Přeložit náš web

St, 9. 7. 2025.

Svátek má Drahoslava.

16 C
Olomouc
15.5 C
Prostějov
19.2 C
Přerov
15.1 C
Šumperk
12.2 C
Jeseník
Středa, 9. července 2025.

Svátek má Drahoslava.  Dobré ráno.

Film Mezi příkopy a valy připomene vyvraždění Čechoslováků z tzv. terezínského rodinného tábora

Pod záštitou organizace Post Bellum vznikl dokumentární film s názvem Mezi příkopy a valy, který představuje nejvýznamnější českou památku holocaustu – město Terezín. Jeho premiéra symbolicky proběhne 8. března v Praze, právě v den 80. výročí největší vraždy československých občanů v naší historii. Premiéra v Olomouckém kraji se uskuteční 13. března v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci od 18 hodin.

V České republice neexistuje jiné místo, které by bylo s holocaustem tak úzce spojené jako terezínské ghetto. Přesto se povedlo tento rozměr města pro veřejnost zcela vymýtit. Ne tak pro jeho obyvatele. Přestože se jedná z časového horizontu o „pouhé“ čtyři roky, pro obyvatele Terezína znamená nesmazatelnou historickou stopu, která je zřejmá až do současnosti. Dokumentární film Mezi příkopy a valy ukáže divákům město v jeho protikladech, napětích a jako otazník, na který se jen těžko hledá odpověď.

„To město je zaseklé v pocitu bez budoucnosti a zoufalství, které možná není jen o druhé světové válce, ale vyzařuje to tam na mě velmi intenzivně. V tom Terezíně je něco, co vyvolává extrémní pocit zmaru,“ míní dokumentarista a historik Martin Šmok, který v Česku zastupuje americkou Nadaci Šoa (USC Shoah Foundation) a je i průvodcem filmu. Vedle něj zaznívají v dokumentu vzpomínky pamětníků ze sbírky Paměť národa či rozhovor se současným starostou Terezína René Tomáškem.

Pražská premiéra 8. března připomene 80. výročí noci z 8. na 9. března roku 1944, kdy velení koncentračního tábora Osvětim – Birkenau poslalo na smrt do plynových komor 3792 židovských vězňů, deportovaných do tzv. terezínského rodinného tábora z terezínského ghetta půl roku předtím (6. září). Jednalo se o největší hromadnou vraždu československých občanů v našich novodobých dějinách. Další vězně rodinného tábora (sekce BIIb tábora Osvětim – Birkenau), kteří sem byli z Terezína deportováni v transportech v prosinci 1943 a v květnu 1944, pak čekal podobný osud ve dnech 10.–12. července 1944. Na rozdíl od březnového vyvraždění tentokrát několik vězňů prošlo selekcí. Z celkového počtu cca 17 500 vězňů rodinného tábora přežilo pouhých 1294.

Diváci v Olomouci uvidí film 13. března 2024 v 18 hod ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Po ukončení projekce je připravena debata s Petrem Papouškem, předsedou Federace židovských obcí ČR, a Jakubem Rálišem, ředitelem VMO.

Read More

POKLADNA NA IPOSE BYLA PŘESTĚHOVÁNA

Upozorňujeme občany, že s platností od dnešního dne, 9. července 2025, byla pokladna Městského úřadu Jeseník přemístěna. Nově ji najdete v...

To nejlepší z Pevnosti poznání čeká návštěvníky na letní dobrodružné misi

V letních měsících čeká návštěvníky Pevnosti poznání – Centra popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci – velkolepá vědecká oslava deseti...

Neuteklo vám?

Řekni to hejtmanovi! 27/2025

Magdalena, Hnojice Dobrý den, pane hejtmane. Jako obyvatele kraje bychom asi velmi ocenili středoškolské vzdělávání, které nemá takové rozdíly mezi gymnázii a školami zaměřenými třeba prakticky. Chtěla bych se zeptat,...

Hygienici provedli kontrolu vody na přírodním koupališti Poděbrady

Necelých 26 stupňů. Taková je teplota vody přírodního jezera Poděbrady na Olomoucku. I když se teplota...

Hanácká mozeka Litovel rozzářila Strážnici na jubilejním folklorním festivalu

O víkendu se ve Strážnici uskutečnil 80. ročník Mezinárodního folklorního festivalu. V programu se představily dívky...

Otevřená radnice 28/2025

V novostavbách na ulici Jánského bydlí spousta mladých rodin. V okolí jim ale chybí park nebo...

Kraj zblízka 28/2025

Olomoucký kraj zlevnil jízdné studentům a seniorům. Nově zaplatí jen čtvrtinu ceny, sleva bude platit na...