Přeložit náš web

Út, 16. 7. 2024.

Svátek má Luboš.

29.3 C
Olomouc
30 C
Prostějov
30.4 C
Přerov
27.9 C
Šumperk
26.5 C
Jeseník
Úterý, 16. července 2024.

Svátek má Luboš.  Dobré odpoledne.

Festival spolupořádaný Univerzitou Palackého nabídne špičkové populárně-vědecké filmy

Pouze jednou za rok má pražské publikum příležitost vidět na jednom místě špičkové snímky o vědě, které se běžně neobjevují v nabídce kin ani na streamovacích platformách. V kampusu České zemědělské univerzity (ČZU) se koná od 16. do 19. října mezinárodní festival populárně-vědeckých snímků Prague Science Film Fest. Kromě filmových projekcí nabídne odborné diskuze, debaty a setkání s tuzemskými i zahraničními tvůrci.

Pečlivý výběr dramaturgů je zárukou toho, že si v programu vybere každý, koho baví filmy s neotřelými náměty a s precizně odvedeným filmovým řemeslem. Vizuálně poutavé snímky nejen na téma přírodních věd letos zastřešuje hlavní motiv preventivní zdravotní péče v souvislosti s fyzickou a psychickou kondicí, ale i životním prostředím. Diváci se mohou těšit na dvanáct českých premiér a jednu předpremiéru filmu The Kukang Movie Ondřeje Smékala.

Rekordní počet snímků

Do prestižní filmové přehlídky, kterou ve spolupráci s ČZU organizuje Univerzita Palackého, se přihlásilo rekordních 1680 filmů, z nichž odborná porota do soutěže nominovala jedenáct z nejrůznějších koutů světa. „Vytvořili jsme sbírku velmi inteligentních a formálně poutavých filmů, které se ve velké míře tematicky vztahují k tématu zdraví a jeho různým podobám. Jde převážně o celovečerní snímky, ale najdou se zde i filmy z televizní produkce. Například dokument Květinová síla: tajemné dobyvatelky (Flower Power) má velmi zajímavou produkční historii a byl sestříhán i do televizní série. Krátkometrážní film Správná místa nikdy nebývají (True Places Never Are) je pak velmi hravý, svižný a až multižánrový dokument mladého režiséra Jeffa Younga,“ řekl hlavní dramaturg festivalu Zdeněk Rychtera.

Objektivy filmových kamer zamíří nejen do nitra lidského těla, ale i hluboko pod zem na půdní mikroorganismy nebo se zaostří na detailní složení naší stravy. Tvůrci se ale soustředí i na faunu a flóru, které nás obklopují v každodenním životě. „Letošním tématem je pojem fit check, který tentokrát nebude o tom, co máme na sobě a za kolik peněz, ale divák si bude klást otázky: co děláme pro naše zdraví? Jak jsme na tom s prevencí? Jak naše zdraví ovlivňuje prostředí, ve kterém žijeme? A hlavně: Jak jsme v odpovědích na tyto otázky sami k sobě upřímní?“ upřesnil Zdeněk Rychtera.

Téma zdravé stravy spojilo ve filmu vědce s šéfkuchaři

Snímek The Perfect Meal (Dokonalá strava) uvedený v české premiéře, otevře téma vyvážené středoevropské stravy, správnou kombinaci potravin či onemocnění, které se dají správnou životosprávou zmírnit nebo dokonce odvrátit. Dokument spojuje vědce i šéfkuchaře z různých zemí, kteří se společně snaží poukázat na sílu pestré rostlinné stravy.

Návštěvníci festivalu se ale také ocitnou ve světě nočních motýlů. Tito tvorové jsou zobrazeni jako malé, ale velmi esteticky výrazné bytosti. „Díky filmové technice má divák šanci spatřit motýly z až nezvykle intimní blízkosti. Režisér Michael Gitlin podporuje zvědavost a nesnaží se zahlcovat nekonečnými odbornými popisy. Nečekejte zde klasický přírodopisný dokument, protože Noční návštěvníci (The Night Visitors) jím rozhodně nejsou,“ pozvala na jeden z filmů dramaturgyně Karolina Matějková.

Filmové projekce obohatí debaty s tvůrci

Fanoušci filmu by si neměli nechat ujít besedy s inspirativními hosty festivalu. Mezi nimi se objeví režisér snímku Planeta Praha Jan Hošek nebo nizozemské autorské duo filmů Vydlážděný ráj a Jídlo zítřka Hidde Boersma a Karsten de Vreugd. Netradiční příspěvek v diskuzi k filmu Zpověď milosrdné samaritánky přinese berlínská skladatelka a hráčka na theremin Carolina Eyck, která bude mluvit o komponování hudby v současném dokumentu.

V kinosále univerzitního kampusu se 17. října uskuteční za osobní účasti scenáristy Ignase van Schaicka projekce filmu Planeta půda (Planet Soil). „Živá a zdravá půda je domovem pro miliardu tvorů a organismů, na nichž závisí fungování celé planety, přesto jsou běžnému pohledu člověka jejich příběhy často skryté. Film nabídne unikátní pohled na fascinující svět pod našima nohama formou časosběrných fotografií, detailních záběrů nebo také rozhovorů s těmi, jež se o dynamický život půdní krajiny zasazují,“ doplnila dramaturgyně Anna Tabášková.

Film o dárcovství ledviny zaujme námětem i zpracováním. Dárkyní tohoto životně důležitého orgánu a zároveň hlavní protagonistkou filmu Zpověď milosrdné Samaritánky (Confessions of a Good Samaritan) je sama režisérka Penny Lane. Jde o experiment jak filmařský, tak i velmi osobní a sebereflexivní – částečně o tom, jak daleko člověk musí zajít, aby páchal dobro.

Nejlepší snímek si odnese zajímavou finanční odměnu

Vedení festivalu předá cenu Grand Prize vítěznému snímku, který porota vybere jak ze soutěže posledního ročníku AFO, tak i z hlavní soutěže na ČZU. Tato cena je spojena s finanční odměnou ve výši 10 000 amerických dolarů.

„Naše spolupráce s filmovým festivalem spočívá v podpoře daného tématu, a tedy zdůraznění významu a zajímavosti filmů, což se každoročně daří, letošní téma spojené se zdravím a péči o prevenci není výjimkou. Pro Českou zemědělskou univerzitu je péče o zdraví našich studentů a zaměstnanců prioritou, právě letos jsme zahájili projekt zaměřený na testování a prevenci onemocnění. Udržitelnost, o jejíž principy se opíráme v celé naší činnosti, se nevyhnutelně týká i zdraví. Tak jako pomocí nejrůznějších strategických metod a nástrojů pečujeme například o krajinu, která je zdrojem všech nezbytných potřeb pro život, umožňujeme také nejmodernější péči o lidské zdraví a následnou kvalitu života obecně. Vzhledem k tomu, že se jednotlivé faktory vzájemně ovlivňují, jsme si jisti dosažením vzájemné harmonie. Společně s letošním tématem Praque Science Film Fest se snažíme podnítit dialog o zdraví a vědě a těšíme se na inspirující filmy a diskuze během festivalu,“ říká Jakub Kleindienst, kvestor ČZU.

Novinkou v programu festivalu je filmový workshop pro studentky a studenty ČZU. Koná se od 18. do 20. října 2023 v kampusu univerzity. Workshopem je provedou zkušení lektoři z filmového průmyslu a odborníci na komunikaci vědy. Účastníci se dozví, jak probíhá vývoj a výroba videí s vědecko-výzkumnou tematikou, jak vědu komunikovat široké veřejnosti nebo jak se na natáčení dokumentárního snímku připravit technicky.

Česká zemědělská univerzita v Praze organizovala festival ve svém univerzitním kampusu již od roku 2011 pod názvem Life Sciences Film Festival a později ČZU Film Fest. V roce 2020 se spojila s olomouckou univerzitou, na jejíž půdě se od roku 1966 koná úspěšný mezinárodní festival populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc.

Festivalový program je zdarma, stačí se jen registrovat na webu nebo v průběhu festivalu (vždy půl hodiny před začátkem projekce) ve foyer auly ČZU, kde se budou vydávat také festivalové pásky.

Read More

Jeďte na koupaliště do Penčic autobusem, užijte si koupání a slunění se slevou

Stavba kanalizace v Penčicích komplikuje život zdejším obyvatelům. A k tomu se ještě v horkých dnech přidávají potíže s příjezdem množství návštěvníků na letní koupaliště....

Vyplnila dotazník, napsala esej a poté jeden den stínovala britského velvyslance

Na projekt Ambassador For A Day narazila Silvie Chlumcová, studentka Filozofické fakulty Univerzity Palackého, náhodou. Dnes si velmi cení toho, že...

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 29/2024

V pobytových sociálních službách dlouhodobě chybí lůžkové kapacity pro seniory. Část jich má Olomoucký kraj, další vlastní obce a města. V Prostějově se nyní rýsuje projekt výstavby nového takového...

Moravské divadlo Olomouc vstoupí do nové sezóny s opravenou podlahou jeviště

Oprava podlahy jeviště v Moravském divadle Olomouc je v plném proudu, pustili se do ní po...

V Bystročicích otevřeli nový most

Vystoupení folklórního souboru Laštůvka zahájilo v Bystřočicích na Olomoucku slavnostní otevření nového mostu přes říčku Blatu....

Kraj zblízka 29/2024

V pobytových sociálních službách dlouhodobě chybí lůžkové kapacity pro seniory. Část jich má Olomoucký kraj, další...

Téma týdne 28/2024

Olomoucká pevnost poznání se zaměřuje na popularizaci vědy, pro všechny generace. Na prázdniny nyní připravila interaktivní...