Přeložit náš web

Pá, 22. 9. 2023.

Svátek má Darina.

15.6 C
Olomouc
15.9 C
Prostějov
16.3 C
Přerov
16.8 C
Šumperk
16.1 C
Jeseník
Pátek, 22. září 2023.

Svátek má Darina.  Dobré ráno.

Betlémské světlo dorazilo do Olomouce. Kam si zajít pro plamínek?

Betlémské světlo, symbol míru a naděje, připutovalo do Olomouce v sobotu 18. prosince 2021. Při dnešní slavnostní bohoslužbě ho arcibiskup Jan Graubner předal osobnostem veřejného života. Lidé si pro plamínek z Betléma mohou přijít do některého z olomouckých kostelů, distribuce bude probíhat i na mnoha dalších místech olomoucké arcidiecéze.

Plamínek, odebraný z věčného ohně, který hoří v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě v centrální části Palestiny, představující symbol míru putuje každoročně v předvánočním období letecky do Rakouska. Tam se na ekumenický obřad sjíždějí delegace skautů z celé Evropy, aby poselství v podobě plamínku v lucerně šířily dál do svých mateřských zemí. V České republice se Betlémského světla ujímají dobrovolní skautští kurýři, plamínek převzali v sobotu 11. prosince na hraničním přechodu Reintal-Břeclav. Po železnici ho pak rozvážejí do všech koutů naší země.

Na území olomoucké arcidiecéze bylo Betlémské světlo distribuováno v sobotu 18. prosince celkem devatenácti vlaky, a to jak na tazích hlavních, jako je např. trať Brno – Přerov – Bohumín nebo Břeclav – Přerov – Olomouc – Zábřeh, tak na tratích regionálních, např. z Olomouce do Šternberka, Uničova a Šumperka, v trojúhelníku Olomouc, Prostějov a Senice na Hané či z Uherského Hradiště přes Uherský Brod do Bylnice.

I letos musí skauti dodržovat platná opatření proti šíření koronaviru. „Probíhá to podobně jako loni. Dáváme doporučení jak kurýrním týmům, tak organizátorům místních akcí, aby samozřejmě nosili roušky, snažili se dodržovat rozestupy, bylo jich co nejméně, nezpívali koledy, prostě se chovali tak, aby to bylo co nejbezpečnější,“ popsala mluvčí akce betlémského světla Zuzana Hrbková.

Na sobotní rozvoz navazuje tradiční předávání Betlémského světla osobnostem veřejného života. V neděli 19. prosince skauti přivezli Betlémské světlo do olomoucké katedrály sv. Václava, kde ho při slavnostní mši svaté předali arcibiskupu Janu Graubnerovi, od nějž ho spolu s vánočním poselstvím přijali představitelé veřejného života.

Tradice Betlémského světla vznikla v Rakousku. Úplně poprvé plamínek přicestoval z Betléma v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu totality, kdy v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Přijďte si rozžehnout plamínek míru a přátelství i na Štědrý den přímo do centra Olomouce. Betlémské světlo se bude rozdávat u sloupu Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí od 9 do 15 hodin. Podrobný rozpis i další informace o Betlémském světle jsou k dispozici na stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

ZdrojADO

Exploze zábavní pyrotechniky v obci Otinoves s tragickými následky, poškození několika rodinných domů.

Postupnou pomoc dvou desítek profesionálních a dobrovolných jednotek si vyžádala tragická událost na Prostějovsku. V obci Otinoves krátce po poledni 21.9.2023...

Týden plný stříkaček

Pracovní týden se nám chýlí ke konci a od jeho začátku jsme zatím každý den řešili oznámení o nalezené injekční stříkačce....

Neuteklo vám?

00:05:27

Otevřená radnice 38/2023

Půjde pro jeden z domů na Masarykově třídě zajistit kontejnery na tříděný odpad? A je v okolí olomouckého hlavního vlakového nádraží dostatek bezpečných míst, kam můžou lidé uschovat svá...
00:02:28

Olomouc opravuje sto let starou unikátní hrobku českého vlastence a mecenáše

Asi nejvýraznější dominantou hřbitova na Nových Sadech v Olomouci je neorománská hrobka z počátku dvacátého století....
00:00:30

Dožínky Olomouckého kraje se vrátily do Náměště na Hané

V Náměšti na Hané si připomněli tradici konce žní festivalem. Dožínky Olomouckého kraje, které se sem...
00:05:27

Otevřená radnice 38/2023

Půjde pro jeden z domů na Masarykově třídě zajistit kontejnery na tříděný odpad? A je v...
00:06:45

Kraj zblízka 38/2023

První reportáž v Kraji zblízka bude věnována železniční dopravě. Olomoucký kraj chce totiž zásadně zlepšit dopravní...