Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 2. 10. 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.

CzechEnglishPolishUkrainian
10.3 C
Olomouc
9.9 C
Prostějov
10.6 C
Přerov
10.7 C
Šumperk
9.5 C
Jeseník
Neděle, 2. října 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.  Dobré ráno.

Dny evropského dědictví na univerzitě: prohlídky, výstavy i hledání pokladu

K začátku září již neodmyslitelně patří Dny evropského dědictví, které v Olomouci nabízejí bohatý kulturní program a především příležitost podívat se i do běžně veřejnosti nepřístupných míst. Své dveře v těchto dnech otevírá tradičně i Univerzita Palackého. Zájemci si o nadcházejícím víkendu mohou prohlédnout budovy filozofické a lékařské fakulty či konvikt nebo zavítat do univerzitní knihovny.

Komentované prohlídky bývalého jezuitského konviktu, který brzy oslaví 20 let od dokončení proměny v Umělecké centrum UP, a budov filozofické fakulty přichystal studentský spolek Studium Artium. Na konviktu budou členové spolku provázet v sobotu 10. září od 10 hodin, prohlídky rozlehlé budovy začínají vždy v celou hodinu, poslední v 16 hodin. Kromě toho jsou připraveny průběžné komentované prohlídky Kaple Božího těla a po celý den se zájemci mohou těšit na animační program s barokními vystřihovánkami či hledáním pokladu jezuitů. Více zde.

V neděli od 10 do 15 hodin pak budou průvodci ze spolku čekat na návštěvníky na nádvoří budovy FF UP Křížkovského 10, přičemž jim ukážou i prostory sousedních bývalých kanovnických rezidencí Křížkovského 12 a 14, kde také sídlí pracoviště fakulty. „Podíváme se společně do nejzajímavějších míst, sálů a učeben a naši cestu zakončíme na krásných parkánových zahradách,“ zvou organizátoři na Facebooku. Vzpomenut bude také nejstarší olomoucký kostel sv. Petra, jehož půdorys je na nádvoří Křížkovského 10 vyznačen; připomenou ho informační panely i hledací hra, jejímž průvodcem bude sám svatý Petr. Další informace jsou k dispozici tady.

K návštěvě po celý víkend zve i Ústřední knihovna UP na Zbrojnici, v sobotu i v neděli od 9 do 16 hodin. Zaměstnanci vedle možnosti komentované prohlídky knihovny připravili výstavu vzácných starých tisků a nejzajímavějších knih z jejího fondu, k vidění je i výstava věnovaná street artu a graffiti v Olomouci v posledních 30 letech (více o ní tady). Návštěvníci si také mohou prohlédnout „site specific“ projekt Návrat do nového světa slovenského vizuálního umělce Jara Vargy, který na deseti oknech na pozadí dnešní Olomouce přibližuje misionářské aktivity jezuitů v zámoří (o projektu jsme psali zde).

Na jezuity narazíte i v někdejším univerzitním kostele Panny Marie Sněžné, jehož průčelí sice částečně halí lešení, ovšem barokní výzdoba interiéru i výstava o inspirativních osobnostech jezuitského řádu jsou přístupné.

Vyrazit můžete také do krypty dómu sv. Václava, kde jsou k vidění Květy trpělivosti, výstava věnovaná květinovým motivům v liturgickém umění, která je jedním z výstupů projektu Cyrilometodějské teologické fakulty UP a Národního památkového ústavu ČR. Fakulta společně s Muzeem umění Olomouc připravily na neděli 11. září ve 14 a 16 hodin komentované prohlídky výstavy s kurátorkami Jitkou Jonovou a Helenou Zápalkovou. Více zde, resp. zde

Muzeum umění přichystalo i nedělní uměleckou intervenci Zahrada světla ve skleníku Fakultní nemocnice Olomouc. To ale nebude jediné lákadlo k případné cestě do nemocničního areálu. Zájemci během soboty a neděle mezi 10. a 17. hodinou budou moci zavítat na Teoretické ústavy Lékařské fakulty UP, projít si jejich starou i novou budovu a prostřednictvím prezentace se seznámit s jejich historií. V moderní části fakultního komplexu bude díky spolupráci s Vědeckou knihovnou Olomouc k vidění výstava Lidské tělo. Anatomie člověka v tiscích 15.–18. století.

Fakultní nemocnice pak v neděli láká na komentovanou prohlídku areálu i kaple Božského srdce Páně na Neurologické klinice, přístupný bude také fort Tafelberg. Další informace s odkazy na rezervace časů prohlídek najdete tady.

Olomoucké Dny evropského dědictví toho nabízejí ale ještě mnohem více, a to už po celý tento týden. Zúčastnit se můžete různých tematických vycházek po městě a jeho okolí, součástí je mimo jiné také festival Oživ centrum IV., čítárna u kašny, Olomoucké lafayettovské slavnosti nebo Street Art Festival, během něhož umělci opět obsadí i zdi VŠ kolejí na Envelopě. Kompletní program je k dispozici na ded.olomouc.eu.

[odkaz na zdroj]

Trenér Jílek po Boleslavi: Pomohla nám změna na tříobráncový systém

Remízu z utkání v Mladé Boleslavi trenér Václav Jílek bral. Už vzhledem k průběhu utkání a vyrovnání v nastaveném čase. „Z celkového pohledu jsme spokojení,“...

Devatenáctka přetlačila Slavii a bere cennou výhru

V 9. kole dorostenecké ligy zdolala devatenáctka pražskou Slavii. V utkání přitom musela otáčet a dohrávala o desíti. Sešívaní se v Řepčíně...

Neuteklo vám?

00:06:37

Kraj zblízka 39/2022

V první reportáži pořadu Kraj zblízka tentokrát navštívíme nově zrekonstruovaný Domov Alfréda Skeneho v Pavlovicích u Přerova. Někdejší zámek patří Olomouckému kraji, který v něm zřizuje domov pro seniory. V...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy