Přeložit náš web

St, 4. 10. 2023.

Svátek má František.

13.8 C
Olomouc
14.6 C
Prostějov
14.8 C
Přerov
12.2 C
Šumperk
10.3 C
Jeseník
Středa, 4. října 2023.

Svátek má František.  Dobré ráno.

Budoucnost rusistiky? Tématu se budou věnovat Olomoucké dny rusistů

Válka na Ukrajině vyvolala v Evropě nevratné změny a společnost na ně bude muset reagovat. Právě toto téma se stane stěžejním pro dvacáté šesté Olomoucké dny rusistů. Mezinárodní konference přivítá na Filozofické fakultě UP odborníky z různých zemí Evropy i mimo ni.

Jednačtyřicet odborníků z České republiky, Slovenska, Ukrajiny, Německa, Polska, Itálie, Izraele, Finska, Anglie, Švýcarska, Rakouska, Taiwanu a Japonska se během dvacátých šestých Olomouckých dnů rusistů bude věnovat budoucnosti evropské rusistiky. V souvislosti s válkou na Ukrajině se zaměří na její budoucnost jako humanitního oboru přímo závislého na východoevropském prostoru. Odborníci budou diskutovat o nynější absenci kontaktů s vědci a vědeckými institucemi, s živým jazykem a celým ruskojazyčným prostředím. Zazní i reakce na odmítavý postoj většinové evropské společnosti k ruské kultuře jako takové.

„Program dvoudenní konference jsme rozdělili do tří sekcí a kulatého stolu. V literární části se budeme věnovat například otázkám emigrace, aktuálním problémům ukrajinské rusistiky, cancle culture, konstruování kolektivních identit středověké Rusi či anticipační roli současné ruské literatury. Příspěvky v lingvistické sekci cílíme především na odraz nové reality v lexiku ruštiny, na jazykové prostředky a řečové techniky manipulace s informacemi v ruských médiích a v politických projevech, na sebeidentifikaci a řečové praktiky ruskojazyčných emigrantů ve válečných podmínkách a podobně. Třetí sekce se bude zabývat především výukou a studiem ruského jazyka, kultury, dějin a literatury v kontextu ruské války,“ uvedla za organizátory konference Martina Pálušová z katedry slavistiky FF UP.

Zdůraznila přitom, že při úvahách nad možnými variantami budoucí existence rusistik vyplývají na povrch i mnohem komplexnější otázky, spjaté s fungováním rusistiky v postkomunistické době a jejího postavení v rámci moderních humanitních oborů. „Otázkou je tedy nejen to, jak koncipovat budoucí studium a bádání o Rusku, ale také to, jakým způsobem je potřebné připravit budoucí absolventy na výzvy současného světa, nejen s ohledem na politické změny,“ dodala. 

S přednáškou o studiu Ruska před válkou, za války a po válce vystoupí hned po zahájení konference univerzitní profesor Tomáš Glanc z Universität Zürich, dalším hlavním řečníkem mezinárodního setkání bude Peter Deutschmann z Paris Lodron Universität Salzburg, který bude před odborníky hovořit o stigmatizaci ruského jazyka a kultury. Program konference nabídne i kulatý stůl o krizovém tlumočení, jehož obsahem by měla být reflexe zkušeností s tlumočením a tlumočnická příprava studentů během přílivu uprchlíků z Ukrajiny.

„V debatě, která bude simultánně tlumočena do češtiny, vystoupí i naše kolegyně a kolegové z pražského ústavu translatologie a brněnské slavistiky, dále pak kolegové ze Slovenska, Polska, Izraele a Itálie. Pozvání přijali také dva psychologové, kteří s tlumočníky spolupracovali v olomouckém Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině,“ doplnila Martina Pálušová.

Olomoucké dny rusistů pořádá katedra slavistiky FF UP, uskuteční se ve dnech 7.–8. září.

Read More

Vlastivědné muzeum představí historická žezla, zakládací listinu a další unikátní exponáty k výročí univerzity

Hned dvě výstavy současně připravilo k letošnímu výročí olomoucké univerzity Vlastivědné muzeum v Olomouci. Návštěvníci se mohou těšit na unikátní exponáty, k nimž patří...

Dvě křižovatky budou mít do poloviny prosince nové a moderní semafory

Modernizací procházejí dvě přerovské světelné křižovatky v ulicích Palackého–Komenského a Kopaniny–Velká Dlážka. Práce na první z nich začaly v úterý 3....

Neuteklo vám?

00:05:58

Víte že? 39/2023

Od 1. září začala platit nová úprava dlouhodobého parkování v centru Olomouce. Město Olomouc letos uspělo v celostátní soutěži Obec přátelská rodině a seniorům. Olomoucký dopravní podnik má novou halu pro...
00:02:45

Šternberskou ZUŠ ozdobí obří nástěnná malba. Vytváří ji malíř z Francie

Budovu základní umělecké školy ve Šternberku už brzy ozdobí obří nástěnná malba. Takzvaný murál na jedné...
00:00:36

Olomoucký Street Art Festival proměnil sedm veřejných ploch v moderní umění

V Olomouci skončil šestnáctý ročník Street Art Festivalu, přehlídky současného pouličního umění. Účastnilo se ho 14...
00:06:44

Kraj zblízka 40/2023

V Kojetíně postavili nejmodernější logistickou halu v zemi. Robotické distribuční centrum americké společnosti Amazon navštívili i...
00:05:15

Téma týdne 39/2023

Rozsáhlá rekonstrukce Kmochovy ulice v Olomouci a okolních prostranství je u konce. Práce tu začaly koncem...