Přeložit náš web

Út, 5. 12. 2023.

Svátek má Jitka.

-1 C
Olomouc
-0.9 C
Prostějov
0.2 C
Přerov
-2 C
Šumperk
-2.1 C
Jeseník
Úterý, 5. prosince 2023.

Svátek má Jitka.  Dobré odpoledne.

Fakulta tělesné kultury hostila setkání odborníků na analýzu pohybu

Po šesti letech se do Olomouce vrátila konference Analýza pohybu v České republice a na Slovensku. V prostorách Aplikačního centra BALUO a Centra kinantropologického výzkumu Fakulty tělesné kultury UP se sešly čtyři desítky biomechaniků, bioinženýrů, fyzioterapeutů a dalších odborníků, kteří se analýzou pohybu zabývají.

Během dvoudenního programu zaznělo dvacet příspěvků z nejrůznějších oblastí základního i aplikovaného výzkumu, hovořilo se například i o vlivu nošení ochranných pomůcek na posturální stabilitu příslušníků integrovaného záchranného systému nebo o biomechanických parametrech chůze v barefoot obuvi.

„Mezi nejzajímavější patřily přednášky obou klíčových řečníků. Jedním z nich byl Roman Farana z Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, který se dlouhodobě snaží analyzovat provedení pohybu v gymnastice a aplikovat získané poznatky ve sportovním tréninku. Druhým byl ‚domácí‘ Miroslav Janura, který mluvil o historii kinematické analýzy pohybu v ČR. Jeho přednáška byla nejen odborně zajímavá, ale také vtipná, jak bývá u pana profesora zvykem,“ uvedl Zdeněk Svoboda, vedoucí pořádající katedry přírodních věd v kinantropologii. 

Vyzdvihl také vystoupení dvou pracovnic Slovenské akademie věd. Diana Bzdúšková prezentovala studii, v níž zkoumala vliv strachu z výšky na rovnováhu v prostředí virtuální reality, Jana Kimijanová se zase věnovala problematice posturálního nastavení při zahájení chůze ve vztahu k riziku pádu. „Za zmínku stojí určitě i jedna ze závěrečných přednášek, v níž se Josef Heidler z Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem snažil účastníky konference přesvědčit, že využívat umělou inteligenci může opravdu každý,“ dodal Zdeněk Svoboda.

Nejen během přednášek, ale i na vlastní smysly u prezentačních stánků se zájemci mohli seznámit také s některými moderními technologiemi, které lze při zkoumání pohybu využít, například kamerové systémy či aplikace ve virtuální realitě. Nechyběla ani posterová sekce s představením dalších tematických studií, o kterou byl podle organizátorů nečekaný zájem.

Konference Analýza pohybu v České republice a na Slovensku se konala popáté, FTK UP ji v minulosti již jednou hostila, a sice v roce 2017. Smyslem této odborné akce je podpořit spolupráci mezi biomechaniky, bioinženýry, lékaři, fyzioterapeuty a dalšími specialisty, kteří se analýzou pohybu z různých perspektiv zabývají.

„Na letošní ročník máme od účastníků velmi pozitivní ohlasy. Oceňují mimo jiné dobrou organizaci a několik z nich projevilo zájem o stáž v laboratořích na FTK UP. To je v souladu s naší ‚filozofií‘ být otevřenou katedrou nejen vzhledem k jiným pracovištím na naší fakultě, ale také v rámci Česka i za jeho hranicemi,“ uzavřel Zdeněk Svoboda.

[odkaz na zdroj]

Fakultní nemocnice Olomouc otevřela Centrum zdraví a prevence,…

Léčba již akutního onemocnění je až posledním stadiem péče o zdraví a každá investice do prevence se mnohonásobně vrátí jak našemu...

Zasloužilý dárce se zapsal do Zlaté knihy města

Celkem 270 bezplatných odběrů krve a krevní plazmy již absolvoval pan Vladimír Matějíček ze Středolesí. Jako ocenění  za toto impozantní číslo...

Neuteklo vám?

00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského divadla a Moravské filharmonie. Město Olomouc nesouhlasí s povinným zálohováním PET lahví. Přijalo deklaraci,...
00:02:29

V Olomouci vznikne nové komunitní centrum. Pomůže lidem s těžší formou autismu

Poklepáním na základní kámen minulý týden symbolicky začala stavba nového komunitního centra JAN v Olomouci. Budova...
00:00:30

Olomoucká Charita otevřela noční centrum pro lidi bez domova

Chladné zimní měsíce jsou pro lidi bez domova nejkritičtějším obdobím roku. Nízkoprahové služby proto najíždí na...
00:06:46

Kraj zblízka 49/2023

Radní Olomouckého kraje se vypravili na Šumpersko. Navštívili významnou strojírenskou společnost v regionu. S místními podnikateli,...
00:05:11

Téma týdne 48/2023

Obliba Olomouce jako destinace na výlet mezi lidmi roste. V těchto dnech to ostatně dokládají i...