Přeložit náš web

Pá, 1. 3. 2024.

Svátek má Bedřich.

10.4 C
Olomouc
9.8 C
Prostějov
7.2 C
Přerov
9.5 C
Šumperk
8.9 C
Jeseník
Pátek, 1. března 2024.

Svátek má Bedřich.  Dobré ráno.

Cenu Zlatý mamut získali studenti archeologie Filozofické fakulty UP

Zlatý mamut – Cena Karla Absolona za popularizaci archeologie putuje na katedru historie Filozofické fakulty. Ve studentské části soutěže získali první místo Radek Urválek a Sylva Bambasová, dřívější studenti archeologie FF UP, kteří uspěli s projektem Propagace archeologických lokalit na čerpacích stanicích. Třetí místo v uvedené sekci získala Eliška Mikulášková, posluchačka bakalářské archeologie za projekt Instagramový profil archeoložka.z.moravy.

Cena Zlatý mamut je společným projektem tří významných institucí archeologie v České republice, Ústavu archeologie a muzeologie FF MU v Brně, Archeologického ústavu AV ČR, Brno a Moravského zemského muzea. Má vyzdvihnout nejlepší popularizační výsledky příslušného kalendářního roku a zároveň motivovat archeology ve všech úrovních archeologické vědy a ve všech odborných institucích k rozvoji kreativních a atraktivních popularizačních aktivit. Právě ty by měly v očích laické veřejnosti legitimovat nezastupitelnost a společenskou přínosnost archeologie v moderním světě.

Cena se vyhlašuje ve třech kategoriích (Akademická cena, Muzejní cena, Studentská cena) a uděluje se od roku 2018. Ročníky 2020 a 2021 byly s ohledem na pandemii covidu-19 mimořádně spojeny.

První místo ve studentské části získal projekt Propagace archeologických lokalit na čerpacích stanicích, dnes již dřívějších studentů FF UP Radovana Urválka a Sylvy Bambasové. Cílem jejich práce bylo a stále i je propagovat významné archeologické lokality příslušného regionu v místech s velkou návštěvností všech sociálních vrstev – na benzinových pumpách.

„Při stavbě dálnice z Vyškova ve směru na Kroměříž protnula tato stavba několik archeologických nalezišť. Jedno z nich bylo předpolí hradiště v Křenovicích na Kojetínsku. Právě výsledky výzkumu z tohoto hradiště zpracovávala Sylva Bambasová ve své práci, nejprve bakalářské a poté i magisterské. Obě práce nejen obhájila, ale i zužitkovala ve své monografii. Společně s Radovanem Urválkem pak vytvořili i expozici, kterou umístili do prostor čerpacích stanic dané lokality. Do soutěže tak nabídli počin, který obsáhl jak záchranný archeologický výzkum, zpracování diplomové práce a vznik odborné monografie, tak i prezentaci určenou široké veřejnosti,“ uvedla za sekci archeologie katedry historie FF UP Pavlína Kalábková. Expozice instalovali v interiéru dvou dálničních čerpacích stanic, kterými od zahájení výstavy do konce roku prošlo sto třicet tisíc návštěvníků.

Podle koordinátorky soutěže Zlatý mamut Ludmily Kaňákové byl uvedený projekt oceněn především proto, že se zaměřuje na zcela novou a velmi širokou cílovou skupinu motoristů navštěvujících čerpací stanice.

„Komise ocenila nápad autorů projektu propagovat zajímavé archeologické lokality na vybraných čerpacích stanicích, a propojit tak lokální zajímavosti s lidmi, kteří regionem projíždějí. Jejich expozice nenásilně upozorňuje na smysl a výsledky archeologických výzkumů, které motoristé někdy prvoplánově vnímají jen jako zbytečné zdržování dopravních staveb,“ uvedla Ludmila Kaňáková, která externě působí i na olomoucké archeologii a která by vnímala jako přínosné, kdyby tento projekt propagace pokračoval i na dalších čerpacích stanicích.

„Z ocenění mám velkou radost. Díky projektu se mi podařilo navázat dialog s investory archeologických výzkumů na téma popularizace archeologie a archeologické práce. Jsem velmi ráda, že se nám s kolegou Radovanem Urválkem podařilo něco, na co pevně doufám naváží zanedlouho další,“ řekla Sylva Bambasová.

Úspěšně reprezentovala archeologii FF UP také Eliška Mikulášková, studentka prvního ročníku bakalářského studia, která získala ve Studentské ceně Zlatého mamuta třetí místo. Obdržela jej za projekt Instagramový profil ‚archeoložka.z.moravy‘, v němž se snaží propagovat to, co se dozvídá na přednáškách a co se děje v archeologii na Moravě.

„Když jsem se do soutěže přihlásila, nečekala jsem, že bych se mohla umístit. Ocenění si nesmírně vážím,“ uvedla Eliška Mikulášková, která do svého projektu vkládá spoustu snahy a času.

„Jsem ráda, že se mé příspěvky lidem líbí a že mi píšou, že se těší na nové. Umístit se v tak důležité soutěži v rámci našeho oboru má pro mě veliký význam. Je to zpětná vazba mé snahy a práce. Utvrzuje mě to v pocitu, že to, co dělám, má smysl a podporu. Znamená to pro mě motivaci pokračovat a seznamovat společnost s tak různorodým a zajímavým studiem, jako je archeologie,“ dodala.

Archeologie se v České republice studuje na sedmi univerzitách a studentů, kteří se věnují tomuto oboru, není málo. „Těm našim se letos v soutěži podařilo získat první a třetí místo. Jsme za to na katedře velmi rádi,“ dodala za přednášející Pavla Kalábková.

Zdůraznila přitom ještě jedno ocenění. „V Akademické ceně získala Zlatého mamuta i práce, na které se podíleli naši dřívější kolegové. Cenu si zasloužila i monografie Blanensko a Moravský kras v pravěku“. O soutěži více zde.

[odkaz na zdroj]

V ulici U Pošty se bude opravovat uliční vpusť, vjezd na parkoviště má být částečně omezen

V ulici U Pošty v Předmostí bude od pondělí 4. března probíhat oprava uliční vpusti, a to včetně napojení potrubí do kanalizačního řádu....

Daněk mezopotámský

V PŘÍRODĚ ŽIJE POSLEDNÍCH ZHRUBA 600-700 JEDINCŮ.DO ZOO OLOMOUC PŘICESTOVALY 2 SAMICEDo olomoucké zoo přicestovaly dvě samice vzácného daňka mezopotámského. „Jedná...

Neuteklo vám?

00:05:18

Téma týdne 08/2024

Reklamní poutače významným způsobem ovlivňují vzhled budov. Nejinak je tomu i v případě domů v historickém památkově chráněném centru Olomouce. Zvýšit kvalitu reklamy v centru města se radnice snaží...
00:03:22

Červený kostel v Olomouci nabídne semináře i koncerty

Červený kostel v Olomouci se znovu otevřel veřejnosti v květnu loňského roku. Program nabízí jak pro...
00:00:39

Do olomoucké zoo přibyla nová mláďata

Olomoucká zoo přivítala nové přírůstky. Začátkem roku se narodilo celkem 8 mláďat oryxů. To ale ještě...
00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli...
00:07:30

Otevřená radnice 09/2024

Se stížností na hlučnost a prašnost z areálu sběrného dvora se na pořad Otevřená radnice obrátil...