Přeložit náš web

Ne, 3. 3. 2024.

Svátek má Kamil.

8.3 C
Olomouc
8.2 C
Prostějov
8.7 C
Přerov
7.9 C
Šumperk
7.3 C
Jeseník
Neděle, 3. března 2024.

Svátek má Kamil.  Dobré ráno.

Francisco Ignacio Jasso Robles studuje interakce mezi rostlinami a patogeny

Vědcem chtěl být od dětství, nikdy si ale nedokázal představit, že by pracoval mimo rodné Mexiko. Velkou změnu odstartovalo setkání s nynějšími kolegy Nurií De Diego a Lukášem Spíchalem na konferenci v Argentině. Díky němu působí Francisco Ignacio Jasso Robles už dva roky v CATRIN UP a ve výzkumné skupině Fenotypizace se věnuje interakcím mezi rostlinami a patogeny.

„Konkrétně mě zajímá metabolismus polyaminů a jejich klíčová role v boji proti biotickému stresu. Můj přístup zahrnuje využití neinvazivních metod vysokokapacitní fenotypizace, metabolomiky a také molekulárně biologických a biochemických analýz. Cílem je komplexně pochopit časoprostorovou dynamiku vývoje infekce v rostlinných buňkách a získat poznatky o jemné souhře, která řídí reakce rostlin na původce nemocí,“ objasnil mladý vědec, který na Universidad de San Luis Potosí vystudoval biochemii a molekulární biologii se zaměřením na rostliny a věnoval se i výuce studentů.

Právě zkušenosti olomouckých vědců v dané oblasti a přístrojové vybavení jej přiměly ke změně působiště, tedy k přesunu do CATRIN. Toto rozhodnutí označuje jako svůj dosud největší úspěch. „Významným milníkem na této cestě je můj nedávný zisk grantu pro mladé vědecké pracovníky Univerzity Palackého. Umožňuje mi to pokročit v mém výzkumu, ale také to považuji za velký úspěch mexického vědce v zahraničí. Posiluje to mé odhodlání přispívat k výsledkům naší vědecké komunity a zároveň překonávat bariéry a ukazovat, že je dobré propojovat výzkumníky z různých prostředí,“ doplnil.

Do budoucna chce multioborovou spolupráci ještě rozšířit a rád by také inspiroval a motivoval další generaci vědců. „Když přemýšlím o své současné pozici, zjišťuji, že žiju sen, který jsem měl od dětství – tedy být vědcem. Jsem vděčný za příležitosti a podporu, kterou mi kolegové v CATRIN poskytují a které výrazně formují mojí vědeckou cestu,“ uzavřel.

Read More

Krátkodobé uzavření sběrného dvora v Příčné ulici

Ve dnech 5. až 11. března 2024 bude ve Sběrném dvoře v Příčné ulici měněna mostní váha. Z tohoto důvodu bude...

Hýbejte se a bavte s univerzitním sportovním centrem

Lekce jógy, společenského tance či indoorcyclingu, skupinový basketbal, florbal nebo volejbal, kurzy jezdectví, horolezectví i plavání. To je jen střípek ze...

Neuteklo vám?

00:06:46

Kraj zblízka 09/2024

Dnes společně zavítáme do Prostějova, do tamního muzea. Nově se zde otevřela expozice o Jiřím Wolkerovi. Návštěvníky nejen informuje o jeho životě, ale také inspiruje k jejich vlastní tvorbě. Na...
00:02:34

Zdobnou fasádu plumlovského zámku čeká nákladná rekonstrukce. Začít má letos

Zámek v Plumlově na Prostějovsku patří k nejzajímavějším turistickým destinacím v našem kraji. Od loňského roku...
00:00:30

Nadace Agel přispěla pětileté Lindě na speciální ortézu

Pětiletá Linda trpí oslabením jedné poloviny těla. Díky speciální ortéze nyní může lépe chodit. Na tu...
00:05:32

Téma týdne 09/2024

Od ledna do března provádí pracovníci Technických služeb na území města Olomouce ořezy stromů. Lidé se...
00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli...