Přeložit náš web

St, 12. 6. 2024.

Svátek má Antonie.

15.7 C
Olomouc
15.9 C
Prostějov
15.2 C
Přerov
13.4 C
Šumperk
11.6 C
Jeseník
Středa, 12. června 2024.

Svátek má Antonie.  Dobré odpoledne.

Ekologické dny Olomouc nabídnou besedy, koncerty i ekojarmark

Přijďte na největší environmentální festival v ČR! Poslechněte si besedy o přírodě, společnosti, vědě a jejich průnicích a souvislostech nebo navštivte ekojarmark s koncerty Letní kapely, Michala Prokopa & Framus Five či skupiny Bert & Friends. V programu nechybí ani divadlo, film, výlety a výstavy. Ekologické dny Olomouc se konají od 12. do 27. dubna a na většinu akcí je vstup zdarma.

Letošní, už 34. ročník festivalu zahájí 12. dubna komentovaná procházka po areálu Sluňákova, ekologického centra a Domu přírody Litovelského Pomoraví v Horce nad Moravou. Večer na ni naváže koncert Františka Skály a kapely Třaskavá směs v Centralu. Na následující dny jsou připraveny organizované výlety, představení Divadla na cucky, spojené s debatou s ministrem životního prostředí, a promítání filmu.

Stěžejní částí Ekologických dnů Olomouc jsou besedy, které se věnují přírodě, společnosti, umění, vědě či filozofii a hlavně jejich průnikům a souvislostem. Letošní sérii besed, které budou probíhat od pátku do neděle 19.–21. dubna, zahájí Stanislav Komárek s besedou o disentu. David Storch promluví o biodiverzitě a Arthur F. Sniegon odhalí, kam kráčí sloni střední Afriky a jejich pytláci. Jiří Sádlo nás v neděli seznámí s městskou přírodou. Další řečníci se budou věnovat antropocénu nebo sakralizaci přírody.

Vrcholem festivalu bude celodenní ekojarmark čili společná oslava života. Po celou sobotu 27. dubna bude v areálu Domu přírody Litovelského Pomoraví znít hudba: vystoupí Michal Prokop & Framus Five, Letní kapela nebo maďarské trio Terra Profonda. Večer zakončí koncert skupiny Bert & Friends. Mladší návštěvníky zaujme kapela Bombarďák nebo divadelní představení Zlatovláska a Bajaja. „Edojarmark“ nejsou jen koncerty, ale také stánky s regionálními produkty a prezentací místních výrobců, swap nepotřebných věcí nebo pečení chleba v hliněné peci. Během dne se představí i společnosti zaměřené na třídění odpadu nebo prodej výrobků od klientů s handicapem. Návštěvníci si budou moci nakoupit lokální ovoce a zeleninu či bezobalovou drogérií a kosmetiku.

Novinkou v programu je platforma OpenEDO, která s olomouckým festivalem volně propojuje další výstavy, koncert, besedy a jiné akce po celé republice i v zahraničí.  

Celý program festivalu je k prohlédnutí na webu ekologickednyolomouc.cz. Ekologické dny pořádá Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, podporuje je Udržitelná univerzita.

Read More

Nemocnice AGEL Jeseník obdržela darem fotografie od cestovatelky Aleny Ceplové

Fotoobrazy z výstavy z Vlastivědného muzea Jesenicka byly na základě hlasování návštěvníků darovány Nemocnici AGEL Jeseník. Read More

DIGEOCAT & Lib: digitální nástroj pro efektivnější výzkum cestopisných textů

Odborníci, studenti i laická veřejnost budou mít na přelomu let 2025/26 k dispozici nástroj, který jim umožní efektivnější výzkum rozsáhlého korpusu...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 24/2024

V Otevřené radnici se věnujeme dotazu, který se týká reklamních polepů tramvají DPMO. A také se dozvíte, kdy bude naplno spuštěna parkovací politika v Olomouci. https://youtu.be/rCLVsEwRAto

Olomouc oslavila svůj svátek

Čestné stráže, průvod, folklór i žehnání alegorické sochy. Letošní Svátky města Olomouce jsou za námi. Ve...

Kvalita vody přírodního koupaliště Poděbrady je vhodná ke koupání

První letní dny pomalu ale jistě vybízejí ke koupání. Například oblíbené přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce...

Otevřená radnice 24/2024

V Otevřené radnici se věnujeme dotazu, který se týká reklamních polepů tramvají DPMO. A také se...

Kraj zblízka 24/2024

V Olomouckém kraji byla dokončena historicky největší modernizace vlaků. Do regionu bylo dodáno celkem 27 nových...