Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 5. 12. 2022.

Svátek má Jitka.

CzechEnglishPolishUkrainian
5.8 C
Olomouc
5.8 C
Prostějov
5.9 C
Přerov
5.3 C
Šumperk
6.5 C
Jeseník
Pondělí, 5. prosince 2022.

Svátek má Jitka.  Dobré ráno.

Hostující profesor Hans-Peter Hartung přednesl svou inaugurační přednášku

Hans-Peter Hartung, profesor a emeritní přednosta neurologické kliniky lékařské fakulty a současný ředitel Centra pro neurologii a neuropsychiatrii Univerzity Heinricha Heineho a univerzitní nemocnice v německém Düsseldorfu, byl rektorem UP Martinem Procházkou jmenován hostujícím profesorem Univerzity Palackého. Dekret převzal a svou inaugurační přednášku pronesl v historické posluchárně Neurologické kliniky LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc.

Přednáška s názvem Advances and perspectives of multiple sclerosis treatment se zabývala patofyziologií, patologií a klinikou roztroušené sklerózy, jednoho z nejobávanějších neurologických onemocnění. Zvláštní pozornost byla věnována historii sofistikované diagnostiky onemocnění, postavené na precizním zobrazení mozku a míchy pomocí magnetické rezonance, a na detailním imunologickém vyšetření mozkomíšního moku. Druhá část přednášky nabídla skvostný přehled historie léčby s akcentem na moderní biologickou terapii, profesor Hartung seznámil posluchače i s velmi recentním konceptem „remyelinizace“, který do léčby onemocnění uvedl právě jeho výzkumný tým.

Profesor Hans-Peter Hartung pochází z Brunnen v Bavorsku, vystudoval lékařskou fakultu v Míšni, část studia absolvoval na Johns Hopkins University v Baltimore a na lékařské fakultě Harvardovy univerzity. Postgraduální studium absolvoval na univerzitách v Míšni, Düsseldorfu a na UCL v Londýně, doktorskou disertaci obhájil „magna cum laude“ v roce 1981, habilitoval se v roce 1990 a profesorem byl jmenován o rok později. V letech 1991–1997 byl zástupcem přednosty neurologické kliniky univerzity ve Würzburgu, v letech 1997–2001 vedl neurologickou kliniku univerzity v Grazu ve Štýrsku, a od roku 2001 byl 20 let přednostou neurologické kliniky Univerzity Heinricha Heineho a univerzitní nemocnice v Düsseldorfu.

V současnosti je šéfem výzkumného Centra pro neurologii a neuropsychiatrii a univerzitního centra pro roztroušenou sklerózu v Düsseldorfu; od roku 2015 je hostujícím profesorem univerzity ve Vídni a od roku 2020 je také hostujícím profesorem univerzity v Sydney. Profesor Hartung sloužil 9 let ve výboru Evropské společnosti pro výzkum a léčbu roztroušené sklerózy (ECTRIMS) a 3 roky byl jejím prezidentem.

Profesor Hartung zásadním dílem přispěl k vědeckému objasnění mechanismu účinku moderní terapie demyelinizačních onemocnění nervové soustavy, jak roztroušené sklerózy, tak i demyelinizačních zánětů periferního nervstva. Je autorem více než tisíce prací v prestižních periodicích, editorem a spolueditorem 9 monografií a spoluautorem další stovky odborných knih. Je členem redakčních rad 32 odborných časopisů věnujících se obecně neurologii a zvláště neuroimunologii, roztroušené skleróze a zánětům periferního nervstva. WOS citační index uvádí více než 72 000 citací prací profesora Hartunga a jeho H-index ukazuje současnou hodnotu 116.

„Spolupráce profesora Hartunga a jeho klinik, jak dříve v Grazu, tak nyní v Düsseldorfu, s Neurologickou klinikou LF UP a FNOL je velmi intenzivní a trvá od začátku milénia, tedy více než dvacet let. Zahrnuje společný výzkum, společné publikace a opakované pobyty olomouckých akademiků na těchto univerzitách. S příchodem profesora Mareše na místo vedoucího olomouckého centra pro roztroušenou sklerózu byl nastartován společný výzkum s týmem profesora Hartunga zejména v oblasti biomarkerů zánětlivého postižení nervové soustavy a markerů efektivity biologické léčby; tato spolupráce byla a je reflektována v řadě společných původních i přehledných prací. Nakonec i členství profesora Hartunga v časopise olomoucké lékařské fakulty Biomedical Papers je nepochybným výsledkem této spolupráce,“ řekl při představení recipienta Petr Kaňovský, přednosta Neurologické kliniky LF UP a FNOL a proděkan LF UP pro pro vědu, výzkum a grantovou činnost.

Inaugurační přednášku uvedl děkan LF UP Josef Zadražil, který profesora Hartunga přivítal na půdě fakulty. Dekret hostujícího profesora potom profesoru Hartungovi předal rektor UP Martin Procházka, který ve svém pozdravu uvedl, že zejména kvalitní mezinárodní spolupráce je podkladem většiny excelentních výsledků vědy a výzkumu, kterých Univerzita Palackého dosahuje.

Záznam inaugurační přednášky můžete zhlédnout zde.

[odkaz na zdroj]

Sigmáci v pondělí budou prodávat punče pro dobrou věc

Šestice hráčů Sigmy bude v pondělí na stánku Dobrého místa pro život rozlévat punč. Výtěžek charitativní akce poputuje na podporu dětského centra...

Čtvrtý ročník e:LIGY startuje! Sigmu čeká Mladá Boleslav

Nejkvalitnější turnaj v kompetitivním hraní konzolové hry EA SPORTS™ FIFA 23" v Česku startuje už tuto neděli. Do e:LIGY se opět zapojí...

Neuteklo vám?

00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná „Olomouc z výšky“ nabízí historické letecké snímky Olomouce z minulého století. Olomoucké technické služby...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy