Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 25. 6. 2022.

Svátek má Ivan.

CzechEnglishPolishUkrainian
18.1 C
Olomouc
17.8 C
Prostějov
18.7 C
Přerov
20.2 C
Šumperk
19.2 C
Jeseník
Sobota, 25. června 2022.

Svátek má Ivan.  Dobré ráno.

Festival Baroko nabídne hudbu, která zněla na dvoře Leopolda I.

Dvanáct večerů, které přinesou řadu koncertních programů i několik novodobých premiér. Začíná pětadvacátý ročník olomouckého hudebního festivalu Baroko 2022, jehož spolupořadatelem je i Univerzita Palackého. Letošní ročník nabídne hudbu dvora Leopolda I. a jeho nástupců.

Každoroční dramaturgie festivalu Baroko klade důraz na uvádění novodobých premiér barokních a klasicistních skladeb vzniklých v Čechách a na Moravě a na skladby s úzkou vazbou na domácí mecenáše či unikátní hudebniny z regionálních sbírek. Od roku 2001 je festival obohacen také o scénické provozování oper, které vznikaly jako ‚volné rekonstrukce‘ ztracených děl na původní barokní libreta.

„Mou letošní srdcovkou je Posvátné kopí Andonia Draghiho. Premiéra se uskutečnila v Praze, kam císařský dvůr uprchl z Vídně před morovou nákazou. My ji nabídneme 1. července. Velmi se těším i na experimentální Písně o nestálosti tohoto světa. Půjde o skladby ze 17. století, ovšem v podání vynikající šansoniérky Aleny Hladké,“ uvedl za pořadatele festivalu Tomáš Hanzlík z katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty UP. Ve své řeči pak zdůraznil i hosty festivalu. Vedle domácího Ensemble Damian totiž přehlídka hostí významná tělesa specializující se na autentickou interpretaci barokní hudby AnMoEn, Fantasmi z University of North Texas a Musicu Floreu.

Svou premiéru bude mít v letošním ročníku serenata Proteo sul Reno (Proteus nad Rýnem) Giovanniho Bononciniho, oratorium Il fratricidio di Caino (Kainova bratrovražda) či serenata Europa Alessandra Melaniho.

„Po třech letech budeme konečně zase stavět divadlo Theatrum Schrattenbach. Tentokrát poprvé pod širým nebem v atriu Vlastivědného muzea Olomouc. Máme připravenou i mokrou variantu, a to v přilehlém sále Václava III., kde bude nainstalovaná menší provizorní divadelní scéna. Srdečně zvu všechny zájemce o nevšední zážitek,“ dodal Tomáš Hanzlík.

Přehlídka vznikala díky kroměřížskému archivu, kde se značná část hudby provozované na dvoře Leopolda I. uchovala. Druhá skupina skladeb je realizována na základě dobových rukopisných partitur ze soukromé knihovny císaře, jež jsou v poslední době zveřejňované Rakouskou národní knihovnou.

Vznik festivalu Baroko je spojeno s rokem 1998. Od počátku je zaměřen na interpretaci hudby sedmnáctého a osmnáctého století s použitím dobových nástrojů. Tomáš Hanzlík z PdF UP jej letos pořádá ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Olomouci, Moravským divadlem v Olomouci, Univerzitou Palackého a její katedrou hudební výchovy PdF UP, s Vlastivědnou společností muzejní v Olomouci, také s University of North Texas a hudebními tělesy Ensemble Damian a Musica Florea. Více zde

[odkaz na zdroj]

Městský architekt: Obyvatelé musí být na prvním místě

Městským architektem v Šumperku se stal Ivo Tuček, který vzešel vítězně z výběrového řízení. 

Neuteklo vám?

00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v těchto dnech. Její téma nebylo zvoleno náhodou.
00:02:18

Největší zásah na drogové scéně v historii kraje, obviněným hrozí až 18 let...

Největší zásah na drogové scéně v historii Olomouckého kraje. Těmito slovy označuje policie akce při nichž...
00:00:34

Původně jezdila v Šumperku. Vysloužilá sanitka nyní pomůže městu Černivci na Ukrajině

Kompletně vybavená sanitka, která měla svou původní domovskou stanici v Šumperku, bude už brzy sloužit v...
00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v...
00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na...