Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Čt, 1. 12. 2022.

Svátek má Iva.

CzechEnglishPolishUkrainian
0.2 C
Olomouc
0.2 C
Prostějov
0.5 C
Přerov
-1.2 C
Šumperk
-0.8 C
Jeseník
Čtvrtek, 1. prosince 2022.

Svátek má Iva.  Dobrý večer.

Biolog Jiří Friml obdržel pamětní medaili Univerzity Palackého

Biolog Jiří Friml získal pamětní medaili Univerzity Palackého za dlouholetý přínos jeho vědecké práce v oblasti rostlinné biologie. Univerzita ocenila i jeho podíl na řadě společných publikačních výstupů ve špičkových odborných časopisech a spolupráci s IST Austria. Jiří Friml pamětní medaili převzal v obřadním sále olomoucké radnice.

„Jsem velice rád za toto ocenění, protože s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého spolupracujeme už přes dvacet let. Je za námi kus práce. Proto mě těší, že to na této úrovni někdo ocení,“ uvedl Jiří Friml.

Jiří Friml se celý život zabývá výzkumem rostlinného hormonu auxin, který umožňuje rostlinám přizpůsobit se změnám vnějšího prostředí. „Na přírodovědecké fakultě byli vždy výborní analytičtí chemici, se kterými jsme pokaždé byli schopni měřit hladiny auxinu v buňkách. Přitom jsme například přišli na to, že nejen mezi buňkami, ale i uvnitř buněk jsou transportéry, které přenášejí auxiny mezi různými orgány. Doteď pořádně nerozumíme tomu, proč se tomu tak děje. Doufám, že na to společně přijdeme,“ doplnil.

Dvojnásobný držitel prestižních ERC grantů se věnuje hlavně regulaci růstu rostlin. „Důležitý pro nás je auxinový transport. Jakým způsobem teče mezi buňkami, jakým způsobem řídí rostlinnou embryogenezi a tvorbu orgánů i jakým způsobem přispívá k tomu, že kořeny rostou dolů a stonky nahoru,“ vysvětlil Jiří Friml.

Český vědec vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V roce 2006 byl ve 33 letech jmenován profesorem a vedoucím ústavu buněčné biologie rostlin na univerzitě v německém Göttingenu. Za svůj výzkum obdržel v roce 2019 Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě. V současné době působí v Ústavu vědy a technologie (IST) v Klosterneuburgu v Rakousku.

[odkaz na zdroj]

Krajští a městští radní společně jednali o důležitých projektech

Na stole byla témata školství, dopravy, sportu, kultury, sociální oblasti, financí a velkých investic.

Sigmu v pátek čeká přípravný zápas proti Kvítkovicím

Áčko sice poslední soutěžní zápas na podzim odehrálo v sobotu v Liberci, do konce kalendářního roku ještě ale svěřenci trenéra Jílka několik přípravných...

Neuteklo vám?

00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala se zaměstnavateli, i se zástupci obcí a neziskových organizací. Diskutovali o nedostatku řemeslníků,...
00:02:41

V Týně nad Bečvou budují kanalizaci a čističku. Stavba přinesla dopravní omezení

Už několik měsíců musí řidiči při průjezdu Týnem nad Bečvou počítat s dopravními omezeními. V obci...
00:00:49

Hasiče, záchranáře i policisty prověřilo cvičení. U Jívové si zkoušeli zásah u nehody...

Poblíž drážního tunelu u obce Jívová na Olomoucku se srazily dva vlaky. Na místě byly desítky...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz...
Generated by Feedzy