škol středních. Návštěvníci prostřednictvím zábavných experimentů, soutěží či představení poznají rozličné aspekty každodenního využití vědy a jejich poznatků.

[odkaz na zdroj]

PRVOODCHOV ŠTĚKAJÍCÍHO JELENA

Dnes se narodilo mládě muntžaka! Informace je „čerstvá“ pár minut, proto pozornost upřeme k mláděti předešlému, které si tyto parné dny...

JESENÍK SE BAVÍ 2022

Tradiční jesenická oslava léta, pohody, dobré muziky, jídla a zlatavého moku se blíží. Akce se uskuteční již 6. srpna na Masarykově...

Neuteklo vám?

00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou jedním z důsledků měnícího se klimatu. Jak se s těmito změnami vyrovnat tak,...
00:02:58

Rychlebské hory lákají na nový adrenalinový zážitek

Rychlebské hory patří mezi nejkrásnější místa v Olomouckém kraji. Nachází se až u česko-polské hranice a...
00:00:40

Než vyrazíte autem na dovolenou, zkontrolujte si dálniční známku

Vyhněte se nepříjemnostem s dálniční známkou dříve, než vyrazíte autem na dovolenou. Pokud ji nemáte, můžete...
00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...