Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Čt, 2. 2. 2023.

Svátek má Nela a Hromnice.

CzechEnglishPolishUkrainian
2.1 C
Olomouc
2.5 C
Prostějov
3.3 C
Přerov
1.4 C
Šumperk
2 C
Jeseník
Čtvrtek, 2. února 2023.

Svátek má Nela a Hromnice.  Dobré ráno.

Dny evropského dědictví na univerzitě: prohlídky, výstavy i hledání pokladu

K začátku září již neodmyslitelně patří Dny evropského dědictví, které v Olomouci nabízejí bohatý kulturní program a především příležitost podívat se i do běžně veřejnosti nepřístupných míst. Své dveře v těchto dnech otevírá tradičně i Univerzita Palackého. Zájemci si o nadcházejícím víkendu mohou prohlédnout budovy filozofické a lékařské fakulty či konvikt nebo zavítat do univerzitní knihovny.

Komentované prohlídky bývalého jezuitského konviktu, který brzy oslaví 20 let od dokončení proměny v Umělecké centrum UP, a budov filozofické fakulty přichystal studentský spolek Studium Artium. Na konviktu budou členové spolku provázet v sobotu 10. září od 10 hodin, prohlídky rozlehlé budovy začínají vždy v celou hodinu, poslední v 16 hodin. Kromě toho jsou připraveny průběžné komentované prohlídky Kaple Božího těla a po celý den se zájemci mohou těšit na animační program s barokními vystřihovánkami či hledáním pokladu jezuitů. Více zde.

V neděli od 10 do 15 hodin pak budou průvodci ze spolku čekat na návštěvníky na nádvoří budovy FF UP Křížkovského 10, přičemž jim ukážou i prostory sousedních bývalých kanovnických rezidencí Křížkovského 12 a 14, kde také sídlí pracoviště fakulty. „Podíváme se společně do nejzajímavějších míst, sálů a učeben a naši cestu zakončíme na krásných parkánových zahradách,“ zvou organizátoři na Facebooku. Vzpomenut bude také nejstarší olomoucký kostel sv. Petra, jehož půdorys je na nádvoří Křížkovského 10 vyznačen; připomenou ho informační panely i hledací hra, jejímž průvodcem bude sám svatý Petr. Další informace jsou k dispozici tady.

K návštěvě po celý víkend zve i Ústřední knihovna UP na Zbrojnici, v sobotu i v neděli od 9 do 16 hodin. Zaměstnanci vedle možnosti komentované prohlídky knihovny připravili výstavu vzácných starých tisků a nejzajímavějších knih z jejího fondu, k vidění je i výstava věnovaná street artu a graffiti v Olomouci v posledních 30 letech (více o ní tady). Návštěvníci si také mohou prohlédnout „site specific“ projekt Návrat do nového světa slovenského vizuálního umělce Jara Vargy, který na deseti oknech na pozadí dnešní Olomouce přibližuje misionářské aktivity jezuitů v zámoří (o projektu jsme psali zde).

Na jezuity narazíte i v někdejším univerzitním kostele Panny Marie Sněžné, jehož průčelí sice částečně halí lešení, ovšem barokní výzdoba interiéru i výstava o inspirativních osobnostech jezuitského řádu jsou přístupné.

Vyrazit můžete také do krypty dómu sv. Václava, kde jsou k vidění Květy trpělivosti, výstava věnovaná květinovým motivům v liturgickém umění, která je jedním z výstupů projektu Cyrilometodějské teologické fakulty UP a Národního památkového ústavu ČR. Fakulta společně s Muzeem umění Olomouc připravily na neděli 11. září ve 14 a 16 hodin komentované prohlídky výstavy s kurátorkami Jitkou Jonovou a Helenou Zápalkovou. Více zde, resp. zde

Muzeum umění přichystalo i nedělní uměleckou intervenci Zahrada světla ve skleníku Fakultní nemocnice Olomouc. To ale nebude jediné lákadlo k případné cestě do nemocničního areálu. Zájemci během soboty a neděle mezi 10. a 17. hodinou budou moci zavítat na Teoretické ústavy Lékařské fakulty UP, projít si jejich starou i novou budovu a prostřednictvím prezentace se seznámit s jejich historií. V moderní části fakultního komplexu bude díky spolupráci s Vědeckou knihovnou Olomouc k vidění výstava Lidské tělo. Anatomie člověka v tiscích 15.–18. století.

Fakultní nemocnice pak v neděli láká na komentovanou prohlídku areálu i kaple Božského srdce Páně na Neurologické klinice, přístupný bude také fort Tafelberg. Další informace s odkazy na rezervace časů prohlídek najdete tady.

Olomoucké Dny evropského dědictví toho nabízejí ale ještě mnohem více, a to už po celý tento týden. Zúčastnit se můžete různých tematických vycházek po městě a jeho okolí, součástí je mimo jiné také festival Oživ centrum IV., čítárna u kašny, Olomoucké lafayettovské slavnosti nebo Street Art Festival, během něhož umělci opět obsadí i zdi VŠ kolejí na Envelopě. Kompletní program je k dispozici na ded.olomouc.eu.

[odkaz na zdroj]

Kraj založil síť míst přátelských rodině

Family Point mohou využívat rodiče, kteří potřebují své dítě mimo domov přebalit, nakrmit nebo si jen odpočinout.

POŠTOVNÍ A DITTERSDORFOVA SE DOČKAJÍ OBNOVY

Dvě frekventované komunikace, jejichž technický stav již není bezvadný, se dočkají obnovy. Na jaro tohoto roku je naplánována rekonstrukce, která zahrnuje vybroušení...

Neuteklo vám?

00:05:21

Téma týdne 04/2023

Jedním z partnerských měst Olomouce je i Luzern. Nejlidnatější sídlo centrálního Švýcarska s přibližně osmdesáti tisíci obyvateli se pyšní nádhernou přírodou, řadou památek a od loňského roku i oceněním...
00:02:21

Stavba posledního úseku D1 i přes chladné počasí běží naplno

Teploty na přelomu ledna a února 2023 klesají pod bod mrazu a místy sněží. U Přerova...
00:00:33

Zdravotnická záchranná služba provedla první letecký transport novorozence

Letecká záchranná služba Olomouckého kraje provedla během prvního měsíce nového roku první letecký transport miminka z...
00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho...
00:06:31

Kraj zblízka 05/2023

Dobrý den. Jsme rádi, že jste s námi u pořadu Kraj zblízka. Olomoucké hejtmanství přispěje na...
Generated by Feedzy