Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 2. 10. 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.

CzechEnglishPolishUkrainian
10.9 C
Olomouc
10.7 C
Prostějov
11 C
Přerov
10.5 C
Šumperk
9.4 C
Jeseník
Neděle, 2. října 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.  Dobré ráno.

Ivana Vostrovská z FF UP: V Kateřinské jeskyni kdysi byla penězokazecká dílna

Ve vnitřních prostorách Kateřinské jeskyně v Moravském krasu se uskutečnil vůbec první archeologický výzkum. Prokázal, že v útrobách této jeskyně byla ve středověku tajná penězokazecká dílna. Jde o vůbec první takový nález na Moravě.

Archeologický výzkum vnitřních prostor Kateřinské jeskyně se uskutečnil v srpnu, a to v návaznosti na několikaletý epigrafický výzkum jeskyně, který odhalil nejstarší jeskynní kresby na území České republiky. Podíleli se na něm pracovníci Správy jeskyní České republiky, Univerzity Palackého a Univerzity Karlovy.

Dvě archeologické sondy prozkoumaly sedimenty v Ledové a bezejmenné chodbě v blízkosti kreseb starých přibližně 6 200 let.

„Zatímco v sedimentech Ledové chodby byly nalezeny pouze kosti pleistocenních obratlovců, převážně medvěda jeskynního, vrstvy v bezejmenné chodbě přinesly nečekané objevy. Našli jsme pravěké a středověké keramické střepy. Pravěké náleží do starší doby bronzové, jsou mladší, než datované jeskynní kresby z neolitu. Mnohem větší překvapení však přinesl nález velkého množství polotovarů mincí, jsou to takzvané střížky, které nemají ražbu a mnohé jsou různým způsobem poškozené. Našli jsme i odpad plechů po výrobě. Tento nález dokládá skutečnost, že v prostorách Kateřinské jeskyně byla ve středověku, buď na konci 14. nebo v průběhu 15. století, tajná penězokazecká dílna,“ uvedla archeoložka Ivana Vostrovská z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Nález tohoto typu je podle ní unikátní. „Je druhý na Moravě a čtvrtý v České republice. Jeskynní penězokazecká dílna je u nás známa z jeskyně Čertova díra na Kotouči u Štramberka, Koněpruských jeskyní v Českém krasu a z jeskyně Kozákov v Českém ráji,“ dodala.

Z dostupných zdrojů vyplývá, že ve středověku bylo penězokazectví stejně závažné jako hrdelní zločiny. Pachatelé byli odsouzeni k mučení a trestu smrti.

Kateřinská jeskyně nabídla výjimečný objev už dříve. V roce 2019 Martin Golec z katedry historie FF UP, Petr Zajíček ze Správy jeskyní ČR a Ivo Světlík z Ústavu jaderné fyziky AV ČR zjistili, že se v ní nachází nejstarší jeskynní kresba na území České republiky. Vznik geometrických obrazců, vytvořených uhlíky na stěnách, datovala radiouhlíková analýza do doby před více než šesti tisíci lety. Psali jsme zde.

 

Read More

Trenér Jílek po Boleslavi: Pomohla nám změna na tříobráncový systém

Remízu z utkání v Mladé Boleslavi trenér Václav Jílek bral. Už vzhledem k průběhu utkání a vyrovnání v nastaveném čase. „Z celkového pohledu jsme spokojení,“...

Devatenáctka přetlačila Slavii a bere cennou výhru

V 9. kole dorostenecké ligy zdolala devatenáctka pražskou Slavii. V utkání přitom musela otáčet a dohrávala o desíti. Sešívaní se v Řepčíně...

Neuteklo vám?

00:06:37

Kraj zblízka 39/2022

V první reportáži pořadu Kraj zblízka tentokrát navštívíme nově zrekonstruovaný Domov Alfréda Skeneho v Pavlovicích u Přerova. Někdejší zámek patří Olomouckému kraji, který v něm zřizuje domov pro seniory. V...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy