Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.9 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
0.1 C
Přerov
-0.7 C
Šumperk
-0.2 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

Filozofie, architektura i cestování. Konference přiblížila výchovu přírodou z různých náhledů

Dva dny plné inspirativních vystoupení a diskuzí nabídla konference Amaltheia, jejímž hlavním tématem byla příroda a její význam pro výchovu a vzdělávání, ale i pro zdraví člověka. V podzimně vyzdobené Pevnosti poznání ji se záštitou ministerstva školství uspořádala katedra rekreologie Fakulty tělesné kultury UP.

Připravený program, který zahrnul vedle přednášek i praktické workshopy nebo panelovou diskuzi o cestování, představil téma výchovy přírodou z pohledu mnoha oborů. „Nejedná se totiž výlučně o oblast intencionálního působení usměrňovaného profesionálním pedagogem. Téma se přímo dotýká filozofie a religionistiky, psychologie a různých pedagogických oborů, jako je školní přírodovědné vzdělávání, pedagogika volného času nebo například tzv. lesní pedagogika, také dokonce architektury a péče o krajinu. Domnívám se, že konference zajímavým způsobem tuto mnohostrannost účastníkům přiblížila,“ uvedl odborný garant události Ivo Jirásek.

„Někoho mohly oslovit více filozofické ideje Anny Hogenové, někoho naopak uvolněné intuitivní postřehy Zbigniewa Czendlika či specifikace svébytné filozofie výchovy u zakladatele skautingu a woodcraftu, jak je uhrančivě podal Pavel Hošek. Další mohl ocenit propojení psychologických témat a manažerských zkušeností Mariana Jelínka či poukaz Michala Hrdličky na palčivou ztrátu odolnosti mladých lidí. Těch podnětů je příliš mnoho,“ dodal profesor katedry rekreologie.

Vyzdvihl přitom práci jak programového výboru, který pestrou paletu příspěvků připravil, tak organizačního výboru, který tvořili studenti pořádající katedry. „Zajistili potřebné zázemí od prezence a výzdoby přes občerstvení, až po skvostný páteční večer s hudbou, strukturovanou hrou i noční prohlídkou Olomouce. Studentský duch báječně oživil akademickou noblesu a i díky tomu se ke mně dostaly prozatím jen pochvalné ohlasy,“ pochválil Ivo Jirásek.

K jeho slovům se připojila i doktorandka Kristýna Janečková, která studentský tým vedla. „Vyhráli si s detaily a připravili zábavný program šitý na míru cílové skupině. Jsem za jejich ochotu tvořit a chuť dělat věci jinak a netradičně velmi vděčná,“ řekla na adresu studentů.

„Osobně jsem byla nejvíce nadšená ze synergie, která mezi jednotlivými účastníky panovala. Zdálo se, že úcta k přírodě je hodnota, která všechny spojuje. Myslím, že tato skutečnost dopomáhala vytvářet příjemnou atmosféru konference,“ zhodnotila Kristýna Janečková dvoudenní událost v Pevnosti poznání, které se včetně vystupujících zúčastnilo na 150 lidí z celé České republiky.

Organizátoři připravují ucelený sborník příspěvků z konference, také její videozáznam. Již nyní si zájemci o téma výchovy přírodou mohou projít soubor abstraktů toho, co na konferenci zaznělo. Ke stažení je zde.

Konference Amaltheia o výchově přírodou se uskutečnila pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a za podpory společnosti Colloredo-Mannsfeld a dalších partnerů. Byla zároveň i jednou z akcí, kterými si Fakulta tělesné kultury UP připomněla 30. výročí zahájení činnosti.

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz odpoví další díl pořadu Otevřená radnice. Premiéra každé úterý, po osmnácté hodině, na...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy