Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 3. 2. 2023.

Svátek má Blažej.

CzechEnglishPolishUkrainian
-3.4 C
Olomouc
-1.3 C
Prostějov
-2.6 C
Přerov
-7.7 C
Šumperk
-8.4 C
Jeseník
Pátek, 3. února 2023.

Svátek má Blažej.  Dobré ráno.

Italská studentka sbírala zkušenosti nejen s testováním organokovových komplexů

Tříměsíční pracovní stáž v CATRIN Univerzity Palackého absolvovala studentka Univerzity v Pise Sara Stocchetti díky programu Erasmus. Jejím úkolem bylo otestovat v Olomouci biologickou aktivitu organokovových sloučenin vyvinutých na mateřském italském působišti a výsledky zúročit v diplomové práci. Právě biologicky aktivním komplexním sloučeninám se olomoucký tým dlouhodobě věnuje a spolupracuje mimo jiné i s laboratoří profesora Fabia Marchettiho v Pise.

„Byla to moje první zahraniční zkušenost a přes všechny obtíže ji považuji za velkou příležitost a významný krok pro můj osobní i profesní růst. Jistě k tomu přispěli i lidé, které jsem zde v CATRIN potkala a kteří mi pomohli v těžkých chvílích a po celou dobu mě podporovali,“ uvedla studentka.

Myšlenka absolvovat pracovní stáž v CATRIN vzešla ze spolupráce vedoucího zdejší výzkumné skupiny Biologicky aktivní komplexy a molekulové magnety Zdeňka Trávníčka a jejího italského školitele Fabia Marchettiho. „Spolupráce se Sarou byla i pro mě motivující, musím ocenit její pracovní nadšení a nasazení,“ řekl Trávníček.

Další aktivitou studentky byla spoluúčast na řešení projektu GA ČR s názvem Protinádorově aktivní koordinační sloučeniny s multimodálním účinkem, kde spolupracovala v oblasti syntézy měďnatých a zinečnatých komplexů.

„Stáž byla zaměřena na biologicky testované sloučeniny z Pisy a na syntézy v oblasti bioanorganické chemie. Byly připraveny, charakterizovány a důkladně biologicky zhodnoceny nové koordinační sloučeniny mědi a zinku obsahující biologicky relevantní ligandy, které by mohly vykazovat protirakovinné účinky,“ shrnula svoji práci studentka.

Po návratu do Itálie získané výsledky zapracuje do své diplomové práce.  „Nevím, co budu dělat v budoucnu, ale byla bych nadšená, kdyby se podařilo spolupráci udržet,“ uzavřela.

[odkaz na zdroj]

Zájem Sigmy mi udělal radost. Je to pro mě výzva, řekl Kramář

Novou posilou Sigmy se stal útočník Denis Kramář. Devatenáctiletý fotbalista přichází na přestup z Opavy, kde pravidelně nastupoval ve druhé lize....

Vycházejí únorové Olomoucké listy

Dnes začala distribuce nového čísla Olomouckých listů. Oblíbený měsíčník mimo jiné přináší informace o tom, že sloup Nejsvětější Trojice na Horním...

Neuteklo vám?

00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin 41 minut v olomoucké porodnici. Oblíbené a tradiční kulturní akce, oslavy významných výročí i...
00:02:09

Kdy to jede? Informace o odjezdech autobusů lidem v Přerově přinesou elektronické LED...

Na snadnější cestování městskými i příměstskými autobusy se mohou těšit obyvatelé Přerova. Radnice totiž plánuje některé...
00:00:36

Rybářské navijáky nedostal, stal se obětí podvodníka

Přes inzerát na internetu chtěl koupit dva rybářské navijáky. Peníze poslal, ale zboží nedostal. Poškozený se...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho...
Generated by Feedzy