Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 13. 8. 2022.

Svátek má Alena.

CzechEnglishPolishUkrainian
21 C
Olomouc
21 C
Prostějov
21.1 C
Přerov
18.7 C
Šumperk
17 C
Jeseník
Sobota, 13. srpna 2022.

Svátek má Alena.  Dobrý večer.

Gregor Johann Mendel v archivním fondu olomoucké univerzity

Univerzita Palackého v Olomouci si při příležitosti 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela připomíná jeho tříleté studium na zdejší C. k. Františkově univerzitě, a to v letech 1840–1843.

Pamětní deska Gregora Johanna Mendela je dostupná zrakům veřejnosti na fasádě budovy Cyrilometodějské teologické fakulty UP v Univerzitní ulici (deska byla zhotovena v roce 1980 podle návrhu sochaře Bohumila Teplého [1932–2020]), kde sídlila C. k. Františkova univerzita. Další doklady o pobytu světoznámého zakladatele genetiky v Olomouci se však skrývají ve fondu Univerzita Olomouc, (1576) 1640–1950, uchovávaném v olomoucké pobočce Zemského archivu v Opavě.

Relevantní záznamy týkající se G. J. Mendela jsou obsaženy ve dvou německy vedených studijních katalozích Filozofické fakulty C. k. Františkovy univerzity v Olomouci. Pod č. 42 je uvedeno, že Mendel, Johann, rodák ze Slezského Hynzendorfu (nyní Hynčice, místní část obce Vražné, 5 km jižně od města Odry), absolvent gymnázia v Opavě, narozený 20. VII. 1822, syn Antonína, sedláka, bydlí na Dolním náměstí (Niederring) č. 171.

Johann Mendel byl během svého studia na olomoucké filozofické fakultě hodnocen jako „sehr fleißig“ (tj. velmi pilný). Zkoušky z povinných předmětů na filozofické fakultě – byly to v 1. ročníku náboženství, teoretická filozofie, matematika, přírodověda a latinská filologie, ve 2. ročníku náboženství, praktická filozofie, fyzika, světové dějiny a latinská filologie – skládal Mendel s výtečnou klasifikací, jen jeho studijní „postup“ a „mravy“ ve filozofických disciplínách byly oceněny známkou „I“. Z „volných studií“, tj. nepovinných předmětů, absolvoval Mendel vychovatelství a klasickou literaturu, obé s hodnocením „eminenter“. V 1. ročníku byl Johann Mendel osvobozen od školních poplatků. Podle dalších poznámek v následujících ročnících školné hradil a studium ukončil jako „Repetent von Jahre 1841“ (opakující z r. 1841), neboť byl nucen studium s ohledem na své zdravotní problémy přerušit.

Vraťme se na závěr k olomouckému bydlišti G. J. Mendela. Nynější dvoupatrový měšťanský dům s č. popisným 171 a č. orientačním 17 na Dolním náměstí vlastní manželé Antonín a Jaroslava Navrátilovi. Tento původně gotický dům po renesanční a barokní přestavbě stále ještě zachoval stopy původního dřevěného schodiště, po kterém po tři roky chodil student Johann Mendel. V nedávno vydané knize Jana Kleina Osamělost skromného génia – Gregor Johann Mendel: 1. díl, Brno 2016, bylo mylně spojeno (podle staré mapy „Plan der Koeniglichen Haupstadt Olmütz“ z roku 1850) číslo popisné 171 s původním číslem orientačním 18, v současnosti však nese toto orientační číslo sousední dům s popisným číslem 172, plasticky vyobrazeným přímo na fasádě tohoto domu.

Doufejme tedy, že na fasádě domu č. 171/17 se záhy objeví, snad i díky iniciativě Univerzity Palackého v Olomouci, další olomoucká pamětní deska zakladatele genetiky.

Autorka článku děkuje za pomoc a spolupráci PhDr. Janu Štěpánovi, Ph.D., ze Zemského archivu v Opavě, pobočka Olomouc, a Ing. Milanu Novotnému z Katastrálního úřadu pro Olomoucký kraj.

[odkaz na zdroj]

Derby pro devatenáctku. Baník porazila 3:0

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Devatenáctka v derby porazila Baník. Sedmnáctka prohrála

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Neuteklo vám?

00:06:40

Kraj zblízka 32/2022

Loučná nad Desnou se historicky jmenovala Wiesenberg, tedy Luční hora. Obec se nyní snaží vrátit k tradici a začala před třemi lety vysazovat luční louky. Rozkvetlé květy plné včel...
00:02:25

V Drahanech se o víkendu představí unikátní technika z druhé světové války

V Drahanech na Prostějovsku si o víkendu dají dostaveníčko příznivci historické vojenské techniky. V sobotu se...
00:00:30

Domů nedojel, ustlal si na stezce

Posilněn alkoholem sedl na kolo a vyjel do přerovských ulic. Starší muž domů ale nedojel. Na...
00:05:11

Téma týdne 32/2022

V pořadu Téma týdne pro vás tentokrát máme pozvánku na zbrusu novou akci s názvem Týden...
00:04:46

Otevřená radnice 32/2022

V pravidelném pořadu Otevřená radnice pro vás i tentokrát máme dva dotazy od našich diváků. Věnovat...
Generated by Feedzy