Přeložit náš web

Út, 20. 5. 2025.

Svátek má Zbyšek.

8.8 C
Olomouc
9.5 C
Prostějov
8.8 C
Přerov
10.5 C
Šumperk
8.9 C
Jeseník
Úterý, 20. května 2025.

Svátek má Zbyšek.  Dobré ráno.

Doktorandi toxikologie mohou využívat nové laboratorní vybavení

Díky projektu na podporu doktorských studií modernizuje Univerzita Palackého svá odborná pracoviště, aby odpovídala aktuálním požadavkům konkrétních oborů a nadále umožňovala kvalitně rozvíjet odborné a praktické kompetence doktorandek a doktorandů. Příkladem může být Ústav soudního lékařství a medicínského práva Lékařské fakulty UP, jehož toxikologickou laboratoř doplnil nový plynový chromatograf s hmotnostním spektrometrem – přístroj využívaný například k analýze jedovatých látek v těle nebo identifikaci drog.

Plynový chromatograf s hmotnostním spektrometrem (zkráceně GC-MS, z anglického gas chromatography – mass spectrometry) umožňuje na základě odlišných fyzikálně chemických vlastností identifikovat i kvantifikovat množství látek obsažených v analyzovaných vzorcích. Je tak nezbytný v laboratořích řady vědeckých odvětví.

Pokud nakreslíte barevnými fixy čáry na papír a ten ponoříte do vody, barvy se začnou rozplývat do různých pruhů podle svých vlastností. Podobně funguje plynový chromatograf, avšak s látkami, které převádí do těkavých forem. Analyzovaný vzorek se v něm rychle zahřeje a přemění na plyn, který je následně přes úzkou trubici (tzv. chromatografickou kolonu) unášen nosným plynem, často heliem či dusíkem. Různé látky ve vzorku se na základě svých vlastností pohybují kolonou odlišnou rychlostí, čímž dojde k jejich rozdělení. Jakmile dosáhnou konce kolony, přecházejí do detektoru, ve kterém je zjišťována jejich identita, případně množství. Tímto detektorem nejčastěji bývá právě hmotnostní spektrometr, který jednotlivé látky identifikuje na základě jejich většinou nezaměnitelných hmotnostních spekter.

„Metodu GC-MS naše studentky a studenti doktorských programů aktivně využívají. Pomáhá nám například při analýze biologických vzorků odebraných z těl zemřelých osob nebo při toxikologických studiích nových syntetických a polosyntetických drog,“ uvedl přednosta Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Peter Ondra, který má s využitím přístroje bohaté zkušenosti.

„Nový moderní přístroj vítám, protože projekt, ze kterého byl pořízen, takto rozvíjí praktické analytické zkušenosti studentů, a těší mne, že UP i touto formou podporuje doktorská studia a jejich zázemí,“ dodal přednosta s tím, že ústav poskytuje v nepřetržitém režimu soudně lékařskou a toxikologickou službu pro státní zdravotní správu i pro účely forenzně-medicínské, a to nejen pro Fakultní nemocnici Olomouc, ale i širší spádovou oblast.

Moderní přístrojové vybavení do univerzitních laboratoří je pořizováno díky projektu Podpora doktorských studijních programů na Univerzitě Palackého v Olomouci, reg. č. CZ.02.01.01/00/22_012/0006440 spolufinancovanému Evropským strukturálním a investičním fondem a státním rozpočtem ČR.

Cílem projektu, do kterého jsou zapojeny všechny fakulty UP a jehož přípravu i vedení zajišťuje Projektový servis UP, je maximálně podpořit rozvoj zázemí pro realizaci a zvýšení kvality doktorských studijních programů, ať už rekonstrukcí prostor nebo investicemi do nového laboratorního vybavení či do zlepšování infrastruktury pro hybridní a online formy výuky. Vychází se přitom z požadavků stanovených ve Strategickém záměru vzdělávací a tvůrčí činnosti UP na období 2021+. Rozpočet projektu činí téměř 188,5 milionu korun.

Read More

Zdravotnictví jako obor budoucnosti. AGEL Vyšší odborná škola zdravotnická přijímá přihlášky ke studiu do 31. května

Rostoucí poptávku po zdravotnickém personálu napříč republikou pomáhá uspokojit AGEL Vyšší odborná škola zdravotnická, která letos přijímá přihlášky ke studiu oboru...

Jiří Vévoda obhájil post děkana fakulty zdravotnických věd

Fakultu zdravotnických věd UP povede i v příštích čtyřech letech Jiří Vévoda. Rozhodli o tom svými hlasy členové Akademického senátu FZV...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 20/2025

Je v plánu celková rekonstrukce ulice Nebeská? A dočká se oprav i ulice Fragnerova? Dozvíte se v Otevřené radnici. https://youtu.be/MkGpFu_hvjQ

Oprava olomouckého evangelického kostela pokračuje

Jeho historie sahá až do období první světové války. Právě kvůli ní musela být stavba dočasně...

Blíží se další ročník Závodu míru

Zanedlouho odstartuje tradiční cyklistický Závod míru. Letos se bude konat už po dvanácté. Souboj nastupující generace...

Moje Olomouc 20/2025

Budova olomoucké radnice patří mezi nejstarší v České republice. Svou roli plní už od 15. století....

Řekni to hejtmanovi! 20/2025

Jaroslav, Prostějov Dobrý den, pane hejtmane. Byl jsem kontaktován s tím, že bych mohl pronést pár slov...