Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 1. 7. 2022.

Svátek má Jaroslava.

CzechEnglishPolishUkrainian
24.9 C
Olomouc
24.1 C
Prostějov
25.9 C
Přerov
23.5 C
Šumperk
22.8 C
Jeseník
Pátek, 1. července 2022.

Svátek má Jaroslava.  Dobré ráno.

Evropští akademici pomáhají Ukrajině. Ondrej Hamuľák odučil kurz zaměřený na unijní právo

Olomoucká právnická fakulta se díky Ondreji Hamuľákovi z katedry mezinárodního a evropského práva zapojila do projektu Freedom of Education – International Academic Support. Pro ukrajinské studenty v okupovaných nebo válkou bezprostředně ohrožených oblastí si připravil a odučil dvoudenní intenzivní kurz zaměřený na právo Evropské unie.

Projekt Freedom of Education – International Academic Support zastřešuje Chersonská státní univerzita a jeho cílem je nahradit ukrajinským studentům znemožněnou výuku a umožnit jim pokračovat ve studiu alespoň alternativní formou, v podobě online speciálních přednášek nebo kurzů. „Oslovila mě naše partnerská univerzita v Tallinnu, která se podílela na propagaci projektu, zda o účast nemám zájem. Ani chvíli jsem neváhal. Po doladění termínu jsme se s organizátory domluvili na dvoudenním kurzu,“ popsal Ondrej Hamuľák.

Jako téma zvolil oblast své expertízy – právo Evropské unie. Konkrétně šlo o sérii přednášek věnovaných Listině základních práv Evropské unie. „Problematika lidských práv v současné době velmi rezonuje a o dané téma měli organizátoři i studenti zájem. Ve dvou dnech jsme společně probírali a následně diskutovali otázky ústavní role Listiny v právu EU, jejího obsahu, specifik v porovnání s jinými lidsko-právními dokumenty, otázky jejího výkladu a vymáhání,“ vyjmenoval Ondrej Hamuľák.

Jeho sedmihodinový online kurz se konal na začátku června a zájem o něj projevilo na čtyřicet studentů z Ukrajiny, konkrétně z Kherson State University, Academy of the State Penitentiary Service in Chernihiv, National Aerospace University – Kharkiv Aviation Institute a Kherson State Agrarian and Economic University. „Počet účastníků během kurzu mírně kolísal, protože zejména v okupovaném Chersonu dochází často k přerušení internetového připojení. Z přednášek byl ale pořízen záznam, který bude ukrajinským studentům k dispozici i v dalším období,“ vysvětlil Ondrej Hamuľák.

Do projektu Freedom of Education – International Academic Support se zapojili akademici z různých států Evropské unie. Přednášky a kurzy se uskutečnily v květnu a červnu. „Zda bude něco obdobného zorganizované i na podzim, závisí na vývoji válečné situace. Osobně jsem ale vyjádřil ochotu pomoci s podobným kurzem i v budoucnu,“ dodal Ondrej Hamuľák.

[odkaz na zdroj]

Nový most Václava Rendera je otevřen! Pro Olomouc to znamená hned dvě premiéry

Je úplně nový a přitom lehce připomíná cosi z olomouckého fotoarchivu. Nejen tím je most na Masarykově třídě zajímavý. V první...

Město Hranice získalo certifikaci společenské odpovědnosti

Výkonný ředitel České společnosti pro jakost Ing. Petr Koten, MBA předal na jednání zastupitelstva města starostovi Jiřímu Kudláčkovi Certifikát shody systému...

Neuteklo vám?

00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v těchto dnech. Její téma nebylo zvoleno náhodou.
00:02:05

Dobrochov na Prostějovsku reprezentuje Česko v mezinárodní soutěži Evropská kvetoucí sídla

Obec Dobrochov na Prostějovsku má pouhých 350 obyvatel. Přesto teď reprezentuje Českou republiku jako jediný zástupce...
00:00:29

Dva vysloužilé olomoucké autobusy pomůžou na Ukrajině

Dva autobusy zamíří na Ukrajinu. Vozy z Olomouce převezou hasiči z Hlučína a poté poputují přes...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...
00:05:36

Kraj zblízka 26/2022

Na Andrově stadionu v Olomouci byla v neděli večer slavnostně zahájena letní Olympiáda dětí a mládeže....