Přeložit náš web

St, 6. 12. 2023.

Svátek má Mikuláš.

-2.3 C
Olomouc
-1.8 C
Prostějov
-1.5 C
Přerov
-1.3 C
Šumperk
-1.9 C
Jeseník
Středa, 6. prosince 2023.

Svátek má Mikuláš.  Dobré ráno.

Domácí násilí a nálezy Ústavního soudu. Lékařská fakulta zve na přednášky z práva

Lékařská fakulta UP připravila na listopad dvě přednášky, které zájemcům nejen z řad studentů lékařství a jejich pedagogů umožní setkání a diskuzi s odborníky z právní sféry, jejichž činnost se dotýká medicíny a zdravotnictví. Už 2. listopadu bude hostem Lucie Hrdá specializující se mimo jiné na domácí násilí, o tři týdny později, 23. listopadu, na Teoretické ústavy zavítá ústavní soudce Jaromír Jirsa.

Advokátka Lucie Hrdá, která vloni získala ocenění Právník roku v kategorii Pro bono a dříve také například cenu Flamma pro inspirativní právničky, má bohaté zkušenosti s obhajobou v trestních i občanskoprávních sporech. Jejím významným tématem je boj proti sexualizovanému a domácímu násilí včetně takových případů ve školském prostředí. Je spoluzakladatelkou organizace Bez trestu, která usiluje o to, aby se veřejnost dozvěděla, jak se takovéto činy v České republice (ne)trestají, a také chce zlepšit vzdělávání soudců a dalších odborníků ve věcech viktimologie a psychologie.

Právě tématu sexualizovaného a domácího násilí v Česku se bude věnovat i během přednášky na LF UP ve čtvrtek 2. listopadu od 16 hodin. „Lékaři jsou často prvotním kontaktem, kam oběti násilných činů, jako je napadení či znásilnění, přicházejí. Je třeba studentům i lékařům přiblížit, jak s těmito obětmi zacházet, aby nedošlo k jejich další viktimizaci. Jejich příběhy totiž často popisují nepřípustné chování lékařů při ošetření, například zesměšňování, opovržení, nadřazenost,“ uvedl Dušan Klos, proděkan LF UP pro legislativu, vnitřní organizaci a vnější vztahy.

Druhým hostem fakulty bude ve čtvrtek 23. listopadu v 15 hodin Jaromír Jirsa, soudce Ústavního soudu ČR a dřívější prezident Soudcovské unie ČR. „Půjde o vůbec první veřejné vystoupení soudce Ústavního soudu na naší fakultě. Jaromír Jirsa se celou svou profesní kariéru úzce zabývá medicínským právem a jeho přehled, vhled a zkušenosti s danou problematikou jsou násobně vyšší než u jiných soudců. Kromě toho se jako soudce zpravodaj podílel na několika zásadních rozhodnutích Ústavního soudu týkajících se zdravotnictví, například ve věci informovaného souhlasu, náhrady nemajetkové újmy na zdraví a postupů ‚do not resuscitate‘. Diskuze studentů medicíny a lékařů-akademiků přímo se soudcem zabývajícím se zdravotnictvím vidím jako velmi zajímavou a prospěšnou pro obě strany,“ dodal Dušan Klos.

Obě přednášky se konají ve velké posluchárně Teoretických ústavů LF UP a zváni na ně jsou všichni zájemci o daná témata nejen z řad mediků a jejich pedagogů. Účast je zdarma, registrace dopředu není třeba.

Do budoucna Lékařská fakulta UP chystá další popularizační přednášky se zajímavými hosty se vztahem ke zdravotnictví, a to nejen z oblasti práva.

Read More

UP patří v QS Sustainability Rankings 2024 mezi TOP 200 univerzit v oblasti Governance

Univerzita Palackého si v QS Sustainability Rankings 2024, žebříčku zaměřeném na udržitelnost, vylepšila oproti loňskému roku svou pozici, a to i přes...

Svoz odpadu o svátcích

Upozorňujeme na změny ve svozu odpadu a provozu sběrných dvorů o svátcích: Read More

Neuteklo vám?

00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského divadla a Moravské filharmonie. Město Olomouc nesouhlasí s povinným zálohováním PET lahví. Přijalo deklaraci,...
00:02:31

Dálniční známky v příštím roce čekají změny. Známe podrobnosti

Téměř 1140 kilometrů. Tolik měří dohromady úseky dálnic v Česku, na které se můžou řidiči vydat...
00:00:32

Hranický advent začal rozsvícením stromu

Rozsvícením vánočního stromu a koncerty začaly hranické vánoční trhy. Potrvají až do 22. prosince, kdy vyvrcholí...
00:05:05

Otevřená radnice 49/2023

Uvažuje město Olomouc o tom, že by zlepšila propojení ulic Edvarda Beneše a Politických vězňů? A...
00:06:46

Kraj zblízka 49/2023

Radní Olomouckého kraje se vypravili na Šumpersko. Navštívili významnou strojírenskou společnost v regionu. S místními podnikateli,...