Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 28. 11. 2022.

Svátek má René.

CzechEnglishPolishUkrainian
2.8 C
Olomouc
2.5 C
Prostějov
1.6 C
Přerov
2.2 C
Šumperk
1 C
Jeseník
Pondělí, 28. listopadu 2022.

Svátek má René.  Dobré ráno.

Britské centrum Knihovny UP chystá druhý literární večer. Tématem bude anglická literatura pro děti

Britské centrum Knihovny UP chystá druhý literární večer. Jeho tématem tentokrát bude anglická dětská literatura, a kromě četby z knih slibují pořadatelé také živou hudbu i umělecké performance. Literární večer proběhne opět v prostorách Britského centra Knihovny UP, a to ve středu 23. listopadu od 18:30.

Knížky pro děti mají v Anglii dlouhou tradici a dětská literatura, jakožto zvláštní kategorie, se zde ustavila už ve viktoriánské době. Oproti pohádkám, které známe z českého prostředí, mají však anglické dětské příběhy zcela odlišnou dějovou linii a zaujmou tak kromě dětí často i dospělé.

„Na rozdíl od části naší domácí produkce anglická literatura dětského čtenáře nikdy nepodceňovala a vždycky mu nabízela velké příběhy, velká témata. Stačí si připomenout Alenku v říši divů, Petera Pana nebo třeba Hobita, kterého Tolkien psal původně pro svého syna,“ říká Marcela Koupilová z Britského centra Knihovny UP a dodává, že anglická literatura pro děti se nebojí do dětského pohádkového světa zasadit velké otázky týkající se třeba i existenciálních témat. „U anglických knih pro děti se často setkáme s tím, že ta první rovina, která je hravá a pohádková, mívá pod sebou obvykle ještě další rovinu, mnohem hlubší. Ta se mladším čtenářům otevírá postupně, jak dozrávají, anebo se otevírá jejich rodičům, kteří jim knihy předčítají,“ dodává Marcela Koupilová.

Právě na tento fakt chce upozornit druhý literární večer, který Britské centrum Knihovny UP připravuje opět ve spolupráci s Davidem Livingstonem z katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty UP. Název literárního večera je tentokrát English Books for (not only) children a uskuteční se ve středu 23. listopadu od 18:30 v prostorách Britského centra Knihovny UP v přízemí Zbrojnice. Návštěvníci se mohou těšit nejen na četbu z knih a tematickou diskuzi třeba k dílu Dr Seusse nebo Roalda Dahla, ale pořadatelé slibují také živou hudbu i umělecké performance.

„První literární večer po covidové pauze proběhl na začátku května a jeho protiválečný obsah byl reakcí na únorový vpád Ruska na Ukrajinu. Přes závažné, burcující téma byla atmosféra večera skvělá a pro všechny přítomné byla tato akce příjemně stráveným časem plným vzájemného sdílení. Jsem proto moc ráda, že mohu zájemce znovu pozvat k nám do Britského centra Knihovny UP na další literární večer a už teď se těším, jaký program David Livingstone se svými studenty k tématu anglické dětské literatury připraví,“ zve Zuzana Hanelová, vedoucí Britského centra Knihovny UP.

Britské centrum Knihovny UP se specializuje na anglicky psanou literaturu, učebnice angličtiny a podpůrné výukové materiály pro všechny stupně pokročilosti, metodické příručky pro učitele anglického jazyka a studijní literaturu pro obor anglická filologie. Nabízí ale i anglické knížky pro děti od nejútlejšího věku. Ve svém fondu má téměř 10 tisíc titulů – knih, časopisů i filmů.
Je akreditovaným centrem pro mezinárodní zkoušky Cambridge English, k nimž pořádá i přípravné kurzy a pretesty.

Také organizuje především pro děti zaměstnanců Univerzity Palackého dětský čtenářský klub, ve kterém se mladí čtenáři seznamují s anglicky psanou literaturou všech žánrů.

Registrace v Britském centru Knihovny UP je pro zaměstnance a studenty Univerzity Palackého zdarma.

[odkaz na zdroj]

Nejbližší program Sigmy v závěru podzimu

Fotbalisté Sigmy i po odehrání posledního soutěžního zápasu v roce 2022 budou pokračovat v tréninku. Na konci příštího týdne pak fanoušci mohou tým...

Jasný skalp čtvrtfinalisty Ligy mistrů! Olomouc přehrála Hradec Králové

Daniel Fekets - O L O M O U C – Ve 23. kole Tipsport extraligy Mora jasně přehrála královéhradecký Mountfield...

Neuteklo vám?

00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel Hošek. Uvolněnou radní se stala Valerie Hrubá. A mají už rozdělené kompetence.
00:02:30

Zimní údržba začala i silničářům v Olomouckém kraji

O dálnice a silnice prvních tříd na území Olomouckého kraje se, podobně jako jinde, stará Ředitelství...
00:00:28

Pohotový zásah hasičů v Hablově na Prostějovsku zajistil zeď před pádem

Hasiči odvrátili nebezpečí pádu zdi. Hrozící destrukci nahnuté štítové stěny z vepřovice staršího rodinného domu řešili...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel...
Generated by Feedzy