Přeložit náš web

Ne, 21. 7. 2024.

Svátek má Vítězslav.

27.3 C
Olomouc
28.2 C
Prostějov
27.2 C
Přerov
26.9 C
Šumperk
26 C
Jeseník
Neděle, 21. července 2024.

Svátek má Vítězslav.  Dobré odpoledne.

Handicapovaní vyrazí se studenty za zážitky i sebevědomím do Alp

Směr rakouské a italské Alpy již za několik dní pod hlavičkou Expedice PřesBar naberou studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury UP a spolu s nimi i devítka lidí s postižením, pro které je připraven program plný sportovních a cestovatelských zážitků.

Itinerář expedice, jejímž organizováním studenti získávají praktické zkušenosti pro své budoucí uplatnění, počítá s ubytováním v kempech, cyklovýlety, turistikou, sjížděním řeky nebo zdoláváním ferrat v okolí rakouského Villachu a Schladmingu a italského Toblachu. „Konkrétní místa jsme vybírali s ohledem na plánované aktivity a po konzultaci s našimi vyučujícími, navíc naše programová vedoucí má také leccos procestované, takže vycházíme i z jejích zkušeností. Pro naše hosty máme připravené i překvapení, které nebudeme dopředu prozrazovat,“ uvedl jeden z organizátorů Lukáš Zmeškal.

Hostů, tedy členů výpravy s postižením, kterým budou studenti na expedici průvodci a asistenty, bude devět. Je mezi nimi například účastnice na vozíku se vzácným autoimunitním onemocněním Myasthenia gravis, které se projevuje slabostí a rychlou únavou svalů. Dále se cesty za zážitky v tzv. alpském trojúhelníku zúčastní lidé s mentálním, zrakovým a sluchovým postižením. „Oproti expedicím v předchozích letech s námi jedou vesměs hosté mladší, mezi účastníky jsou i letošní maturanti,“ dodal Lukáš Zmeškal s tím, že ze zájemců o účast vybírali především ty, kteří dosud na Expedici PřesBar nebyli.

V rámci příprav na cestu se studenti již s některými svými spolucestovateli měli možnost seznámit, a sice během předexpedičního programu v Litovelském Pomoraví. „Myslím, že i díky věku vybraných účastníků jsme si sedli a máme podobné zájmy. V Pomoraví jsme společně absolvovali cyklovyjížďky a pluli na vodě,“ doplnila Jana Hrubá, další členka pořadatelského týmu, která již dříve expedici zažila. Ovšem z druhé strany – sama je totiž na vozíku.

„Vzpomínám na to v dobrém, byla to skvělá zkušenost. Nyní je to něco jiného, když prožívám expedici z té organizační stránky a vidím všechno to, co je potřeba zařídit předtím, než se spolužáky vůbec vyjedeme na cestu. I přes svůj handicap se budu snažit, aby si naši hosté expedici co nejvíc užili,“ uvedla Jana Hrubá.

Přípravy na odjezd nyní vrcholí, plánují se jídelníčky a kdo s kým bude spát ve stanu, dolaďují se detaily chystaných aktivit a kontrolují se kola, handbiky a další pomůcky, které budou na expedici potřeba. Autobus s více než čtyřicítkou účastníků včetně pedagogického vedení odjede z areálu FTK UP v Neředíně v sobotu 15. června, zpět se vrátí za týden v neděli.

„Chceme, aby Expedice PřesBar byla pro naše hosty jakýmsi odrazem do života. Chceme, aby si začali věřit, že mohou překonat překážky, které jim jejich okolí připraví, že to zvládnou,“ uzavřeli organizátoři cesty do Alp.

Expedice PřesBar je vzdělávací projekt katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury UP, jehož prostřednictvím studenti navazujícího magisterského studia pomáhají osobám s postižením překonávat bariéry a posouvat své vlastní hranice. Zároveň tak pro výkon svého budoucího povolání získávají praktické zkušenosti z realizace akcí pro osoby se zdravotním postižením. V minulosti již studenti uspořádali expedice ve Skandinávii nebo v Dolomitech, zavítali také do Švýcarska, Lichtenštejnska, na Slovensko nebo na Korsiku. Více o expedici na Facebooku zde.

Read More

Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Filmouka aneb Čtěte si (nejen) s dětmi o filmu

Využít letní období ke společnému čtení s dětmi není nikdy na škodu. A pokud takové čtení zábavnou formou vzdělává, není to na...

OPĚT SI ZABĚHÁME V BARVÁCH A PODPOŘÍME NÁHRADNÍ RODINY

Druhý ročník Duhového běhu města Jeseník pro rodiny vlastní i náhradní se uskuteční v sobotu 14. září ve Smetanových sadech. Registrace na...

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 29/2024

V pobytových sociálních službách dlouhodobě chybí lůžkové kapacity pro seniory. Část jich má Olomoucký kraj, další vlastní obce a města. V Prostějově se nyní rýsuje projekt výstavby nového takového...

Výstava Lidé odvedle ve VMOL přiblíží svět hendikepovaných

Výstava s názvem Lidé odvedle ve Vlastivědném muzeu v Olomouci se snaží poukázat na to, jak...

Řidiči už projedou po nové silnici ze Seloutek do Domamyslic

Nová silnice spojuje obce Seloutky s Domamyslicemi na Prostějovsku. Řidiči tudy po dobu rozsáhlých oprav dvoukilometrového...

Téma týdne 29/2024

Brány Androva stadionu v Olomouci se poprvé fanouškům otevřely před čtyřiaosmdesáti lety. Od té doby prošel...

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské...