Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 29. 11. 2022.

Svátek má Zina.

CzechEnglishPolishUkrainian
3.5 C
Olomouc
3.4 C
Prostějov
4.1 C
Přerov
2 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Úterý, 29. listopadu 2022.

Svátek má Zina.  Dobré ráno.

Handicapovaní budou se studenty FTK překonávat bariéry na Korsice

Francouzský středomořský ostrov Korsika, který je známý svou přírodou a jako rodiště Napoleona Bonaparte, se v září stane dějištěm druhé letošní Expedice PřesBar, na které budou studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury UP průvodci a pomocníky handicapovaných účastníků na jejich cestě za zážitky. Výpravu můžete podpořit prostřednictvím portálu Donio.

Na desetidenní cestu se nezvyklá sestava, v jejímž středu bude desítka osob s tělesným, smyslovým a mentálním postižením, včetně šesti účastníků na vozíku, vydá 9. září. Expedice přitom bude v některých ohledech jedinečná a odlišná od výprav, které studenti navazujícího magisterského studia zaměřeného na tělesnou výchovu a volnočasové pohybové aktivity osob s postižením připravili v minulosti.

„Naši předchůdci navštívili všechny okolní země, zážitky sbírali také po České republice a Slovensku. Řekli jsme si tedy, že zkusíme laťku posunout ještě trochu výše a pojedeme na ostrov. Původně jsme zvažovali třeba Mallorku, ale nakonec jsme se rozhodli pro bližší variantu a tou je Korsika. Podrobný itinerář ještě ladíme, kempovat a pohybovat se ale budeme zejména v okolí měst Bastia a Porto,“ uvedla jedna z organizátorek Klára Horová.

Program se ponese především v cyklistickém duchu, dojde ale třeba i na lezení na skalách nebo na aktivity ve vodě. Cílem je umožnit osobám s postižením zažít něco nového, doposud nepoznaného a prostřednictvím outdoorových aktivit posunout jejich vlastní hranice. Studenti zase získají cenné zkušenosti pro svoji budoucí praxi v oblasti práce s osobami s postižením a přípravy a realizace sportovních akcí pro ně.

V rámci příprav na cestu ale také šíří mezi veřejností povědomí o tom, že handicap nutně nemusí znamenat stopku pro aktivní život. Projekt expedice studenti mimo jiné představili během besedy na festivalu Slunovrat v Opavě, také uspořádali na přírodním koupališti Poděbrady u Olomouce Adventure Day, jehož součástí byl i závod v aquathlonu. Účastníci závodu a návštěvníci programu na Poděbradech přispěli organizátorům do kasiček na 13 tisíc korun, které pomůžou s úhradou nákladů na zářijovou cestu, zejména na dopravu či poplatky v kempech.

Další podporu se studenti snaží získat prostřednictvím portálu Donio, kde jim můžete přispět výměnou za drobné, ale i větší odměny, jako jsou propisky, bavlněné tašky nebo třeba raftový výlet.

Více informací o Expedici PřesBar najdete na Facebooku, sbírku na portálu Donio pak zde.

[odkaz na zdroj]

Novou vedoucí tiskového oddělení je expertka na komunikaci a vztahy s veřejností

Alena Minxová přišla na hejtmanství z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Omezení svozu bioodpadu v zimním období

Zimní období pozmění termíny pro svoz bioodpadu v Olomouci. Pravidelný čtrnáctidenní svoz ze speciálních hnědých 240 litrových nádob bude omezen od...

Neuteklo vám?

00:04:49

Otevřená radnice 47/2022

Zvýší se v Olomouci příští rok cena za teplo? A co chce město dělat s řidiči, kteří neoprávněně vjíždějí do pěší zóny v ulici 8. května v centru? Na...
00:02:20

Přerov bude mít novou autobusovou linku s číslem 108

Přerovskou místní část Předmostí propojí s nádražím nová autobusová linka s číslem 108. Expresní linka začne...
00:00:35

Pravidelní dárce krve obdrželi plakety profesora Janského

Dárci krve obdrželi plakety za jubilejní odběry. Slavnostní oceňování se konalo v Rapotíně na Šumpersku. V...
00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
Generated by Feedzy