Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 28. 11. 2022.

Svátek má René.

CzechEnglishPolishUkrainian
2.8 C
Olomouc
2.5 C
Prostějov
1.6 C
Přerov
2.2 C
Šumperk
1 C
Jeseník
Pondělí, 28. listopadu 2022.

Svátek má René.  Dobré ráno.

Dvě vítězství filmu Černí Češi. Grand Prix na Etnofilmu a cena online publika na Ji.hlavě

Filmový dokument Černí Češi režiséra Martina Müllera zvítězil na 22. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Etnofilm Čadca 2022. Snímek, který produkovala Univerzita Palackého spolu s Českou televizí, mapuje neznámé osudy téměř šesti desítek namibijských dětí, které byly v 80. letech minulého století poslány na výchovu do socialistického Československa, aby se staly novou elitou tehdejšího režimu v Namibii. Českou premiéru měl film na letošním mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc.

Martin Mülller, režisér a vedoucí Audiovizuální produkce Univerzity Palackého, si pro svůj film zvolil námět inspirovaný výzkumem a prací kulturní antropoložky Kateřiny Mildnerové z Filozofické fakulty UP. Ta se zaměřila na namibijské děti, které byly v osmdesátých letech minulého století vychovávány v Československu. Prožily tady idylické dětství, ale nakonec se musely po politických změnách v obou zemích na počátku 90. let vrátit zpět. A právě složité a často i tragické příběhy dnešních dospělých, kteří se stále považují za Čechy, tři roky mapoval filmový štáb u nás i v Africe. (Podrobně jsme psali zdezde.)

Podle odborné poroty přehlídky si snímek odnesl Grand Prix v podobě sošky Zlatého turoně za „poutavé zobrazení tematiky migrace, akulturace, formování, ztráty a znovunalézání identity a domova“. Festival v Čadci představuje divákům témata z oblasti sociální a kulturní antropologie a etnologie, přičemž má velmi široký rozptyl: od nejrůznějších projevů tradiční lidové kultury až po mapování života současného člověka a jeho fungování v měnícím se světě.

„Jsem velmi rád, že náš film uspěl právě na takto zaměřené přehlídce. O tom, že náš snímek publikum zaujal, svědčí i velká diskuze po jeho skončení. Myslím, že jedním z důvodů, proč film měl v Čadci takový ohlas je fakt, že část namibijských dětí byla vychovávána i na Slovensku, ale tamní filmaři se tomuto tématu zatím nevěnovali,“ uvedl režisér Martin Müller. Svůj vítězný film by měli tvůrci představit na několika slovenských středních a vysokých školách.

Etnofilm Čadca 2022 je nejstarší filmový festival na Slovensku, premiéru měl v roce 1980. Mezi vítězi jeho velké ceny najdeme jména renomovaných režisérů, jako je Dušan Hanák, Fero Fenič, Peter Kerekes, Martin Slivka nebo italský etnomuzikolog a režisér Renato Morreli.

Cena z Čadce není jediná, kterou se může v těchto dnech film Černí Češi pochlubit. Skvělá zpráva přišla také z Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Film Martina Müllera získal na této prestižní přehlídce Cenu publika Ji.hlavy Online.

[odkaz na zdroj]

Nejbližší program Sigmy v závěru podzimu

Fotbalisté Sigmy i po odehrání posledního soutěžního zápasu v roce 2022 budou pokračovat v tréninku. Na konci příštího týdne pak fanoušci mohou tým...

Jasný skalp čtvrtfinalisty Ligy mistrů! Olomouc přehrála Hradec Králové

Daniel Fekets - O L O M O U C – Ve 23. kole Tipsport extraligy Mora jasně přehrála královéhradecký Mountfield...

Neuteklo vám?

00:04:49

Otevřená radnice 47/2022

Zvýší se v Olomouci příští rok cena za teplo? A co chce město dělat s řidiči, kteří neoprávněně vjíždějí do pěší zóny v ulici 8. května v centru? Na...
00:02:30

Zimní údržba začala i silničářům v Olomouckém kraji

O dálnice a silnice prvních tříd na území Olomouckého kraje se, podobně jako jinde, stará Ředitelství...
00:00:28

Pohotový zásah hasičů v Hablově na Prostějovsku zajistil zeď před pádem

Hasiči odvrátili nebezpečí pádu zdi. Hrozící destrukci nahnuté štítové stěny z vepřovice staršího rodinného domu řešili...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel...
Generated by Feedzy