Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.9 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
-0.1 C
Přerov
-1.5 C
Šumperk
-1.3 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

Edice Olomoučtí fotografové uspěla na mezinárodním festivalu v Bratislavě

Představuje osobité fotografy spjaté s olomouckým regionem, kteří svým rukopisem rezonují v mezinárodním kontextu. Cestuje po galeriích v Česku i Evropě a propojuje médium knihy s konceptuálními fotografickými výstavami. A v poslední době sbírá také ocenění. Edice Olomoučtí fotografové, na které spolupracuje Muzeum umění Olomouc (MUO) s Vydavatelstvím Univerzity Palackého (VUP), si nejnověji vysloužila čestné uznání v rámci knižního bienále Středoevropského domu fotografie v Bratislavě.

Soutěž se konala při příležitosti 32. ročníku festivalu Měsíc fotografie, který tradičně opanuje většinu významných galerií a uměleckých prostor v hlavním městě Slovenska.

Mezinárodní odbornou porotu ve složení Jana Hojstričová (Slovensko), Josef Moucha (Česko) a Thomas Licek (Rakousko) oslovil koncept i téma edice Olomoučtí fotografové. Dosud v ní vyšly čtyři svazky představující dílo mistra ženských aktů a portrétů Miloslava Stibora, autentického dokumentaristy Petra Zatloukala, nezaměnitelného avantgardisty Karla Kašpaříka a postmoderního solitéra Michala Kalhouse.

„Ocenění od mezinárodní poroty je pro nás velkým povzbuzením do další práce na edici. Potvrzuje nám totiž, že Olomoučtí fotografové mají mezinárodní potenciál a rezonují daleko za hranicemi olomouckého regionu. Ostatně, to bylo na začátku edice naším cílem – oživit a připomenout umělecký odkaz mnohdy částečně zapomenutých výrazných postav české fotografie,“ říká editorka edice a kurátorka MUO Štěpánka Bieleszová.

Autorský tým nyní pracuje již na pátém svazku edice. Nejnovější kniha Olomouckých fotografů představí dílo osobité fotografky Blanky Lamrové a vyjde do konce roku.

Edice Olomoučtí fotografové se v Bratislavě nepředstavila pouze v rámci soutěže knih. Petr Zatloukal, jemuž je jeden ze svazků edice věnován, totiž ve městě na Dunaji rovněž uvedl výstavu svých snímků s názvem Diskodrom. Zatloukal svými fotografiemi dává nahlédnout za normalizační oponu a odhaluje životy a kratochvíle lidí v sešněrované socialistické společnosti – v případě Diskodromu konkrétně dokumentuje prostředí komunistických diskoték. Výstavu mohou zájemci vidět v bratislavské kavárně Studňa do 22. prosince 2022.

Dvojjazyčná edice Olomoučtí fotografové před nedávnem získala také Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. Spolu s doprovodnými výstavami už se kromě Česka představila také na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku či Polsku. Nabízí formálně a vizuálně ucelenou a osobitou řadu publikací, které si kladou za cíl zmapovat a poukázat na mezinárodní význam i potenciál fotografů spjatých s olomouckým regionem. Podrobnější informace naleznete na webu edice photographers.upol.cz.

Výsledky Bienále – súťaž kníh 2022 / Biennial – Book Competition 2022

Kategorie Historická fotografie
1. Alexandr Skalický – Sestup bílé čáry: Konceptuální fotografie 80. let (Jiří Pátek)
2. Fenomén Zbrojovka (Roman Franc)
3. The Photograph and the Love Poem (Orshi Drozdik)

Kategorie Současná fotografie
1. Ewolucja impérium 1988–2022 (Mariusz Forecki)
2. One Day Every Day (Zuzana Pustaiová)
3. Solitude (Barnabás Neogrády-Kiss)

Čestné uznání poroty
Edice Olomoučtí fotografové (4 svazky: Miloslav Stibor, Petr Zatloukal, Karel Kašpařík, Michal Kalhous)

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou infrastrukturu potýká s výpadky dodávek elektřiny, tepla či pitné vody. V nelehké době...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy