Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.9 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
0.1 C
Přerov
-0.7 C
Šumperk
-0.2 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

CATRIN bude spolupracovat s vědci ze zhruba 30 zemí díky projektu COST

Do rozsáhlého projektu z programu COST s názvem Confined molecular systems: From a new generation of materials to the stars (COSY), který je zaměřen na podporu mezinárodní výzkumné spolupráce, multidisciplinarity i mladých výzkumníků, se zapojí i vědci z CATRIN Univerzity Palackého. Výpočetní chemici Michal Otyepka a Miroslav Medveď se v rámci jedné ze 129 zúčastněných výzkumných skupin z 33 zemí zaměří na vývoj nových uhlíkových materiálů pro fotochemické a biomedicínské aplikace a oblast jednoatomární katalýzy.

„Nově schválený projekt je vyústěním dlouhodobé spolupráce a úsilí konsorcia výzkumných skupin z celé Evropy, které má za sebou už několik úspěšných projektů v rámci programu COST v oblasti moderní spektroskopie a výpočetní chemie. Cílem projektu s akronymem COSY je nově definovat současný stav v oblasti uzavřených molekulárních systémů a najít inovativní způsoby, jak znalosti účinně přenést pomocí aplikací do udržitelného průmyslu v rámci přechodu na ekologičtější technologie v souladu s programem EU Green Deal. Jedná se o široce zaměřený projekt, který má být jakousi platformou pro spolupráci významných teoretických i experimentálních vědeckých skupin v Evropě a partnerských zemích,“ uvedl Medveď, který je současně členem Organizačního výboru projektu.

Vědci z Olomouce budou aktivní zejména při plnění výzkumných úkolů, které se zabývají  (foto)reaktivitou a návrhem nových materiálů spojených s konkrétními aplikacemi, jako je (foto)katalýza, snímání, zobrazování a biomedicína. „Konkrétně se plánujeme zapojit do dílčích úkolů zaměřených na experimentálně-teoretické hodnocení aktivity jednoatomových katalyzátorů kovů na bázi grafenu a jiných 2D materiálů a také na studium fotoaktivity uhlíkových teček s aplikací v oblastech organické syntézy a elektrochemických/fotokatalytických reakcí. Očekáváme, že vzájemné propojení expertízy špičkových výzkumných skupin povede k vývoji inovativních strategií pro nové materiály se širokou škálou aplikací, “ vysvětlil Otyepka. 

Čtyřletý projekt, jenž odstartoval 27. září kick-off mítinkem členů Organizačního výboru v Bruselu, podpoří vzájemnou spolupráci a komunikaci jednotlivých výzkumných skupin pořádáním společných konferencí či workshopů, přípravu společných publikací a navazujících projektů, ale také například výměnné pobyty vědců, přičemž podpora bude směřovat především k mladým výzkumníkům. Českou republiku v projektu zastupují také výzkumníci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Hlavní řešitelkou je María Pilar de Lara-Castells z Rady pro vědecký výzkum (CSIC) ve Španělsku.

Projekt se skládá z pěti provázaných výzkumných témat, která se zaměří na přesný popis interakcí mezi molekulami a jejich omezujícím prostředím pomocí moderních nástrojů kvantové chemie, efektivní popis pohybu molekul v omezených strukturách, syntézu a charakterizaci stability, reaktivity a vlastností nových nanomateriálů na bázi kovů a oxidů kovů a subnanometrických klastrů pro aplikace, jako je luminiscence, snímání, biologické zobrazování, teranostika, přeměna energie a (foto)katalýza, nebo také na charakterizaci jevů astrochemického významu.

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná „Olomouc z výšky“ nabízí historické letecké snímky Olomouce z minulého století. Olomoucké technické služby...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy