Přeložit náš web

St, 6. 12. 2023.

Svátek má Mikuláš.

-2.3 C
Olomouc
-1.8 C
Prostějov
-1.5 C
Přerov
-1.3 C
Šumperk
-1.9 C
Jeseník
Středa, 6. prosince 2023.

Svátek má Mikuláš.  Dobré ráno.

Fakulta tělesné kultury věnovala konferenci dotekům ve sportu

Které doteky jsou ve vztahu sportovce a trenéra v pořádku a které jsou naopak za hranou? Touto otázkou se zabývali účastníci druhého ročníku konference Sport a sexualita v trenérské praxi, kterou uspořádala Fakulta tělesné kultury UP ve spolupráci s Českou asociací univerzitního sportu.

Cílem konference bylo upozornit na problematiku, která je součástí sportu, ale může narušovat bezpečí tréninkového procesu a ohrožovat sportovce. O své zkušenosti se s osmdesátkou účastníků, mezi nimiž byli studenti, sportovci, trenéři i lidé profesně či zájmově spjatí s tématem akce, podělil z pozice sportovního psychologa děkan FTK UP Michal Šafář nebo Jan Bělka z katedry sportu, který je jako trenér dlouhou dobu spojen s házenkářkami z DHK Zora Olomouc. Vystoupila také předsedkyně Komise pro rovné příležitosti Českého olympijského výboru Ilona Burgrová.

Především však trojice pořadatelů Dana Štěrbová, Zbyněk Svozil a Petr Krol z katedry společenských věd v kinantropologii představila výsledky výzkumu uskutečněného mezi sportovci a trenéry s využitím Dotazníku přístupu k sexualitě ve sportu.

„Trenéři v několika případech dosahují výrazně rizikových hodnot ve smyslu zvýšeného výskytu rizikových doteků v trenérské praxi, považují dotýkání se sportovce, prožívají-li radost a nadšení směrem k trenérovi, za běžnější než samotní sportovci. Ti se naopak v menší statistické míře než trenéři domnívají, že některé doteky trenéra mohou být sportovcem vnímány jako sexuální,“ přiblížila Dana Štěrbová.

Na prezentaci výzkumu a diskuze navázal odpolední workshop zaměřený na praktické zkušenosti sportovců a trenérů. Skupiny účastníků konference během něj zpracovávaly příklady situací a doteků z tréninkového procesu vnímaných jako bezpečné a naopak situace vnímané jako nevhodné a rizikové.

„Ukázalo se, že prakticky téměř každá situace spjatá s dotykem může být vnímána jako riziková, pokud není sportovci dostatečně vysvětlena, že je nezbytná a že dotek je instruktážní nebo například dopomáhající. Nebylo bohužel překvapením, že situace, které byly na závěr prezentovány skupinami, v sobě nesou významné riziko či dokonce realitu sexuálního obtěžování, a to ať již zažité v reálném světě nebo sportovci takto vnímané. Významnou roli zde hraje respektování intimity sportovce,“ dodal Zbyněk Svozil.

Obsáhlému a pro někoho kontroverznímu tématu sexuality ve sportu se odborníci z Fakulty tělesné kultury UP chtějí věnovat i nadále, mimo jiné již nyní přemýšlejí o třetím ročníku konference.

Konference zaujala nejen její účastníky, ale také média. Dana Štěrbová a Petr Krol o problematice doteků ve sportu hovořili mimo jiné ve vysílání ČT Sport, záznam můžete zhlédnout zde.

Read More

UP patří v QS Sustainability Rankings 2024 mezi TOP 200 univerzit v oblasti Governance

Univerzita Palackého si v QS Sustainability Rankings 2024, žebříčku zaměřeném na udržitelnost, vylepšila oproti loňskému roku svou pozici, a to i přes...

Svoz odpadu o svátcích

Upozorňujeme na změny ve svozu odpadu a provozu sběrných dvorů o svátcích: Read More

Neuteklo vám?

00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského divadla a Moravské filharmonie. Město Olomouc nesouhlasí s povinným zálohováním PET lahví. Přijalo deklaraci,...
00:02:29

V Olomouci vznikne nové komunitní centrum. Pomůže lidem s těžší formou autismu

Poklepáním na základní kámen minulý týden symbolicky začala stavba nového komunitního centra JAN v Olomouci. Budova...
00:00:30

Olomoucká Charita otevřela noční centrum pro lidi bez domova

Chladné zimní měsíce jsou pro lidi bez domova nejkritičtějším obdobím roku. Nízkoprahové služby proto najíždí na...
00:06:46

Kraj zblízka 49/2023

Radní Olomouckého kraje se vypravili na Šumpersko. Navštívili významnou strojírenskou společnost v regionu. S místními podnikateli,...
00:05:11

Téma týdne 48/2023

Obliba Olomouce jako destinace na výlet mezi lidmi roste. V těchto dnech to ostatně dokládají i...