Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 5. 7. 2022.

Svátek má Státní svátek , Cyril a Metoděj.

CzechEnglishPolishUkrainian
19.7 C
Olomouc
19.4 C
Prostějov
20.8 C
Přerov
17.8 C
Šumperk
18 C
Jeseník
Úterý, 5. července 2022.

Svátek má Státní svátek , Cyril a Metoděj.  Dobré ráno.

Betlémské světlo dorazilo do Olomouce. Kam si zajít pro plamínek?

Betlémské světlo, symbol míru a naděje, připutovalo do Olomouce v sobotu 18. prosince 2021. Při dnešní slavnostní bohoslužbě ho arcibiskup Jan Graubner předal osobnostem veřejného života. Lidé si pro plamínek z Betléma mohou přijít do některého z olomouckých kostelů, distribuce bude probíhat i na mnoha dalších místech olomoucké arcidiecéze.

Plamínek, odebraný z věčného ohně, který hoří v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě v centrální části Palestiny, představující symbol míru putuje každoročně v předvánočním období letecky do Rakouska. Tam se na ekumenický obřad sjíždějí delegace skautů z celé Evropy, aby poselství v podobě plamínku v lucerně šířily dál do svých mateřských zemí. V České republice se Betlémského světla ujímají dobrovolní skautští kurýři, plamínek převzali v sobotu 11. prosince na hraničním přechodu Reintal-Břeclav. Po železnici ho pak rozvážejí do všech koutů naší země.

Na území olomoucké arcidiecéze bylo Betlémské světlo distribuováno v sobotu 18. prosince celkem devatenácti vlaky, a to jak na tazích hlavních, jako je např. trať Brno – Přerov – Bohumín nebo Břeclav – Přerov – Olomouc – Zábřeh, tak na tratích regionálních, např. z Olomouce do Šternberka, Uničova a Šumperka, v trojúhelníku Olomouc, Prostějov a Senice na Hané či z Uherského Hradiště přes Uherský Brod do Bylnice.

I letos musí skauti dodržovat platná opatření proti šíření koronaviru. „Probíhá to podobně jako loni. Dáváme doporučení jak kurýrním týmům, tak organizátorům místních akcí, aby samozřejmě nosili roušky, snažili se dodržovat rozestupy, bylo jich co nejméně, nezpívali koledy, prostě se chovali tak, aby to bylo co nejbezpečnější,“ popsala mluvčí akce betlémského světla Zuzana Hrbková.

Na sobotní rozvoz navazuje tradiční předávání Betlémského světla osobnostem veřejného života. V neděli 19. prosince skauti přivezli Betlémské světlo do olomoucké katedrály sv. Václava, kde ho při slavnostní mši svaté předali arcibiskupu Janu Graubnerovi, od nějž ho spolu s vánočním poselstvím přijali představitelé veřejného života.

Tradice Betlémského světla vznikla v Rakousku. Úplně poprvé plamínek přicestoval z Betléma v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu totality, kdy v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Přijďte si rozžehnout plamínek míru a přátelství i na Štědrý den přímo do centra Olomouce. Betlémské světlo se bude rozdávat u sloupu Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí od 9 do 15 hodin. Podrobný rozpis i další informace o Betlémském světle jsou k dispozici na stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

ZdrojADO

Pětadvacet let po povodních: Olomouc je na tom mnohem lépe, hotovo ale není

Čtvrtina století se naplnila v těchto dnech od týdne, který byl pro Moravu jedním z nejhorších v celých moderních dějinách.  Tehdy...

Usnesení ze 119. Rady města Prostějova

ze dne  28. 6. 2022

Neuteklo vám?

00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů v ulici Na Bystřičce? Na tyto otázky našich diváků z Olomouce odpoví další...
00:02:58

Rychlebské hory lákají na nový adrenalinový zážitek

Rychlebské hory patří mezi nejkrásnější místa v Olomouckém kraji. Nachází se až u česko-polské hranice a...
00:00:40

Než vyrazíte autem na dovolenou, zkontrolujte si dálniční známku

Vyhněte se nepříjemnostem s dálniční známkou dříve, než vyrazíte autem na dovolenou. Pokud ji nemáte, můžete...
00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...