Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 14. 8. 2022.

Svátek má Alan.

CzechEnglishPolishUkrainian
21 C
Olomouc
21 C
Prostějov
21.1 C
Přerov
18.7 C
Šumperk
17 C
Jeseník
Neděle, 14. srpna 2022.

Svátek má Alan.  Dobré ráno.

Festival Klášterní hudební slavnosti je v plném proudu

JESENICKO/KRAJ – Po pozvolném zahájení se tempo Klášterních hudebních slavností v červnu a červenci zrychlilo. Téměř každý druhý den se konal koncert na některém ze 13 festivalových míst v Jeseníkách.

Spojovacím prvkem letošního ročníku je odkaz na 300. výročí narození skladatele Jiřího Antonína Bendy. Největším připomenutím jeho díla byla v květnu opera Vesnický trh v Divadle Šumperk a na konci června pak program Vivat Benda!. V šumperském Klášterním kostele nejprve zazněla Ouvertura na téma BEnDA skladatele Tomáše Illeho. Následoval Bendův Koncert pro cembalo a orchestr F dur. Sólistkou koncertu byla cembalistka Edita Keglerová a nenechala nikoho na pochybách, že tato volba byla vynikající. Vrcholem večera se stalo provedení Bendova melodramu Ariadna na Naxu. Neuvěřitelný herecký koncert v antické tragédii rozehráli Petr Stach (Theseus), Ivana Jirešová (Ariadna) a Apolena Veldová (Oreada). To vše ve spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice pod vedením Jiřího Petrdlíka. „Atmosféra večera byla neuvěřitelná a všichni diváci, včetně mě, odcházeli z koncertu plni obrovských emocí,“ shrnuje ředitel festivalu Roman Janků.

Následně se v rychlém sledu konaly koncerty ve Šternberku – Edita Adlerová & Petr Vacek, na zámku Velké Losiny – Duo Absoluto, poprvé v Bruntále – Duo Jedlinský & Fischer, na poutním místě na Hedeči – Jitka Hosprová & Helena Jiříkovská a v secesní Tančírně v Račím údolí Tango Quartetto Re Campo. Jak dosavadní průběh festivalu hodnotí ředitel Janků? „Musím říci, že jsem nadšen. Pravdou je, že u našich příznivců pozorujeme jistou změnu chování. Vstupenky se totiž prodávají až na poslední chvíli, předprodeje pro nás tedy nejsou ukazatelem zájmu o nabídku. Nicméně návštěvníci koncertů jsou ohromeni a nadšeni a my s nimi. Takové ohlasy jsou pro nás neuvěřitelným motorem.

Klášterky pokračují v pátek 8. července v hudební hale Horských lázní Karlova Studánka Koncertem pro krále Friedricha II. v podání zahraničního hosta z Německa – Neues Barocktrio Berlin. Hned poté 9. 7. v unikátním dřevěném kostelíku v Maršíkově zazní Sólo pro Bacha virtuózního violoncellisty Jiřího Bárty. Patronka festivalu Jana Boušková pak 12. července v lázních Jeseník představí nastupující generaci českých harfistek a 18. července poprvé na Klášterkách vystoupí renomované Škampovo kvarteto. Tím se uzavře první polovina letošního festivalu. Od konce srpna se Klášterky znovu probudí a do srdce Jeseníků přivedou další skvělé muzikanty a hudební projekty.

Od května do září festival uvede celkem 21 koncertů českých i zahraničních interpretů na 13 nádherných místech Jeseníků – v Šumperku, Jeseníku, Šternberku, Velkých Losinách, Klášteru na Hedeči, Tančírně v Račím údolí, v Karlově Studánce, Bruntále, v Bílé Vodě, Rapotíně, Maršíkově, Bludově, Loučné nad Desnou.

Výrazem uznání a podpory festivalu je záštita ministra kultury, a také záštita hejtmana Olomouckého kraje.

Derby pro devatenáctku. Baník porazila 3:0

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Devatenáctka v derby porazila Baník. Sedmnáctka prohrála

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Neuteklo vám?

00:06:40

Kraj zblízka 32/2022

Loučná nad Desnou se historicky jmenovala Wiesenberg, tedy Luční hora. Obec se nyní snaží vrátit k tradici a začala před třemi lety vysazovat luční louky. Rozkvetlé květy plné včel...
00:02:25

V Drahanech se o víkendu představí unikátní technika z druhé světové války

V Drahanech na Prostějovsku si o víkendu dají dostaveníčko příznivci historické vojenské techniky. V sobotu se...
00:00:30

Domů nedojel, ustlal si na stezce

Posilněn alkoholem sedl na kolo a vyjel do přerovských ulic. Starší muž domů ale nedojel. Na...
00:05:11

Téma týdne 32/2022

V pořadu Téma týdne pro vás tentokrát máme pozvánku na zbrusu novou akci s názvem Týden...
00:04:46

Otevřená radnice 32/2022

V pravidelném pořadu Otevřená radnice pro vás i tentokrát máme dva dotazy od našich diváků. Věnovat...