Přeložit náš web

Út, 28. 11. 2023.

Svátek má René.

-0.2 C
Olomouc
0.7 C
Prostějov
0.6 C
Přerov
-1.4 C
Šumperk
-2.8 C
Jeseník
Úterý, 28. listopadu 2023.

Svátek má René.  Dobrý večer.

Emeritní kancléř Tomáš Hrbek obdržel Pamětní medaili UP

Zlatou medaili Za zásluhy o rozvoj Univerzity Palackého obdržel z rukou Martina Procházky, rektora UP, emeritní kancléř olomoucké univerzity Tomáš Hrbek. Pamětní medaili univerzity převzal při příležitosti životního jubilea.

Více než dvacet let byl kancléřem Univerzity Palackého, a jak sám řekl, do prostor rektorátu se po letech na chvíli vrátil především jako host a pamětník. Při příležitosti svých osmdesátých narozenin převzal Tomáš Hrbek z rukou Martina Procházky, rektora UP, Zlatou medaili Za zásluhy o rozvoj Univerzity Palackého.

„Velmi děkuji za ocenění. Přeji všem studentům, aby měli takové štěstí na učitele, jako jsem měl já. Univerzitě pak přeji dobrou vnitřní komunikaci a shodu vědeckého výkonu a mediálního obrazu navenek,“ uvedl.  

Tomáš Hrbek studoval na Univerzitě Palackého češtinu a angličtinu. Jeho vedoucím diplomové a později i doktorské práce byl přední literární historik Oldřich Králík. Po absolutoriu nejdříve učil na tehdejší olomoucké střední ekonomické škole. V roce 1990 ho však pozval na Univerzitu Palackého docent Jiří Stýskal, který po sametové revoluci obnovoval na její filozofické fakultě katedru uměnovědných oborů a který mu nabídl učit v tamní sekci teorie a historie divadla. Ještě než začal semestr, přišel s další nabídkou tehdejší rektor Josef Jařab, a tak se stalo, že společně s dalšími čtyřmi kolegy absolvoval v rámci Masarykova stipendia udělovaného University of London půlroční stáž v Londýně. Zanedlouho mu pak Josef Jařab telefonoval znovu, a to s prosbou o propagaci jedné události v aule filozofické fakulty. Přes šibeniční termín se tehdy vše podařilo. Představení bylo úspěšné a rektor Josef Jařab volal znovu. Tentokrát už s nabídkou místa kancléře.

„Univerzitu Palackého mám spojenou se dvěma zásadními historickými obdobími. Se šedesátými lety včetně srpna 1968, kdy jsem zde studoval, a s devadesátými lety, kdy jsem mohl být účastníkem bouřlivého rozvoje univerzity. Obě období mám spojená s osobností Josefa Jařaba, mého učitele a šéfa,“ dodal při vzpomínce na intenzivní a dělnou atmosféru, a to jak na uvedené katedře, tak na rektorátě UP.  

Tomáš Hrbek působil na UP jako kancléř i v následujících volebních obdobích, kdy Univerzitu Palackého vedli Lubomír Dvořák a Jana Mačáková. Na Univerzitě Palackého zůstal ještě nějaký čas i poté, když pracoval ve formujícím se oddělení komunikace. Byl dlouhodobě činným v představenstvu Židovské obce Olomouc a ve správní radě Nadačního fondu obětem holocaustu. V roce 2015 obdržel za svou činnost Cenu města Olomouce. V posledních letech se věnoval historii své rodiny, kterou zpracoval do třídílné kroniky. 

Read More

Fórum ukázalo železniční dopravu jako udržitelnou cestu i příležitost pro studenty

Konference Zelená železnice: fórum k tématu udržitelné mobility přivedla do auly Pedagogické fakulty Univerzity Palackého nejen odborníky na železniční dopravu, infrastrukturu...

Dotační programy na rok 2024 jsou vyhlášeny

Rada města 13. listopadu 2023 schválila dotační programy na rok 2024. Žádosti v programech je možné podávat od 18. prosince 2023 do...

Neuteklo vám?

00:03:44

Otevřená radnice 47/2023

Na dotazy našich diváků z Olomouce odpovídá další díl pořadu Otevřená radnice. Máte i vy svůj podnět na vedení města? Napište nám jej na známou e-mailovou adresu.
00:02:07

Změny ve vedení Olomouckého kraje

Občanská demokratická strana už v rámci koalice na Olomouckém kraji nebude mít dále ve své gesci...
00:00:41

Studenti Slovanského gymnázia vyhlásili sbírku na canisterapii

Pomáhají nemocným překonat náročné období léčby. Řeč je o pejscích, kočičkách i ponících, kteří v rámci...
00:06:59

Kraj zblízka 48/2023

Zelenou školou Olomouckého kraje se stalo osm vzdělávacích institucí. Titul získaly za své ekologické aktivity. V Kojetíně...
00:05:14

Téma týdne 47/2023

Zaplněné Horní náměstí v neděli večer sledovalo oficiální slavnostní zahájení olomouckých vánočních trhů. Se začátkem trhů...