Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 1. 7. 2022.

Svátek má Jaroslava.

CzechEnglishPolishUkrainian
24.9 C
Olomouc
24.1 C
Prostějov
25.9 C
Přerov
23.5 C
Šumperk
22.8 C
Jeseník
Pátek, 1. července 2022.

Svátek má Jaroslava.  Dobré ráno.

Cenu města Olomouce získala germanistka Ingeborg Fialová a absolvent FTK Štěpán Havran

Město Olomouc již popětadvacáté ocenilo své významné osobnosti. Mezi laureáty Ceny města za rok 2021 je i profesorka Ingeborg Fialová z katedry germanistiky FF UP. Za počin roku obdržel ocenění absolvent FTK UP Štěpán Havran.

Cenu města uděluje jeho vedení od roku 1998 lidem, kteří jsou s Olomoucí spjati, zasloužili se o její zviditelnění a svou prací přispěli ke zlepšení života ve městě. Letos si sošku převzaly čtyři osobnosti, za počin roku 2021 byla cena udělena jedna.  

„Život města tvoří jeho lidé. Jsou-li ti lidé odvážní, obětaví, kreativní či jinak výjimeční, žije se v takovém městě dobře. Už pětadvacet let ukazuje město Olomouc, že si takových lidí váží, už popětadvacáté oceňuje ty, kteří motivují ostatní k lepšímu životu,“ uvedl primátor města Miroslav Žbánek.

V oblasti Věda a výzkum získala Cenu města Olomouce za rok 2021 profesorka Ingeborg Fialová z katedry germanistiky FF UP, která tuto katedru vedla čtrnáct let. V roce 1997 s kolegy také založila vědecké pracoviště Arbeitstelle für deutschmährische Literatur, které mělo upozornit zahraniční i tuzemské zájemce na množství neznámých moravských německy píšících autorů a jejich textů. V roce 2004 pod jejím vedením vznikl další velký projekt, olomoucké Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových, které se postupně stalo váženým výzkumným pracovištěm v oblasti židovských dějin v Čechách a na Moravě. Dodnes se uvedené Centrum aktivně podílí na pořádání festivalu Dny židovské kultury a hostí významné osobnosti z elitních univerzit. Díky publikačním a organizačním aktivitám profesorky Fialové se Olomouc od druhé poloviny 90. let výrazně zapsala do povědomí širší akademické i kulturní veřejnosti nejen v německy mluvících zemích Evropy.

„Cena města Olomouce je pro mě oceněním, o němž jsem si celkem nikdy nemyslela, že ho mohu nebo že bych ho měla dostat. Nejsem rodem Olomoučanka, byť polovina mých předků tu kořeny má, oba moji rodiče tu studovali a já své osudy s Olomoucí spojila už v době svých studií v 80. letech. Druhý důvod mých pochybností spočívá v kategorii ocenění: Za vědecký přínos? V časech, kdy humanitní vědy bojují za to, aby byly akademickou veřejností jako vědy vůbec vnímány? Dobře vím, že zásluhu na mém ocenění mají především moji bývalí studenti, kteří mě navrhli a sepsali potřebná doporučení – a tento fakt také poněkud smiřuje moje špatné svědomí: domnívají-li se moji studenti, že jsem svou prací na univerzitě, a potažmo tedy ve městě Olomouci k čemukoli dobrému přispěla, pak mě to neobyčejně těší. O to víc, že držiteli ceny města jsou i moji obdivovaní učitelé: Ludvík Václavek, Josef Jařab, Lucy Topolská, takže jsem se ocitla v nejlepší společnosti,“ uvedla Ingeborg Fialová, která mimo jiné vede Rakouské centrum UP, je jednatelkou profesorského sdružení Societas cognitorum, korespondující členkou Rakouské akademie věd a držitelkou několika významných zahraničních ocenění.

Vedle profesorky Fialové je Univerzita Palackého hrdá i na svého absolventa Štěpána Havrana, který obdržel Cenu za počin roku 2021. Je absolventem rekreologie na fakultě tělesné kultury a cenu obdržel za organizaci festivalu Olomouc (o)žije.

„Všichni víme, jak smutná byla situace během koronavirové pandemie, kdy se nekonalo prakticky nic. A právě mezi tímto ‚nic‘ působil festival Olomouc (o)žije jako živá voda pro město i pro lidi,“ řekla při předávání cen Markéta Záleská, náměstkyně olomouckého primátora k přehlídce, v jejímž průběhu hrálo nezištně v olomouckých ulicích šedesát umělců a sami příchozí se mohli do vystoupení zapojit. Akci, na níž se podílela i Univerzita Palackého a její iniciativa Zaparkuj, navštívilo tisíce spokojených lidí.

Sošky Cen města Olomouce a Ceny za počin roku 2021 si laureáti převzali ve čtvrtek 2. června ve slavnostním sále Arcibiskupského paláce. Portrét Ingeborg Fialové před časem přinesl i Žurnál UP zde.

Laureáti Ceny města Olomouce za rok 2021

Cena města v oblasti Věda a výzkum: Germanistka a dlouholetá vedoucí katedry germanistiky na FF UP prof. Ingeborg Fialová-Fürst

Cena města za společenský přínos městu: svatomořický probošt a člen Kněžské rady P. František Hanáček

Cena města v oblasti Kultura: akademický sochař Otmar Oliva

Cena města v oblasti Sport: bývalý fotbalista, trenér, funkcionář SK Sigma Olomouc a technický manažer klubu Jan Chladil 

Cena za počin roku 2021: Štěpán Havran – za organizaci a pořádání festivalu Olomouc (o)žije

Více o Cenách města Olomouce zde.

[odkaz na zdroj]

Nový most Václava Rendera je otevřen! Pro Olomouc to znamená hned dvě premiéry

Je úplně nový a přitom lehce připomíná cosi z olomouckého fotoarchivu. Nejen tím je most na Masarykově třídě zajímavý. V první...

Neuteklo vám?

00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v těchto dnech. Její téma nebylo zvoleno náhodou.
00:02:05

Dobrochov na Prostějovsku reprezentuje Česko v mezinárodní soutěži Evropská kvetoucí sídla

Obec Dobrochov na Prostějovsku má pouhých 350 obyvatel. Přesto teď reprezentuje Českou republiku jako jediný zástupce...
00:00:29

Dva vysloužilé olomoucké autobusy pomůžou na Ukrajině

Dva autobusy zamíří na Ukrajinu. Vozy z Olomouce převezou hasiči z Hlučína a poté poputují přes...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...
00:05:36

Kraj zblízka 26/2022

Na Andrově stadionu v Olomouci byla v neděli večer slavnostně zahájena letní Olympiáda dětí a mládeže....