Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 28. 11. 2022.

Svátek má René.

CzechEnglishPolishUkrainian
2.8 C
Olomouc
2.5 C
Prostějov
1.6 C
Přerov
2.2 C
Šumperk
1 C
Jeseník
Pondělí, 28. listopadu 2022.

Svátek má René.  Dobré ráno.

Detektivní pátrání po insigniích vedlo z Olomouce do Innsbrucku

Na první pohled vypadají jen jako třpytivé doplňky akademických hodnostářů při slavnostních aktech. Univerzitní insignie, ona žezla, řetězy, pečetidla a razítka, jsou ale mnohem víc. Jsou symbolem kontinuity vysokého učení, jeho propojení s minulostí a přítomností a jsou i příslibem budoucnosti. Jejich historie bývá spletitá a pátrání po jejich osudu často připomíná detektivku. Přesně jako v případě insignií Univerzity Palackého.

Druhá nejstarší univerzita v České republice si bude příští rok připomínat 450 let od svého založení. Za téměř půl tisíciletí své existence zažila vzestupy i pády, okamžiky slávy při svém založení v roce 1573, dobu rozkvětu vystřídanou rozčarováním doprovázejícím její zrušení v roce 1860 i radost ze znovuobnovení po druhé světové válce v roce 1946. Po celou tuto dobu ji jako mlčenliví svědci doprovázejí právě insignie. Výročí je tak ideální příležitostí tyto odznaky důstojnosti zdokumentovat a představit veřejnosti.

Vydavatelství Univerzity Palackého se proto rozhodlo připravit reprezentativní katalog s fotografiemi všech žezel a řetězů, od nejstarších až po současné, vytvářené postupně ve 20. století. Zdánlivě jednoduchý nápad ale vyžadoval složitou mezinárodní logistiku s historickou vsuvkou. „Jedním z přelomových okamžiků našeho vysokého učení je rok 1860, kdy bylo rozhodnuto o jeho zrušení. Z tehdejší C. k. Františkovy univerzity zůstala pouze teologická fakulta. Té sice zůstalo rigorózní a promoční právo, ale cenné insignie – zlatý rektorský řetěz, tři žezla a několik pečetidel a razítek – musely být odevzdány moravskému místodržitelství v Brně a posléze byly předány k užívání Leopoldo-Františkově univerzitě v Innsbrucku,“ připomenul emeritní profesor FF UP Jiří Fiala.

Původní olomoucké insignie rakouské univerzitě dodnes patří a ona je i zčásti také stále používá. „Našim partnerům v Rakousku jsme představili náš projekt a požádali je o spolupráci. Vyhověli nám, a my se tak mohli spolu s fotografy Markétou Lehečkovou a Zdeňkem Sodomou vydat v září do Innsbrucku. Pro práci jsme měli ale omezený čas a museli jsme během tří dnů dovézt potřebné vybavení, v poskytnutých prostorách zřídit improvizovaný ateliér a vytvořit desítky celkových i detailních záběrů,“ uvedl ředitel Vydavatelství UP Aleš Prstek.

Do poslední chvíle přitom on ani fotografové nevěděli, co vše se podaří nafotit. „Netušili jsme, kolik exemplářů se v Innsbrucku skutečně dochovalo,“ dodává Prstek a připomíná tak peripetie někdejších olomouckých univerzitních symbolů. Podle historických pramenů se totiž kromě rektorského řetězu C. k. Františkovy univerzity z roku 1833, který dnes užívá Lékařská univerzita v Innsbrucku, mělo jednat o rektorské žezlo jezuitské univerzity v Olomouci z roku 1572 a žezlo filozofické fakulty této univerzity z roku 1589. O těch se dopředu vědělo, že jsou vystavena na rektorátu.

Někdejší žezlo Právnické fakulty C. k. Františkovy univerzity v Olomouci z roku 1833, dříve ukryté a znovu objevené až v roce 2013, mělo být podle dostupných informací uloženo v kanceláři děkana právnické fakulty. K tomuto žezlu ale existovalo i žezlo „prozatímní“, vyrobené v roce 1827 z obyčejného plechu jako dočasná náhrada. To sice mělo být po zrušení olomoucké univerzity také převezeno do Innsbrucku, ale nebyly o něm žádné bližší informace. Nakonec se našlo i ono. K jeho nalezení pomohl asistent rektora innsbrucké univerzity Thomas Baumgartner. „Partnerství naší a innsbrucké univerzity přispělo k tomu, že celá akce proběhla hladce a obě zúčastněné strany budou mít nyní k dispozici sadu kvalitních fotografií pro další potřebu,“ dodává Aleš Prstek.

Nejstarší insignie se navíc objeví nejen v katalogu, ale také na výstavě o dějinách olomoucké jezuitské univerzity, kterou na rok 2023 připravuje Vlastivědné muzeum Olomouc.

Univerzita Palackého v Olomouci oslaví v roce 2023 již 450 let existence. Její historii připomene také nové, aktualizované a doplněné vydání knihy Univerzita v Olomouci 1573–2023, připravované v několika cizojazyčných mutacích určených jako reprezentativní dar pro zahraniční návštěvy. Vydavatelství UP chystá k příležitosti výročí také další tituly, například brožuru věnovanou barokním freskám v zasedacích prostorách rektorátu, sběratelské pamětní tisky zakládajících listin a výpravných grafických tezí nebo nové svazky z edice historických univerzitních matrik.

[odkaz na zdroj]

Nejbližší program Sigmy v závěru podzimu

Fotbalisté Sigmy i po odehrání posledního soutěžního zápasu v roce 2022 budou pokračovat v tréninku. Na konci příštího týdne pak fanoušci mohou tým...

Jasný skalp čtvrtfinalisty Ligy mistrů! Olomouc přehrála Hradec Králové

Daniel Fekets - O L O M O U C – Ve 23. kole Tipsport extraligy Mora jasně přehrála královéhradecký Mountfield...

Neuteklo vám?

00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel Hošek. Uvolněnou radní se stala Valerie Hrubá. A mají už rozdělené kompetence.
00:02:30

Zimní údržba začala i silničářům v Olomouckém kraji

O dálnice a silnice prvních tříd na území Olomouckého kraje se, podobně jako jinde, stará Ředitelství...
00:00:28

Pohotový zásah hasičů v Hablově na Prostějovsku zajistil zeď před pádem

Hasiči odvrátili nebezpečí pádu zdi. Hrozící destrukci nahnuté štítové stěny z vepřovice staršího rodinného domu řešili...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel...
Generated by Feedzy