Přeložit náš web

St, 12. 6. 2024.

Svátek má Antonie.

15.7 C
Olomouc
15.9 C
Prostějov
15.2 C
Přerov
13.4 C
Šumperk
11.6 C
Jeseník
Středa, 12. června 2024.

Svátek má Antonie.  Dobré odpoledne.

Frankofonní televize TV5 Monde natáčela ve Francouzském centru Univerzity Palackého

Jak žije francouzština a frankofonní kultura napříč světadíly v různých částech světa? Právě o tom se snaží informovat oblíbený pořad Destination Francophonie frankofonní televize TV5 Monde. Její moderátor a tvůrce uvedeného pořadu Ivan Kabacoff  natáčel zkraje června také na Univerzitě Palackého. 

Úsporný televizní štáb, který kromě Ivana Kabacoffa tvořil už jen kameraman a zručný navigátor dronu Cédric Fouré, strávil v České republice týden. Natáčel v Praze, Brně a Olomouci, přičemž do Olomouce se TV5 vydala na výslovné doporučení nového atašé pro jazykovou spolupráci Bruna Girardeaua. Ten do města zavítal v březnu na festival francouzské kultury Bonjour Olomouc a okouzlil jej jak jeho bohatý program, tak atmosféra města. 

„Jako jinde ve světě i v České republice televizi zajímaly zejména frankofonní stopy jednotlivých destinací. V Olomouci se natáčelo v hlavních centrech frankofonie, v česko-francouzské sekci Slovanského gymnázia a ve Francouzském centru Univerzity Palackého, kde francouzští filmaři zachytili atmosféru motivačního workshopu pro středoškoláky,“ uvedl Jan Zatloukal, ředitel Francouzského centra UP, jehož domovským pracovištěm je katedra romanistiky FF UP.

I když natáčení exteriéru značně komplikovalo deštivé počasí, podle něj se filmařům nakonec podařilo zachytit četné francouzské stopy v centru Olomouce: přítomnost nejslavnějšího Francouze v Olomouci generála La Fayetta; Arionovu kašnu vytvořenou sochařem Ivanem Theimerem, dlouhodobě žijícím v Paříži; radnici s orlojem Karla Svolinského spolu s připomínkou více než třicetiletého partnerství s francouzským městem Antony; Denisovu ulici nesoucí jméno jednoho z prvních významných čechofilů, historika Ernesta Denise; Ostružnickou ulici, v níž se koncentruje řada ‚francouzských‘ podniků, jako jsou vinotéka Galský kohout, paštikárna u p. Ragueneaua či kavárnička Café La Fée atd.

Tvůrce pořadu zaujal i osud Jana Čepa, českého spisovatele a překladatele zejména z francouzštiny, který po únorových událostech roku 1948 emigroval do Francie, kde působil až do své smrti, a který tak svým životem i dílem výstižně propojuje Hanou a Francii. Natáčelo se v jeho rodných Myslechovicích i na poutním místě v sousední Cholině.

Příjemným zakončením náročného prvního natáčecího dne byl večer francouzského šansonu v klubu Variace, kde zazpívala Jarmila Beková se svou formací Baguette Bohème, kterou už frankofilní olomoucké publikum dobře zná z letošního zahájení festivalu Bonjour Olomouc.

„Za natáčením v Olomouci stojí činnost Francouzského centra UP, díky jehož aktivitám na francouzském velvyslanectví dobře vědí, že frankofonie v Olomouci a celém regionu žije a vyvíjí bohatou činnost. Vnímám to tedy také jako ocenění naší práce. Rád bych tímto poděkoval všem, kteří se na aktivitách Francouzského centra podílejí a s nadšením vynakládají velké množství energie daleko nad rámec běžných pracovních povinností, včetně mateřské katedry romanistiky. Především to však znamená úžasnou reklamu pro město Olomouc, s jehož krásami se nyní bude moci seznámit celý frankofonní svět,“ uzavřel Jan Zatloukal, který s natáčecím štábem strávil dva dny. Do vysílání půjde pořad v prosinci, již v listopadu se však chystá jeho předpremiéra v Praze, Brně i Olomouci.

Read More

Nemocnice AGEL Jeseník obdržela darem fotografie od cestovatelky Aleny Ceplové

Fotoobrazy z výstavy z Vlastivědného muzea Jesenicka byly na základě hlasování návštěvníků darovány Nemocnici AGEL Jeseník. Read More

DIGEOCAT & Lib: digitální nástroj pro efektivnější výzkum cestopisných textů

Odborníci, studenti i laická veřejnost budou mít na přelomu let 2025/26 k dispozici nástroj, který jim umožní efektivnější výzkum rozsáhlého korpusu...

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 24/2024

V Olomouckém kraji byla dokončena historicky největší modernizace vlaků. Do regionu bylo dodáno celkem 27 nových elektrických vlaků RegioPanter. Na základě smlouvy mezi Českými drahami a Olomouckým krajem. Slavnostní...

Olomouc oslavila svůj svátek

Čestné stráže, průvod, folklór i žehnání alegorické sochy. Letošní Svátky města Olomouce jsou za námi. Ve...

Kvalita vody přírodního koupaliště Poděbrady je vhodná ke koupání

První letní dny pomalu ale jistě vybízejí ke koupání. Například oblíbené přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce...

Otevřená radnice 24/2024

V Otevřené radnici se věnujeme dotazu, který se týká reklamních polepů tramvají DPMO. A také se...

Kraj zblízka 24/2024

V Olomouckém kraji byla dokončena historicky největší modernizace vlaků. Do regionu bylo dodáno celkem 27 nových...