Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 28. 11. 2022.

Svátek má René.

CzechEnglishPolishUkrainian
4.2 C
Olomouc
4.2 C
Prostějov
4.7 C
Přerov
3.1 C
Šumperk
3.1 C
Jeseník
Pondělí, 28. listopadu 2022.

Svátek má René.  Dobré odpoledne.

Bohoslužba a loučení s arcibiskupem uzavřely letní semestr na teologické fakultě

Děkovná bohoslužba Te Deum za proběhlý akademický rok 2021/2022 a rozloučení s Velkým kancléřem Janem Graubnerem – tak by se dalo ve zkratce popsat setkání akademické obce Cyrilometodějské teologické fakulty UP u příležitosti končícího letního semestru v olomouckém dominikánském kostele a na zahradě přilehlého kláštera. Děkan Peter Tavel předal otci arcibiskupovi dar na rozloučenou – knihu plnou osobních vzkazů, pozdravů a poděkování.

Jan Graubner z titulu arcibiskupského úřadu vykonával na CMTF UP funkci Velkého kancléře, který je garantem fakulty z církevního hlediska a mimo jiné zprostředkovává komunikaci s Kongregací pro katolickou výchovu v Římě, je i členem vědecké rady fakulty. Jeho působení je také úzce spojeno s celou Univerzitou Palackého, od roku 1999 je členem Správní rady UP, které řadu let předsedal. Dosavadního olomouckého arcibiskupa však nedávno papež František jmenoval pražským arcibiskupem. Na tomto postu nahradí od 2. července 2022 Dominika Duku.

„Funkci Velkého kancléře pan arcibiskup nevykonával v žádném případě jen formálně. Byl plnohodnotným členem akademické obce a na fakultě jsme nedělali žádné zásadní rozhodnutí bez něj. Byl pro fakultu požehnáním. Myslím, že byl všeobecně velmi pozitivně přijímaný. Jeho moudrost a lidskost mu vytvářejí přirozenou autoritu. Je radost být v jeho blízkosti. Z jeho odchodu mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu mám radost, protože pro Českou republiku i pro českou církev je to vynikající zpráva. Na druhou stranu přijdeme v Olomouci a na Moravě o velkou osobnost. Bude nám chybět,“ řekl k odchodu arcibiskupa děkan CMTF UP Peter Tavel.

Když Janu Graubnerovi v závěru děkovné bohoslužby předával Vyznání, originální památník zdobený portrétem arcibiskupa a obsahující osobní vzkazy členů akademické obce fakulty a také rektora UP Martina Procházky, vedle slov díků s pousmáním připustil, že arcibiskupa do Prahy jen půjčují na výpomoc.

„Nevím, jestli je to pomoc. Já to chápu tak, že když se někdo dal k dispozici, tak k dispozici musí být a nemusí si dělat moc zbytečných starostí. A to přeji i vám, abyste si nedělali žádné zbytečné starosti,“ reagoval Jan Graubner, který již na nedávném zasedání Akademického senátu CMTF UP fakultě popřál, aby se jí i nadále dařilo udržet v rovnováze fakt, že je vědeckou institucí a zároveň komunitou církve. V dominikánském kostele pak děkanovi a přítomným poděkoval za možnost spolu s nimi „dlouhá léta hledat boží cesty a snažit se po nich jít, jak si to Pán přeje“.

Na mši navázalo méně formální setkání akademické obce CMTF UP v přilehlé zahradě dominikánského kláštera, kde se u občerstvení řešily i jiné věci než jen ty související s výukou, vědou a chodem fakulty.

[odkaz na zdroj]

Zastupitelé se sejdou v pondělí 5. prosince v Městském domě, schvalovat budou rozpočet

Rozpočet na rok 2023. Veřejné zakázky. Investiční akce. Dotační programy. Nebo třeba výše poplatku za odpad, kterou budou Přerované platit v příštím...

O některé dotace mohou zájemci žádat už před koncem roku

O dotace v nejrůznějších oblastech budou moci zájemci žádat Statutární město Olomouc na přelomu roku nebo hned od začátku nového. V...

Neuteklo vám?

00:06:51

Kraj zblízka 47/2022

Transformace sociálních služeb – to jsou i lidské příběhy. Třeba pan Pavel žil dlouhá léta v ústavu Nové Zámky. Teď žije klidným životem v domě rodinného typu. Stejně jako...
00:02:30

Zimní údržba začala i silničářům v Olomouckém kraji

O dálnice a silnice prvních tříd na území Olomouckého kraje se, podobně jako jinde, stará Ředitelství...
00:00:28

Pohotový zásah hasičů v Hablově na Prostějovsku zajistil zeď před pádem

Hasiči odvrátili nebezpečí pádu zdi. Hrozící destrukci nahnuté štítové stěny z vepřovice staršího rodinného domu řešili...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel...
Generated by Feedzy