Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 3. 7. 2022.

Svátek má Radomír.

CzechEnglishPolishUkrainian
14 C
Olomouc
13.1 C
Prostějov
13.9 C
Přerov
13.3 C
Šumperk
13.3 C
Jeseník
Neděle, 3. července 2022.

Svátek má Radomír.  Dobré ráno.

František Palacký bude mít v rodné obci uličku i umělecké vyhlídky

Zajímavý program připravila na neděli obec Hodslavice. Rodiště Františka Palackého totiž slavnostně otevře a pokřtí umělecké vyhlídky a uličku dedikované právě této osobnosti, jejíž jméno nese i naše univerzita.

František Palacký se narodil v Hodslavicích 14. června 1798 do rodiny tamního učitele. Obec, která leží nedaleko Nového Jičína, si tohoto historika, politika, spisovatele a organizátora kulturního a vědeckého života považuje. Hned na titulní webové stránce stojí Hodslavice – rodná obec Františka Palackého. A u tohoto sloganu spojení s autorem zásadního historického díla Dějiny národa českého v Čechách a v Moravě nekončí. V Hodslavicích můžete navštívit rodný domek Františka Palackého, který je národní kulturní památkou a v němž je umístěna expozice o jeho životě a díle. Hned na dohled od domku je i socha, která byla odhalena v září 1968 při příležitosti oslav 170. výročí narození.

„Pro naši obec je odkaz Františka Palackého velmi důležitý, a proto hledáme nové cesty a možnosti, jak ho rozvíjet a jak přiblížit jeho životní osudy a dílo i návštěvníkům Hodslavic. Jsem také velmi ráda, že se nám daří spolupráce s nejstarší univerzitou na Moravě, která nese jméno této významné osobnosti naší historie,“ řekla starostka Hodslavic Pavla Adamcová.

Nově se nyní Palacký rozprostře i do krajiny okolo Hodslavic. Ony čtyři umělecké vyhlídky, jsou vlastně obří artefakty, fotomísta, v prostoru, do nichž je možné vstoupit, a podívat se tak na vesnici z jiné perspektivy. „Je to vlastně příležitost, jak se na Hodslavice i Františka Palackého podívat tak trochu z nadhledu,“ dodala starostka.

Autorkou projektu čtyř děl nazvaných Krásověda, Frame Hodslavice, Školní židle a Základní kámen je Lenka Šíchová z Hodslavic. Kromě vyhlídek bude mít František Palacký v Hodslavicích nově i svou uličku.

Program začíná v neděli 5. června od 10 hodin, hudební úvod obstará Láska band a v 11 hodin bude křest vyhlídek na kopcích i s muzikou. Od 13 hodin pak jsou naplánované prohlídky v rodném Palackého domku a v kostele sv. Ondřeje. Organizátoři na slavnost pozvali i příbuzného Františka Palackého Václava Macháčka Riegera ze zámku Maleč. Slavnostní křest je propojen s akcí Palackého tisícovka, což je vytrvalostní jízda historických motocyklů a tříkolek spolku Nesmrtelných dědků po místech, kde František Palacký žil.

[odkaz na zdroj]

Sigmu srazily góly v závěru. Žilině podlehla 1:3

Fotbalisté olomoucké Sigmy prohráli ve třetím přípravném utkání slovenské Žilině 1:3. Hanáci od 36. minuty po zásahu Antonína Růska vedli. Krátce...

První sobotní duel bez branek. Sigma remizovala s Prostějovem 0:0

V sobotu měli fotbalisté Sigmy na programu dva přípravné zápasy ve Slatinicích. V tom prvním, který začal hodinu před polednem, se střelecky nikdo...

Neuteklo vám?

00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou jedním z důsledků měnícího se klimatu. Jak se s těmito změnami vyrovnat tak,...
00:02:16

Dvouletá uzavírka Masarykovy třídy v Olomouci je u konce. Dopravě se otevřel i...

Olomoučané se konečně dočkali. V pátek 1. července se po více než dvou letech plně vrátila...
00:00:27

Tramvaje neprojedou třídou Svobody v Olomouci. Už od 11. července

Město Olomouc se už 11. července pustí do oprav tramvajové trati na frekventované třídě Svobody. Konkrétně...
00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...