Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
1 C
Olomouc
0.9 C
Prostějov
2.1 C
Přerov
1.9 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré odpoledne.

Betlémské světlo dorazilo do Olomouce. Kam si zajít pro plamínek?

Betlémské světlo, symbol míru a naděje, připutovalo do Olomouce v sobotu 18. prosince 2021. Při dnešní slavnostní bohoslužbě ho arcibiskup Jan Graubner předal osobnostem veřejného života. Lidé si pro plamínek z Betléma mohou přijít do některého z olomouckých kostelů, distribuce bude probíhat i na mnoha dalších místech olomoucké arcidiecéze.

Plamínek, odebraný z věčného ohně, který hoří v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě v centrální části Palestiny, představující symbol míru putuje každoročně v předvánočním období letecky do Rakouska. Tam se na ekumenický obřad sjíždějí delegace skautů z celé Evropy, aby poselství v podobě plamínku v lucerně šířily dál do svých mateřských zemí. V České republice se Betlémského světla ujímají dobrovolní skautští kurýři, plamínek převzali v sobotu 11. prosince na hraničním přechodu Reintal-Břeclav. Po železnici ho pak rozvážejí do všech koutů naší země.

Na území olomoucké arcidiecéze bylo Betlémské světlo distribuováno v sobotu 18. prosince celkem devatenácti vlaky, a to jak na tazích hlavních, jako je např. trať Brno – Přerov – Bohumín nebo Břeclav – Přerov – Olomouc – Zábřeh, tak na tratích regionálních, např. z Olomouce do Šternberka, Uničova a Šumperka, v trojúhelníku Olomouc, Prostějov a Senice na Hané či z Uherského Hradiště přes Uherský Brod do Bylnice.

I letos musí skauti dodržovat platná opatření proti šíření koronaviru. „Probíhá to podobně jako loni. Dáváme doporučení jak kurýrním týmům, tak organizátorům místních akcí, aby samozřejmě nosili roušky, snažili se dodržovat rozestupy, bylo jich co nejméně, nezpívali koledy, prostě se chovali tak, aby to bylo co nejbezpečnější,“ popsala mluvčí akce betlémského světla Zuzana Hrbková.

Na sobotní rozvoz navazuje tradiční předávání Betlémského světla osobnostem veřejného života. V neděli 19. prosince skauti přivezli Betlémské světlo do olomoucké katedrály sv. Václava, kde ho při slavnostní mši svaté předali arcibiskupu Janu Graubnerovi, od nějž ho spolu s vánočním poselstvím přijali představitelé veřejného života.

Tradice Betlémského světla vznikla v Rakousku. Úplně poprvé plamínek přicestoval z Betléma v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu totality, kdy v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Přijďte si rozžehnout plamínek míru a přátelství i na Štědrý den přímo do centra Olomouce. Betlémské světlo se bude rozdávat u sloupu Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí od 9 do 15 hodin. Podrobný rozpis i další informace o Betlémském světle jsou k dispozici na stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

ZdrojADO

Čekání na branku příjemné nebylo, trenéři mě ale podrželi, těší Silvestera Kuska

Petr Martínek - O L O M O U C - Mora dokázala i podruhé v sezóně zdolat obhájce titulu z...

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Neuteklo vám?

00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala se zaměstnavateli, i se zástupci obcí a neziskových organizací. Diskutovali o nedostatku řemeslníků,...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...