Přeložit náš web

Ne, 3. 3. 2024.

Svátek má Kamil.

12.8 C
Olomouc
13 C
Prostějov
12.9 C
Přerov
11.9 C
Šumperk
10.5 C
Jeseník
Neděle, 3. března 2024.

Svátek má Kamil.  Dobrý večer.

Dny židovské kultury Olomouc nabídnou i ‚ukrajinské‘ Trójanky

Kdy jsou pro českou společnost Židé ‚naši‘ a kdy ‚cizí‘ ? Jaký jejich obraz máme uložený v naší historické a kulturní paměti a proč? Česká společnost totiž někdy prezentuje svůj vztah vůči židovské menšině jako pevné transkulturní propojení, jindy jako přísně izolovanou paralelní existenci doprovázenou napětím a konflikty. Odpovědi na zakořeněné stereotypy budou hledat Dny židovské kultury Olomouc. Patnáctý ročník festivalu se uskuteční od 12. října do 7. listopadu a nabídne bohatý odborný i kulturní program.

Zahájení obstará ve středu 12. října od 16 hodin symbolický akt položení kamenů zmizelých (Stolpersteine) se jmény rodiny Grünwaldových, v 18 hodin se v Uměleckém centru Univerzity Palackého otevře výstava s názvem Záhadné pouto. Mapuje 30 let od obnovení československo-izraelských diplomatických vztahů a vznikla s podporou Velvyslanectví Státu Izrael.

V dalších dnech pak veřejnost může navštívit přednášky a besedy odborné sekce festivalu, která se pokusí revidovat stereotypní obraz židovské menšiny v české historiografii a jeho reflexi v české historické paměti.

Filmová sekce tradičně rozvine hlavní festivalové téma a pokusí se jej sledovat v rámci současné izraelské filmové a dokumentární tvorby. Představí snímky, věnující se vztahu izraelské společnosti ke svým vlastním menšinám.

Součástí festivalu budou i divadelní představení, městská hra Olomouc židovská, kterou si lze zahrát nově za pomoci mobilní aplikace, i akce připravené v součinnosti s Židovskou obcí Olomouc.

Přehlídku zakončí v pondělí 7. listopadu ve 20 hodin v Jazz Tibet Clubu koncert kapely Noam Vazana Trio, který nabídne jedinečnou fúzi hudby středního východu a severoafrických rytmů, a znovu tak vdechuje život jazyku ladino – prastaré řeči středomořské židovské diaspory.

Programu se vymyká uvedení inscenace klasického antického dramatu Trójanky, která vznikla v koprodukci Muzea umění Olomouc, plzeňského Centra pro kulturní a sociální projekty Johan a pražského divadla Venuše ve Švehlovce. Hrdinky trojské války ztvární ukrajinské herečky, které nabízejí jednoznačnou paralelu s nynějším děním v jejich vlasti. Přestože se divadelní hra netýká explicitně židovského tématu, nadčasově rozvíjí motto festivalu, které v sobě skrývá vnitřní paradox – vzdálený blízký je cízí a náš. Představení se uskuteční ve čtvrtek 20. října od 19 hodin, v Uměleckém centru Univerzity Palackého.

Festival Dny židovské kultury Olomouc pořádá Muzeum umění Olomouc, Centrum judaistických studií Filozofické fakulty UP a Židovská obec Olomouc. Více zde.

[odkaz na zdroj]

RADÍME LIDEM: BUĎME JAKO PAN PROKOUKL

Od začátku roku vychází ve zpravodaji Naše město rubrika Radíme lidem, kde přinášíme rozhovory, díky kterým se můžeme rozhodnout vždy správně....

Krátkodobé uzavření sběrného dvora v Příčné ulici

Ve dnech 5. až 11. března 2024 bude ve Sběrném dvoře v Příčné ulici měněna mostní váha. Z tohoto důvodu bude...

Neuteklo vám?

00:05:23

Šumperk – Živá brána Jeseníků – únor 2024

Je tady únorový díl pořadu Šumperk - Živá brána Jeseníků. Tentokrát o cenách města za rok 2023, umělecké úpravě rondelu, vzpomínce na Jana Zajíce, novém pojetí radničního zpravodaje a...
00:02:34

Zdobnou fasádu plumlovského zámku čeká nákladná rekonstrukce. Začít má letos

Zámek v Plumlově na Prostějovsku patří k nejzajímavějším turistickým destinacím v našem kraji. Od loňského roku...
00:00:30

Nadace Agel přispěla pětileté Lindě na speciální ortézu

Pětiletá Linda trpí oslabením jedné poloviny těla. Díky speciální ortéze nyní může lépe chodit. Na tu...
00:05:32

Téma týdne 09/2024

Od ledna do března provádí pracovníci Technických služeb na území města Olomouce ořezy stromů. Lidé se...
00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli...