Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.9 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
-0.1 C
Přerov
-1.5 C
Šumperk
-1.3 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

Děkan teologické fakulty Vít Hušek složil inaugurační slib

V olomouckém Arcibiskupském paláci byl do funkce děkana Cyrilometodějské teologické fakulty UP slavnostně uveden Vít Hušek, jako sedmá osobnost v novodobé historii fakulty. Děkanskou insignii převzal z rukou rektora Martina Procházky a předsedy Akademického senátu CMTF UP Jaroslava France. Dosavadní děkan Peter Tavel obdržel stříbrnou medaili UP Pro merito za přínos pro rozvoj fakulty.

„Ze srdce bych chtěl poděkovat odstupujícímu děkanovi Peteru Tavelovi, který CMTF UP vedl posledních osm let. Za tu dobu se mu podařilo aktivity fakulty zviditelnit v akademickém prostředí nejen u nás, ale i v zahraničí. Fakulta také navázala důležité kontakty na mezinárodním poli a vychovala řadu osobností, které dokazují, že jejich práce je pro společnost a dnešní velmi složitý svět důležitá a potřebná,“ uvedl při předávání medaile rektor Martin Procházka.

Peter Tavel na slova chvály zareagoval, že přece za všechno může Bůh a absolventi jako sv. Jan Sarkander a další kněží, kteří za fakultu orodují. Poděkování ale adresoval i arcibiskupovi Janu Graubnerovi a jeho nástupci Josefu Nuzíkovi, rektorátu, svým proděkanům i celé akademické obci fakulty.

„Prožili jsme úrodné roky, které začaly už za děkanky Ivany Vlkové, a jsem si jistý, že budou pokračovat. Vítku, přeji ti, abys ve svém období zažil konec války na Ukrajině i na univerzitě. A abys zůstal takový, jaký jsi,“ obrátil se Peter Tavel na svého nástupce ve funkci, když skládal děkanský řetěz k rukám předsedy senátu Jaroslava France. Ten vzápětí připomněl průběh jarní volby nového děkana a mohlo dojít k samotnému slavnostnímu dekorování Víta Huška a složení inauguračního slibu.

Ve svém projevu Vít Hušek poděkoval za důvěru, kterou mu fakultní senátoři při volbě a také rektor při jmenování vyjádřili, a ujistil přítomné, že všechno, co před volbou slíbil, stále platí. Poděkoval také za to, že může navázat na práci svých předchůdců Ivany Vlkové a Petera Tavela, v jejichž týmech působil po tři funkční období jako proděkan pro vědu a výzkum.

„Pamětníci inaugurací si možná vzpomenou na řeč Ivany Vlkové před dvanácti lety, kdy tu zmiňovala úvodní slova knihy Kazatel ‚Marnost nad marnost!‘ a poukázala na to, že odkazují nejen k marnosti veškerého našeho snažení, ale že jsou zároveň i výzvou k tomu, abychom byli stále ochotni znovu začínat ve věcech, které se nepovedou napoprvé. Jsem rád, že se takto mohu přihlásit k odkazu předchozích děkanů. Budu naplno pracovat pro to, abych naplnil svoje plány, jak jsem je před volbou představil, ale také chci být připraven reagovat na nečekané výzvy, které jejich naplnění mohou komplikovat. Profesor Tavel zmínil hojné roky. Z Bible víme, co po nich přichází. Doufejme tedy, že to nebyla nějaká temná vize nebo proroctví,“ pronesl před přítomnými ve Slavnostní dvoraně Arcibiskupského paláce Vít Hušek.

Vedení CMTF UP se ujal 14. září, v čele fakulty by měl stát do 13. září 2026, a to jako v pořadí sedmý děkan od obnovení fakulty v roce 1990.

Domovskými pracovišti Víta Huška jsou katedra filozofie a patrologie a Centrum pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty CMTF UP. Je absolventem CMTF UP a Filozofické fakulty UP, zahraniční zkušenosti získal během stáží na Institut Catholique de Paris a Katholische Universität Eichstätt. V roce 2017 byl jmenován docentem v oboru Teologie. Ve své odborné práci se věnuje raně křesťanské literatuře a dějinám křesťanského myšlení. Je mimo jiné členem Vědecké rady Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy a několika oborových rad na CMTF UP a Husitské teologické fakultě UK.

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala se zaměstnavateli, i se zástupci obcí a neziskových organizací. Diskutovali o nedostatku řemeslníků,...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy