Přeložit náš web

Čt, 22. 2. 2024.

Svátek má Petr.

5.1 C
Olomouc
4.9 C
Prostějov
5.1 C
Přerov
4.3 C
Šumperk
3 C
Jeseník
Čtvrtek, 22. února 2024.

Svátek má Petr.  Dobré ráno.

Děkan FF UP: „Uděláme maximum, aby se financování humanitních a sociálně-vědních oborů změnilo.“

K petici vedení Filozofické fakulty Univerzity Palackého na podporu humanitních a sociálně-vědních oborů se připojila také Asociace děkanů filozofických fakult. S cílem navýšit finance pro filozofické fakulty se Asociace shodla na jednotném postupu při jednání s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Českou konferencí rektorů.

Vedení Filozofické fakulty UP vystoupilo 22. června s peticí na podporu humanitních a sociálně-vědních oborů, v níž se požaduje navýšení financí pro filozofické fakulty. Ty se podle autorů petice ocitají na hranici personálního zajištění výuky i výstupů vědy a výzkumu. Petici podepsalo 1300 signatářů.

„Nedůstojné mzdy, zcela neadekvátní ocenění odborné kvalifikace, pedagogická činnost hodnocena hluboko pod úrovní průměrných platů v daných lokalitách,“ uvádí autoři petice, k níž se v listopadu připojila i Asociace děkanů filozofických fakult. Na svém jednání se dohodla na jednotném postupu při jednání s MŠMT a Českou konferencí rektorů. Požaduje systémové změny v pravidlech přidělování finančních prostředků, které jsou v současné době zcela nevyhovující.

„Na základě předchozích jednání a příslibů chceme docílit toho, aby ministerstvo přiznalo obdobnou finanční podporu směřovanou do mezd akademických pracovníků, jako již několik let s ohledem na rostoucí platy v regionálním školství dostávají pedagogické fakulty. Situace je krizová, v tuto chvíli hrozí zánik některých kateder, přestože je o studium stále zájem. Rozdělování příspěvku uvnitř univerzit závislé na zastaralých koeficientech ekonomické náročnosti neodráží aktuální situaci a zejména skutečnost, že v rámci tohoto příspěvku devadesát procent běžných nákladů tvoří mzdy,“ uvedla Michaela Hrubá, předsedkyně Asociace děkanů filozofických fakult a děkanka Filozofické fakulty Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Na listopadovém jednání Asociace, která na nerovné podmínky a podfinancování humanitních a sociálně-vědních pracovišť upozorňuje dlouhodobě, byl do výkonného výboru tohoto grémia zvolen Jan Stejskal, děkan FF UP. Filozofická fakulta Univerzity Palackého se tak dostává do pozice koordinační role Asociace na následující období a podle Jana Stejskala bude právě tato agenda stěžejní pro celý volební mandát. Ten má vyvrcholit květnovým setkáním, které se uskuteční v květnu na olomoucké filozofické fakultě.

 „Máme za sebou mnoho setkání a jednání na ministerských i univerzitních úrovních a učiníme maximum pro to, abychom v květnu přišli s jasnými výsledky a odpovědí na to, jak budou vyslyšeny požadavky našich podfinancovaných oborů a zajištěna rovnost mezd ve vysokém školství,“ řekl děkan FF UP Jan Stejskal.  

[odkaz na zdroj]

Procházka s Markem Orko Váchou o pokoře i o spolupráci s bohem

Kde jsou hranice toho, jak se jako lidský druh můžeme díky vědě „vylepšovat“? Chceme se zbavit závažných nemocí nebo mít děti...

DEN LEDVIN 14. 3. 2024

V rámci DNE LEDVIN vás zveme na preventivní akci, která proběhne 14. března od 8:00 do 14:00 hodin v prostorách nefrologické...

Neuteklo vám?

00:06:14

Kraj zblízka 08/2024

Kapacita na středních školách v Olomouckém kraji je dostatečná. Oborů i míst je velká řada. Hejtmanství věří, že si z nabídky žáci základních škol rozhodně vyberou. Letošní nový systém...
00:02:29

Dopravní podnik se chystá na oslavy 125 let tramvají v Olomouci

Nová hala odstavů tramvají poblíž olomouckého vlakového nádraží od loňského podzimu ukrývá opravdovou chloubu místního dopravního...
00:01:57

Kam s nefunkční zářivkou? V Prostějově je lze zanést například do infocentra

Úsporná zářivka ušetří až 80% energie oproti klasické wolframové žárovce. Tyto se už v Evropské unii...
00:05:51

Otevřená radnice 08/2024

Bude olomoucká radnice účinně bojovat proti řádění sprejerů? A proč mizí z města lavičky? Na tyto...
00:06:14

Kraj zblízka 08/2024

Kapacita na středních školách v Olomouckém kraji je dostatečná. Oborů i míst je velká řada. Hejtmanství...