Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 3. 2. 2023.

Svátek má Blažej.

CzechEnglishPolishUkrainian
4 C
Olomouc
4.1 C
Prostějov
3.7 C
Přerov
2.5 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Pátek, 3. února 2023.

Svátek má Blažej.  Dobrý večer.

Děkan FF UP: „Uděláme maximum, aby se financování humanitních a sociálně-vědních oborů změnilo.“

K petici vedení Filozofické fakulty Univerzity Palackého na podporu humanitních a sociálně-vědních oborů se připojila také Asociace děkanů filozofických fakult. S cílem navýšit finance pro filozofické fakulty se Asociace shodla na jednotném postupu při jednání s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Českou konferencí rektorů.

Vedení Filozofické fakulty UP vystoupilo 22. června s peticí na podporu humanitních a sociálně-vědních oborů, v níž se požaduje navýšení financí pro filozofické fakulty. Ty se podle autorů petice ocitají na hranici personálního zajištění výuky i výstupů vědy a výzkumu. Petici podepsalo 1300 signatářů.

„Nedůstojné mzdy, zcela neadekvátní ocenění odborné kvalifikace, pedagogická činnost hodnocena hluboko pod úrovní průměrných platů v daných lokalitách,“ uvádí autoři petice, k níž se v listopadu připojila i Asociace děkanů filozofických fakult. Na svém jednání se dohodla na jednotném postupu při jednání s MŠMT a Českou konferencí rektorů. Požaduje systémové změny v pravidlech přidělování finančních prostředků, které jsou v současné době zcela nevyhovující.

„Na základě předchozích jednání a příslibů chceme docílit toho, aby ministerstvo přiznalo obdobnou finanční podporu směřovanou do mezd akademických pracovníků, jako již několik let s ohledem na rostoucí platy v regionálním školství dostávají pedagogické fakulty. Situace je krizová, v tuto chvíli hrozí zánik některých kateder, přestože je o studium stále zájem. Rozdělování příspěvku uvnitř univerzit závislé na zastaralých koeficientech ekonomické náročnosti neodráží aktuální situaci a zejména skutečnost, že v rámci tohoto příspěvku devadesát procent běžných nákladů tvoří mzdy,“ uvedla Michaela Hrubá, předsedkyně Asociace děkanů filozofických fakult a děkanka Filozofické fakulty Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Na listopadovém jednání Asociace, která na nerovné podmínky a podfinancování humanitních a sociálně-vědních pracovišť upozorňuje dlouhodobě, byl do výkonného výboru tohoto grémia zvolen Jan Stejskal, děkan FF UP. Filozofická fakulta Univerzity Palackého se tak dostává do pozice koordinační role Asociace na následující období a podle Jana Stejskala bude právě tato agenda stěžejní pro celý volební mandát. Ten má vyvrcholit květnovým setkáním, které se uskuteční v květnu na olomoucké filozofické fakultě.

 „Máme za sebou mnoho setkání a jednání na ministerských i univerzitních úrovních a učiníme maximum pro to, abychom v květnu přišli s jasnými výsledky a odpovědí na to, jak budou vyslyšeny požadavky našich podfinancovaných oborů a zajištěna rovnost mezd ve vysokém školství,“ řekl děkan FF UP Jan Stejskal.  

[odkaz na zdroj]

Odstartoval nový pacientský program Nebuď pod tlakem

Prvních dvanáct účastníků nového pacientského programu Nebuď pod tlakem si dnes na I. interní kliniky – kardiologické vyslechlo, co je v...

Sigma míří do Uherského Hradiště. V sobotu ji čeká Slovácko

Souboj dvou celků se shodným bodovým ziskem nabídne 18. kolo FORTUNA:LIGY. V moravském derby se v Uherském Hradišti střetne Sigma s domácím Slováckem.  ...

Neuteklo vám?

00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin 41 minut v olomoucké porodnici. Oblíbené a tradiční kulturní akce, oslavy významných výročí i...
00:02:35

Stavba blokuje stezku

V Přerově, na frekventované třídě 17. listopadu, teď musí dávat pozor všichni. Chodci, cyklisté i řidiči. Dopravní...
00:00:35

Město Šternberk je historickým městem roku 2022 v Olomouckém kraji

Vítězem v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón...
00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
Generated by Feedzy