Přeložit náš web

Út, 23. 7. 2024.

Svátek má Libor.

20.8 C
Olomouc
20.6 C
Prostějov
21.1 C
Přerov
19.1 C
Šumperk
17.8 C
Jeseník
Úterý, 23. července 2024.

Svátek má Libor.  Dobré ráno.

Dotkněte se vědy na pátečním Přírodovědném jarmarku

To nejzajímavější ze světa přírodních věd nabídne žákům základních škol, středoškolákům i další veřejnosti Přírodovědný jarmark s podtitulem Dotkni se vědy, který se v prostorách přírodovědecké fakulty uskuteční 21. června od 9:00 do 14:00. Akci doplní přednáška Ivany Fellnerové a Kristiny Nešporové nazvaná Na vlastní kůži.

„Hlavním cílem Přírodovědného jarmarku je ukázat, že věda je pro žáky i studenty velmi zajímavá. Díky tomu, že se každý rok do této akce zapojují různé katedry, je jarmark pokaždé jiný, rozmanitější. Pořádáme ho před koncem školního roku kvůli tomu, že školy mají uzavřenou klasifikaci a mohou tak využít volnějších dní k návštěvám různých vzdělávacích akcí,“ uvedl proděkan přírodovědecké fakulty pro vnější vztahy Ota Blahoušek.

Ve všech šesti podlažích přírodovědecké fakulty na tř. 17 listopadu i na prostranství za budovou budou na více než dvaceti stanovištích připraveny zábavné interaktivní experimenty, soutěže i prezentace zajímavých vědeckých témat. Návštěvníci budou moci pozorovat rychlost hoření nitrocelulózy, raketky poháněné vitamíny, činnost částicové kamery, zrcadla teleskopu, sferifikaci čili přípravu kuliček do bubble tea, želvušky pod mikroskopem, pasti masožravých rostlin či výrobu žížal z pektinu.

„Účastníci si také budou moci vyzkoušet optické experimenty, jazykové hlavolamy, tajné písmo, luštění šifer, roli programátorů, práci geologů, geografů i geoinformatiků nebo se pomocí her naučí obstarávat potravu živočichům,“ doplnil Ota Blahoušek.

Na stánku ZŠ Zeyerova Olomouc bude připraveno zajímavé vyprávění o dobrodružné cestě do stratosféry doplněné fotografiemi a komiksovým příběhem. Na stánku Fakulty zdravotnických věd UP si návštěvníci pomocí speciální UV lampy ověří správnost čištění rukou. Zpestření programu přinese ukázka činnosti Celní správy ČR.

Součástí jarmarku bude v 9:30 přednáška Kristiny Nešporové ze společnosti Contipro a Ivany Fellnerové z katedry zoologie nazvaná Na vlastní kůži. Nejdříve účastníci uslyší o stavbě a základní funkci kůže, jejích regeneračních schopnostech, příčinách stárnutí nebo paměti kůže, druhá část přednášky odhalí tajemství komunikace kůže s mozkem.

Podrobný program najdete zde.

Read More

Ema Berková vicemistryní Evropy

Ema Berková z TJ Šumperk zaznamenala velký úspěch na Mistrovství Evropy v atletice do 18 let, které se konalo o uplynulém...

Jednotka z Černé Vody převzala velitelský vůz. Pomůže se zásahy na trailech

Velitelský vůz jsme v těchto dnech předali do užívání jednotce sboru dobrovolných hasičů  v Černé Vodě na Jesenicku. Klíče od Mitsubishi L200 převzal...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské ulici město připravuje nové dětské hřiště. Kde bude umístěno a proč byla vybrána...

Nové opičí přírůstky v olomoucké zoo

Tlupa makaků červenolících, kteří v olomoucké zoo obývají průchozí výběh s visutou lávkou dlouhou dvaačtyřicet metrů...

Pozor na letní úrazy! Horská služba už má letos za sebou přes 1200...

Prázdniny jsou v plném proudu a s nimi se bohužel pojí i letní úrazy. Horská služba...

Téma týdne 29/2024

Brány Androva stadionu v Olomouci se poprvé fanouškům otevřely před čtyřiaosmdesáti lety. Od té doby prošel...

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské...