Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 3. 7. 2022.

Svátek má Radomír.

CzechEnglishPolishUkrainian
14 C
Olomouc
13.1 C
Prostějov
13.9 C
Přerov
13.3 C
Šumperk
13.3 C
Jeseník
Neděle, 3. července 2022.

Svátek má Radomír.  Dobré ráno.

Bohoslužba a loučení s arcibiskupem uzavřely letní semestr na teologické fakultě

Děkovná bohoslužba Te Deum za proběhlý akademický rok 2021/2022 a rozloučení s Velkým kancléřem Janem Graubnerem – tak by se dalo ve zkratce popsat setkání akademické obce Cyrilometodějské teologické fakulty UP u příležitosti končícího letního semestru v olomouckém dominikánském kostele a na zahradě přilehlého kláštera. Děkan Peter Tavel předal otci arcibiskupovi dar na rozloučenou – knihu plnou osobních vzkazů, pozdravů a poděkování.

Jan Graubner z titulu arcibiskupského úřadu vykonával na CMTF UP funkci Velkého kancléře, který je garantem fakulty z církevního hlediska a mimo jiné zprostředkovává komunikaci s Kongregací pro katolickou výchovu v Římě, je i členem vědecké rady fakulty. Jeho působení je také úzce spojeno s celou Univerzitou Palackého, od roku 1999 je členem Správní rady UP, které řadu let předsedal. Dosavadního olomouckého arcibiskupa však nedávno papež František jmenoval pražským arcibiskupem. Na tomto postu nahradí od 2. července 2022 Dominika Duku.

„Funkci Velkého kancléře pan arcibiskup nevykonával v žádném případě jen formálně. Byl plnohodnotným členem akademické obce a na fakultě jsme nedělali žádné zásadní rozhodnutí bez něj. Byl pro fakultu požehnáním. Myslím, že byl všeobecně velmi pozitivně přijímaný. Jeho moudrost a lidskost mu vytvářejí přirozenou autoritu. Je radost být v jeho blízkosti. Z jeho odchodu mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu mám radost, protože pro Českou republiku i pro českou církev je to vynikající zpráva. Na druhou stranu přijdeme v Olomouci a na Moravě o velkou osobnost. Bude nám chybět,“ řekl k odchodu arcibiskupa děkan CMTF UP Peter Tavel.

Když Janu Graubnerovi v závěru děkovné bohoslužby předával Vyznání, originální památník zdobený portrétem arcibiskupa a obsahující osobní vzkazy členů akademické obce fakulty a také rektora UP Martina Procházky, vedle slov díků s pousmáním připustil, že arcibiskupa do Prahy jen půjčují na výpomoc.

„Nevím, jestli je to pomoc. Já to chápu tak, že když se někdo dal k dispozici, tak k dispozici musí být a nemusí si dělat moc zbytečných starostí. A to přeji i vám, abyste si nedělali žádné zbytečné starosti,“ reagoval Jan Graubner, který již na nedávném zasedání Akademického senátu CMTF UP fakultě popřál, aby se jí i nadále dařilo udržet v rovnováze fakt, že je vědeckou institucí a zároveň komunitou církve. V dominikánském kostele pak děkanovi a přítomným poděkoval za možnost spolu s nimi „dlouhá léta hledat boží cesty a snažit se po nich jít, jak si to Pán přeje“.

Na mši navázalo méně formální setkání akademické obce CMTF UP v přilehlé zahradě dominikánského kláštera, kde se u občerstvení řešily i jiné věci než jen ty související s výukou, vědou a chodem fakulty.

[odkaz na zdroj]

Sigmu srazily góly v závěru. Žilině podlehla 1:3

Fotbalisté olomoucké Sigmy prohráli ve třetím přípravném utkání slovenské Žilině 1:3. Hanáci od 36. minuty po zásahu Antonína Růska vedli. Krátce...

První sobotní duel bez branek. Sigma remizovala s Prostějovem 0:0

V sobotu měli fotbalisté Sigmy na programu dva přípravné zápasy ve Slatinicích. V tom prvním, který začal hodinu před polednem, se střelecky nikdo...

Neuteklo vám?

00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů v ulici Na Bystřičce? Na tyto otázky našich diváků z Olomouce odpoví další...
00:02:16

Dvouletá uzavírka Masarykovy třídy v Olomouci je u konce. Dopravě se otevřel i...

Olomoučané se konečně dočkali. V pátek 1. července se po více než dvou letech plně vrátila...
00:00:27

Tramvaje neprojedou třídou Svobody v Olomouci. Už od 11. července

Město Olomouc se už 11. července pustí do oprav tramvajové trati na frekventované třídě Svobody. Konkrétně...
00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...