Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 5. 12. 2022.

Svátek má Jitka.

CzechEnglishPolishUkrainian
4.2 C
Olomouc
4.3 C
Prostějov
6.3 C
Přerov
3.6 C
Šumperk
4.2 C
Jeseník
Pondělí, 5. prosince 2022.

Svátek má Jitka.  Dobrý večer.

Filip Krejčí z pedagogické fakulty složil pro Olomouc znělku

Téma pro Olomouc. Nová znělka, kterou pro město Olomouc složil Filip Tailor, občanským jménem Krejčí, z katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Znělku nahrála Moravská filharmonie Olomouc.

Jak zachytit co nejvíc z identity Olomouce a nepřesáhnout jednu minutu? Právě o to se snažil Filip Krejčí z katedry hudební výchovy PdF UP, který pro město složil znělku. Olomouc chce jejím prostřednictvím zastřešovat důležité události.

Hudba Filipa Krejčího, kterou vložil do nové znělky, odkazuje na vlastenectví, hanácký folklor, kulturní a vojenskou historii města i olomoucký orloj. 

„Olomouc je sice v srdci Hané, řadu let však byla vojenskou pevností a ona regionální kultura, která je zásadním odrazem lidské identity, se tak dlouho formovala na venkově. Snažil jsem se ve znělce zaznamenat všechny tyto souvislosti, které se podle mě dnes už značně slévají a vytvářejí unikátní harmonii,“ uvedl Filip Krejčí. Nabídku složit znělku pro Olomouc vnímá jako velkou poctu. „Chci věřit, že se uchytí a zapíše do kulturních dějin města,“ dodal.

Skladatel, hudebník a pedagog Pedagogické fakulty UP má k Olomouci velmi vřelý vztah, přestože se narodil jinde.

„V Olomouci jsem od svých pěti let, a i když rád poznávám nová místa, jako aktivní hudebník hodně cestuji, tak se vždycky rád vracím. Olomouc vnímám jako skutečný domov. Přirostla mi k srdci,“ doplnil autor nové znělky. Zdůraznil, že jeho vztah k městu samozřejmě se znělkou souvisí. Je totiž přesvědčen, že k tomu, aby byla hudba autentická, musí dát autor dílu nejméně dvě ingredience – své srdce, tedy emoce, city, a také své dovednosti, jinými slovy technicko-racionální stránku věci.

 „Hudební formu skladby, jakož i použitý takt a členění motivů definuje číslo tři. Tento jev je odkazem nejen ke Svaté Trojici, dominantě Horního náměstí a památce UNESCO, ale všeobecně k církevní historii města a zdejšímu arcibiskupství a barokní hudební sémiotice, která často používala číslo tři jakožto symbol Boží trojjedinosti,“ vysvětlil skladatel s tím, že se ve znělce snažil jak o reflexi mimohudebních milníků v historii města, tak o reflexi hudební tvorby Antonína Dvořáka, Gustava Mahlera, Petra Junka a řady dalších skladatelů, kteří Olomoucí prošli.

Mgr. Filip T. Krejčí, Ph.D., hudební skladatel, interpret a pedagog na katedře hudební výchovy PdF UP. Odborně se zaměřuje na nonartificiální hudbu: progresivní rock, komplexní hudební analýzu, hudbu a počítače, aranže skladeb, baletní korepetici, improvizaci a kompozici. Je autorem řady odborných textů i příspěvků na konferencích, ale i hudby k řadě divadelních inscenací a členem několika kapel. Je spoluzakladatelem a v současné době místopředsedou olomouckého Hudebního Institutu a hudebně účinkuje v Moravském divadle. V hudebně-populární skupině Natálie Tichánková & 4Good se věnuje autorské tvorbě, koncertuje i se skupinou Jamr’s.

[odkaz na zdroj]

Městský kamerový systém dohlíží i na nový úsek tramvajové trati

Rozšířený a doplněný o další kamerové body, které střeží bezpečnost, je kamerový systém městské policie. V Olomouci už slouží pětadvacet let...

Lékařská fakulta pokřtila kalendář s historickými anatomickými ilustracemi

Nástěnným kalendářem na rok 2023, který se dá použít i jako literatura při studiu anatomie, se může pochlubit Lékařská fakulta UP....

Neuteklo vám?

00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz odpoví další díl pořadu Otevřená radnice. Premiéra každé úterý, po osmnácté hodině, na...
00:02:24

Plumlovský zámek se stal národní kulturní památkou

Seznam národních kulturních památek se rozrostl o dalších osm staveb. Nově mezi ně patří i zámek...
00:00:22

Pád z olomoucké výškové budovy 38letý muž nepřežil

Pád z výšky nepřežil. Policisté v těchto dnech prověřují případ pádu 38letého muže z okna výškové...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy