Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 26. 6. 2022.

Svátek má Adriana.

CzechEnglishPolishUkrainian
27.4 C
Olomouc
28.2 C
Prostějov
28 C
Přerov
28.9 C
Šumperk
29.2 C
Jeseník
Neděle, 26. června 2022.

Svátek má Adriana.  Dobré odpoledne.

Fakulta tělesné kultury oslavila 30 let v pohybu nejen s absolventy

Bez přehánění velkolepě završila Fakulta tělesné kultury UP připomínky 30. výročí zahájení činnosti v roce 1991. Dvoudenní program zaměřila především na své absolventy, součástí byla mimo jiné vůbec první stříbrná promoce, ale také prohlídky fakultních budov. Stěžejní část oslav se odehrála v areálu Sportovní haly UP, kde se během slunečného odpoledne potkali nejstarší absolventi s těmi, kteří dostudovali nedávno, a také se současnými studenty a zaměstnanci.

Podle organizátorů se setkání zúčastnilo na tisíc hostů, kteří dorazili i z Německa, Rakouska nebo Austrálie. Podstatně blíže to měla Libuše Marková, která patří k těm vůbec nejstarším absolventům FTK. Studium tělesné výchovy a biologie úspěšně dokončila v roce 1991, v současnosti učí na Střední průmyslové škole stavební ve Valašském Meziříčí.

„Strašně ráda na ta léta vzpomínám, i když nám tělocvikářům říkali ‚velké kabele, zpocené hlavy‘, protože jsme furt někde lítali v teplákách a teniskách. Byla to úžasná doba, úžasní lidé, také úžasné pařby. Vzpomínám například na pana Adamuse, jak nás drtil na basket, on byl tvrďák. Také na kurzy na Pastvinách nebo na lyžák na Chopku, kam jsme jeli ve druháku a učitelé už nás brali jako parťáky a s některými jsme si i tykali. Někdy se mi i zdálo o sportovní hale, jak procházím jejím vchodem. No a teď tu jsem. Užila jsem si tu cestu městem, kudy jsme tenkrát chodívali,“ prozradila.

„Jsem ráda, že fakulta takové setkání uspořádala. Měla jsem ale trochu strach, že jedu do neznáma. Přemýšlela jsem, kolik známých lidí tu potkám, přece jen jsem opravdu jeden z nejstarších absolventů. Jestli se objeví někdo z našich učitelů. A byla jsem překvapená, když se objevil pan Tomajko, vypadá skvěle,“ dodala Libuše Marková, která kromě tělovýchovy a biologie vystudovala o něco později ještě anglický jazyk a literaturu na filozofické fakultě. Na Univerzitě Palackého studovaly i její děti, Olomouc je podle ní pro studium skvělé město.

Na stříbrné promoci, kterou FTK pro své absolventy z let 1991–1997 připravila v Arcibiskupském paláci, seděla Libuše Marková se svými tehdejšími spolužáky v první řadě, za nimi pak mladší ročníky učitelů tělovýchovy. Spolu s nimi převzali od děkana Michala Šafáře a prorektora Tomáše Opatrného pamětní diplom a odznáček ve fakultní zelené barvě také první absolventi fyzioterapie, rekreologie nebo aplikované tělesné výchovy. Pamětní diplomy za přínos pro rozvoj FTK obdrželi také emeritní děkanka Hana Válková a děkani František Vaverka, Dušan Tomajko a Zbyněk Svozil, za zemřelého prvního děkana FTK Bohuslav Hodaně převzala ocenění jeho dcera Dana Gronychová působící na přírodovědecké fakultě.

Na oceňování došlo i při zahájení odpoledního programu v areálu Sportovní haly UP. Luxusní pera jako památku na oslavu 30 let fakulty převzala kromě dřívějších děkanů třináctka významných absolventů, jejichž příběhy byly ve spolupráci s projektem Bez frází jako první vybrány na fakultní „zeď slávy“. Mezi nimi například trenér fotbalové Sigmy Olomouc Václav Jílek, který při té příležitosti vzpomněl na nedávno zemřelého Jana Nitku, se kterým během studia prý nejvíce bojoval a kterému zároveň vděčí za mnohé. Fyzioterapeutka Petra Valouchová, která působí v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře, poděkovala fakultě za krásná studijní léta a přiznala, že jí málem ukápla slza, když procházela Olomoucí ke sportovní hale, a Martina Součková, trenérka veslařů a členka komunikačního týmu České obce sokolské, zase popřála, aby se na fakultě tvořila i nadále hezká přátelství a vztahy.  

Poté už pódium ovládli studenti taneční specializace, kteří svým vystoupením roztančili pořádnou část diváků v hale. S večerem do varu návštěvníky oslav dostal svými hity i zpěvák Michal Hrůza s kapelou. To už areálem haly, kde bylo připraveno posezení, bohaté občerstvení nebo fotokoutek proudily stovky absolventů, studentů a zaměstnanců fakulty, kteří vzpomínali a bavili se do pozdních večerních hodin. Během sobotního dopoledne pak dvoudenní program, kdy na fakultě probíhala i absolventská konference katedry fyzioterapie, završily prohlídky fakultních budov, kdy se zájemci mohli podívat nejen do „staré známé Hynaisky“, ale i do zmodernizovaného „áčka“ (budovy děkanátu) nebo do nedávno vybudovaného Aplikačního centra BALUO a Centra kinantropologického výzkumu.

Připomínky 30 let FTK ale tímto ještě nejsou u konce. Až do konce června si můžete prohlédnout v UPointu fotografie, které dají nahlédnout nejen do historie fakulty. Více zde

[odkaz na zdroj]

Soupeři pro Rakousko potvrzeni: Sigmu čeká gigant

Soupeři pro rakouské soustředění jsou potvrzeni. A fanoušci Hanáků se mají na co těšit. V rakouském Hartbergu se Sigma utká i s jedním...

Trenér U19 Janotka o sedmém místě, posunu hráčů i nových talentech

Dorostenecká devatenáctka skončila ve své soutěži letos na sedmém místě. "Z pohledu umístění to byla průměrná sezona. Polepšili jsme si o...

Neuteklo vám?

00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na nový úsek cyklostezky z Holického lesa navazuje pouze polní cesta? Na tyto otázky...
00:02:18

Největší zásah na drogové scéně v historii kraje, obviněným hrozí až 18 let...

Největší zásah na drogové scéně v historii Olomouckého kraje. Těmito slovy označuje policie akce při nichž...
00:00:34

Původně jezdila v Šumperku. Vysloužilá sanitka nyní pomůže městu Černivci na Ukrajině

Kompletně vybavená sanitka, která měla svou původní domovskou stanici v Šumperku, bude už brzy sloužit v...
00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v...
00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na...