Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 2. 12. 2022.

Svátek má Blanka.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.3 C
Olomouc
-0.2 C
Prostějov
-0.2 C
Přerov
-1.5 C
Šumperk
-0.8 C
Jeseník
Pátek, 2. prosince 2022.

Svátek má Blanka.  Dobré ráno.

Dny židovské kultury Olomouc nabídnou i ‚ukrajinské‘ Trójanky

Kdy jsou pro českou společnost Židé ‚naši‘ a kdy ‚cizí‘ ? Jaký jejich obraz máme uložený v naší historické a kulturní paměti a proč? Česká společnost totiž někdy prezentuje svůj vztah vůči židovské menšině jako pevné transkulturní propojení, jindy jako přísně izolovanou paralelní existenci doprovázenou napětím a konflikty. Odpovědi na zakořeněné stereotypy budou hledat Dny židovské kultury Olomouc. Patnáctý ročník festivalu se uskuteční od 12. října do 7. listopadu a nabídne bohatý odborný i kulturní program.

Zahájení obstará ve středu 12. října od 16 hodin symbolický akt položení kamenů zmizelých (Stolpersteine) se jmény rodiny Grünwaldových, v 18 hodin se v Uměleckém centru Univerzity Palackého otevře výstava s názvem Záhadné pouto. Mapuje 30 let od obnovení československo-izraelských diplomatických vztahů a vznikla s podporou Velvyslanectví Státu Izrael.

V dalších dnech pak veřejnost může navštívit přednášky a besedy odborné sekce festivalu, která se pokusí revidovat stereotypní obraz židovské menšiny v české historiografii a jeho reflexi v české historické paměti.

Filmová sekce tradičně rozvine hlavní festivalové téma a pokusí se jej sledovat v rámci současné izraelské filmové a dokumentární tvorby. Představí snímky, věnující se vztahu izraelské společnosti ke svým vlastním menšinám.

Součástí festivalu budou i divadelní představení, městská hra Olomouc židovská, kterou si lze zahrát nově za pomoci mobilní aplikace, i akce připravené v součinnosti s Židovskou obcí Olomouc.

Přehlídku zakončí v pondělí 7. listopadu ve 20 hodin v Jazz Tibet Clubu koncert kapely Noam Vazana Trio, který nabídne jedinečnou fúzi hudby středního východu a severoafrických rytmů, a znovu tak vdechuje život jazyku ladino – prastaré řeči středomořské židovské diaspory.

Programu se vymyká uvedení inscenace klasického antického dramatu Trójanky, která vznikla v koprodukci Muzea umění Olomouc, plzeňského Centra pro kulturní a sociální projekty Johan a pražského divadla Venuše ve Švehlovce. Hrdinky trojské války ztvární ukrajinské herečky, které nabízejí jednoznačnou paralelu s nynějším děním v jejich vlasti. Přestože se divadelní hra netýká explicitně židovského tématu, nadčasově rozvíjí motto festivalu, které v sobě skrývá vnitřní paradox – vzdálený blízký je cízí a náš. Představení se uskuteční ve čtvrtek 20. října od 19 hodin, v Uměleckém centru Univerzity Palackého.

Festival Dny židovské kultury Olomouc pořádá Muzeum umění Olomouc, Centrum judaistických studií Filozofické fakulty UP a Židovská obec Olomouc. Více zde.

[odkaz na zdroj]

Krajští a městští radní společně jednali o důležitých projektech

Na stole byla témata školství, dopravy, sportu, kultury, sociální oblasti, financí a velkých investic.

Sigmu v pátek čeká přípravný zápas proti Kvítkovicím

Áčko sice poslední soutěžní zápas na podzim odehrálo v sobotu v Liberci, do konce kalendářního roku ještě ale svěřenci trenéra Jílka několik přípravných...

Neuteklo vám?

00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz odpoví další díl pořadu Otevřená radnice. Premiéra každé úterý, po osmnácté hodině, na...
00:02:41

V Týně nad Bečvou budují kanalizaci a čističku. Stavba přinesla dopravní omezení

Už několik měsíců musí řidiči při průjezdu Týnem nad Bečvou počítat s dopravními omezeními. V obci...
00:00:49

Hasiče, záchranáře i policisty prověřilo cvičení. U Jívové si zkoušeli zásah u nehody...

Poblíž drážního tunelu u obce Jívová na Olomoucku se srazily dva vlaky. Na místě byly desítky...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz...
Generated by Feedzy