Přeložit náš web

Pá, 29. 3. 2024.

Svátek má Taťána.

3 C
Olomouc
2.5 C
Prostějov
2.7 C
Přerov
3.5 C
Šumperk
4 C
Jeseník
Pátek, 29. března 2024.

Svátek má Taťána.  Dobré ráno.

Česko-francouzský projekt podpoří spolupráci i čištění mokřadů nanoželezem

Společný seminář odstartoval na konci dubna česko-francouzský projekt CATRIN Univerzity Palackého a Institut des Sciences de la Terre d’Orléans (ISTO) – Université d’Orléans. Výzkumníkům umožní nejen získat podrobné informace o dlouhodobé stabilizaci nanočástic a zlepšení jejich účinnosti vůči organickým znečištěním ve vodě, ale také navázat kontakty pro další spolupráci například v rámci velkého mezinárodního projektu.

Seminář ve Francii představil pokrok ve vývoji nanomateriálů a jejich roli v nových nebo zdokonalených nanotechnologiích a biotechnologiích. CATRIN na něm zastupovali vedoucí výzkumné skupiny Environmentální nanotechnologie Jan Filip a řešitelka projektu Veronika Veselská.

„Představili jsme naše vědecké centrum, co děláme a jaké máme výsledky s použitím nanočástic železa. Seznámili jsme se s výzkumnou infrastrukturou partnerské univerzity a viděli jsme i naprosto unikátní zařízení v tamním geologickém institutu, které umožňuje sledovat migraci nanočástic i šíření nebezpečných látek v životním prostředí. Spolupráce v rámci aktuálně řešeného projektu potrvá dva roky a do budoucna plánujeme propojení s dalšími pracovišti ve Španělsku a Německu pro přípravu velkého evropského projektu,“ uvedl Filip.

Výzkumníci z CATRIN u francouzských kolegů provedli i laboratorní experimenty a s využitím nanočástic vyvinutých v Olomouci zahájili v tamních mokřadech terénní experimenty.

„Vzhledem k tomu, že mokřady jsou považovány za významná ohniska pro produkci organické hmoty, budeme primárně zjišťovat interakce mezi různě modifikovanými nanočásticemi železa a organickými látkami. Vliv organické hmoty na chování nanočástic budeme sledovat ve specifickém prostředí s proměnlivými redoxními podmínkami. Zároveň budeme zjišťovat účinnost nanočástic pro odstraňování farmaceutik jako hlavních kontaminantů v lokálních oblastech. Tyto informace jsou nezbytné pro stanovení podmínek pro efektivní a komplexní čištění kontaminovaných mokřadů a budou mít skutečně přímý vliv na další aplikace nanočástic v mokřadech jako součásti sanačních procesů,“ objasnila Veselská. Interakce mezi nanočásticemi železa a čistou organickou hmotou vědci ověří také v laboratorních podmínkách.

Dvouletý projekt Vliv organické hmoty na účinnost nanočástic železa při odstraňování farmaceutik v mokřadech, který podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, potrvá do konce roku 2023.

[odkaz na zdroj]

Připomněli jsme si narození J. A. Komenského – Den učitelů

Ve středu 28. března 2024, v den, kdy si připomínáme narození Jana Amose Komenského, oslavujeme všechny učitele, kteří se obětavě věnují...

OMEZENÍ DOSTUPNOSTI TELEFONNÍ SÍTĚ

Ve čtvrtek  4. dubna bude na Městském úřadě Jeseník probíhat přepojení telefonů. Během přepojování bude telefonní síť dočasně nedostupná, a to v čase...

Neuteklo vám?

00:04:56

Téma týdne 12/2024

Změna dopravního režimu, vznik nové pěší zóny i doplnění zeleně. To jsou některé body plánové rekonstrukce trojice významných ulic v širším centru Olomouce. Novou podobu mají získat Palackého a...
00:02:39

Starostové malých obcí se sešli v Olomouci. Debatovali o energetice nebo i odpadech

Plánované zavedení zálohového systému bylo jedním z hlavních témat jarní konference Den malých obcí, která se...
00:02:29

Chytrá zařízení umí detekovat nehodu a automaticky volat tísňovou linku

Chytré telefony dokážou při závažné události, jako je například dopravní nehoda nebo pád na lyžích, detekovat...
00:05:17

Víte, že? 13/2024

Pořad Víte, že? je váš pravidelný přehled toho nejzajímavějšího co se stalo v Olomouci.
00:06:43

Otevřená radnice 13/2024

Digitalizace služeb pro cestující Dopravního podniku města Olomouce a další osud tramvajové trati do Pavloviček. To...