Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 30. 9. 2022.

Svátek má Jeroným.

CzechEnglishPolishUkrainian
12.7 C
Olomouc
12.7 C
Prostějov
12.8 C
Přerov
11.9 C
Šumperk
8.9 C
Jeseník
Pátek, 30. září 2022.

Svátek má Jeroným.  Dobrý večer.

Doktorand právnické fakulty Jakub Spáčil uspěl se svou vědeckou prací

Doktorand právnické fakulty Jakub Spáčil uspěl v česko-slovenském finále soutěže ve Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ). Se svou prací Plea of Necessity: A legal key to protection against unattributable cyber operations obsadil v doktorské sekci třetí místo. Mezinárodní kolo, kterého se účastnili studenti českých a slovenských právnických fakult, se konalo na univerzitě v Košicích.

Jakub Spáčil, pro něhož byl letošní ročník SVOČ premiérou, sepsal svou práci v angličtině. „Téma soutěžního článku vychází z mého dizertačního výzkumu, ve kterém se zabývám otázkou obrany proti kybernetickým operacím z pohledu mezinárodního práva veřejného. Konkrétně jde o instituty sebeobrany, krajní nouze, protiopatření a retorze. Kybernetické operace představují jednu z největších výzev současného mezinárodního práva,“ vysvětlil doktorand.

Soutěž, a to jak fakultní kolo, tak česko-slovenské finále, pro něj bylo velkou výzvou. „Poprvé jsem musel výsledky svého výzkumu prezentovat před nezávislou porotou. Mám velkou radost, že jsem v obou fázích soutěže obstál. Autor jen velmi těžko hodnotí kvalitu vlastní práce a zisk třetího místa v mezinárodním finále je pro mě důležitou zpětnou vazbou, že to, co dělám, nedělám úplně špatně,“ uvedl Jakub Spáčil.

V doktorské sekci, která byla v rámci finále nejobsazenější, soutěžilo celkem 12 studentů. Soutěžící se prezentace svých kolegů mohli účastnit. „V rychlém sledu jsem tak mohl sledovat plejádu výzkumných přístupů, což bylo inspirativní a nepochybně to pozitivně ovlivní i můj dizertační výzkum. Zajímavé bylo zejména zapojení empirických metod a datové analýzy do právního výzkumu, což je směr, který má podle mého názoru velký potenciál,“ vyzdvihl jeden z přínosů soutěže oceněný doktorand.

Při hodnocení česko-slovenského finále neopomněl Jakub Spáčil pochválit organizační tým. „Od slavnostního zahájení děkanem košické fakulty až po vyhlášení výsledků šlo vše hladce. Užili jsme si jak oficiální soutěžní program, tak neformální společenskou část, která nám přinesla řadu nových profesních kontaktů a možná i budoucích přátelství,“ dodal.

Na finále do Košic odjeli z Olomouce spolu s Jakubem Spáčilem další čtyři studenti. V doktorské sekci soutěžili Martin Mach a Eliška Marešová (na snímku), v magisterské Robin Hudec a Ondřej Slaný. Všichni vzešli z fakultního kola SVOČ.

Fakulta ocení umístěného Jakuba Spáčila mimořádným stipendiem, ostatní získají mimořádné stipendium za reprezentaci. „Jakubovi za celé vedení fakulty i naši katedru mezinárodního a evropského práva srdečně gratuluji a všem účastníkům z naší fakulty děkuji za výbornou reprezentaci. Jakub je tradičně velmi skromný, ale já osobně si myslím, že na sebe může být pyšný. Získat medailové umístění v ‚těžké váze‘ doktorských prací a v konkurenci dvanácti zástupců z pěti fakult je mimořádný úspěch. Věřím, že nejen Jakub, ale i další studentky a studenti naší fakulty budou pokračovat v medailové tradici i v příštích ročnících,“ zhodnotil Ondrej Hamuľák, proděkan pro vědu a výzkum.

Olomoucká fakulta měla v Košicích i zastoupení v komisích. Výkony soutěžících při finále hodnotili Petr Osina z katedry teorie práva a právních dějin, Lukáš Ryšavý z katedry mezinárodního a evropského práva a Zdeněk Červínek z katedry ústavního práva.

Soutěž ve SVOČ pořádá právnická fakulta od roku 2007, původně pod názvem Monseho studentská vědecká soutěž. Nový ročník bude vyhlášen ještě letos.

Read More

Zimní semestr a covid: Nelekejte se, ale nepolevujte v obezřetnosti

Rádi bychom nechali po dvou letech běžet univerzitní život bez pojmů covid-19 či koronavirus, ale bohužel z toho nejsme ještě úplně venku....

Áčko znovu rozjede ligu v sobotu v Mladé Boleslavi

Po reprezentační přestávce se o víkendu znovu rozjíždí boje ve fotbalové FORTUNA:LIZE. Olomoucké fotbalisty čeká výjezd do Mladé Boleslavi. V souboji sousedů...

Neuteklo vám?

00:04:34

Otevřená radnice 39/2022

V dalším dílu pořadu Otevřená radnice odpoví primátor Olomouce Mirek Žbánek na dotaz, zda bude vybudovaná cyklostezka podél řeky Moravy v rámci stavby čtvrté etapy protipovodňových opatření. Druhý dotaz...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy