Přeložit náš web

St, 29. 11. 2023.

Svátek má Zina.

-3.5 C
Olomouc
-2.3 C
Prostějov
-2.5 C
Přerov
-2.7 C
Šumperk
-3.2 C
Jeseník
Středa, 29. listopadu 2023.

Svátek má Zina.  Dobrý večer.

Beseda, mše, koncert a kvíz. Univerzita Palackého si připomene 17. listopad

Několika tematickými akcemi si Univerzita Palackého v týdnu od 13. listopadu připomene Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Letošní svátek 17. listopadu je navíc na univerzitě spojený s probíhajícími oslavami 450 let od založení vysokého učení v Olomouci.

Vzpomínky na sametovou revoluci a na průběh revolučního období na UP přinese beseda se členy studentského stávkového výboru z roku 1989. Příležitost pro duchovní rozjímání a zamyšlení nad hodnotami, které si listopadovým svátkem připomínáme, poskytne slavnostní mše v Kostele Panny Marie Sněžné. Hudební pocta nejstarší moravské univerzitě, kdy v Redutě zazní skladby našich i světových autorů v podání Moravské filharmonie Olomouc, je jedním z vrcholů letošních oslav 450. výročí univerzity v Olomouci.

Setkání akademické obce s rektorem UP a členy studentského stávkového výboru ´89

O odkazu sametové revoluce budou v moderované debatě hovořit členové studentského stávkového výboru z roku 1989 Miloš Korhoň, Tomáš Kasal, Jiří Křečan, Ivan Langer a Martin Štainer. Dalším hostem je Richard Pogoda, který se postará o hudební doprovod. Vstup na akci je volný.

Kdy: pondělí 13. listopadu 2023 od 17 hodin

Kde: posluchárna Václava Havla, Křížkovského 12

Hospodský kvíz: speciál k 17. listopadu

Dalším speciálem Hospodského kvízu v režii Univerzity Palackého se budou prolínat jak témata týkající se historie vysokého učení v Olomouci a města Olomouc, tak motivy demokracie a svobody. Těšit se můžete na pět kol, ceny pro desítku nejlepších týmů a příjemnou atmosféru plnou znalostí i důvtipu. Registrovat svůj tým můžete prostřednictvím komentáře v diskuzi ve facebookové události.

Kdy: pondělí 13. listopadu 2023 od 19 hodin

Kde: Jazz Tibet Club

Slavnostní mše za studenty a zaměstnance univerzity

Kostel od nepaměti označovaný jako Sněženka je součástí původního barokního komplexu olomoucké jezuitské univerzity a studentské mše se zde konají i dnes. Slavnostní mši bude celebrovat olomoucký biskup Mons. Josef Nuzík. Během setkání zazní i připomínka Mezinárodního dne studentstva.

Kdy: středa 15. listopadu 2023 od 19 hodin

Kde: kostel Panny Marie Sněžné v Olomouci

Hudební pocta nejstarší moravské univerzitě slavnostní večer ke 450. výročí univerzity v Olomouci

Jedním z vrcholů oslav 450. výročí univerzity v Olomouci bude slavnostní koncert Moravské filharmonie. Ve sváteční den zazní v sále Reduty v premiéře svita Templum Honoris, kterou zkomponovali s univerzitou spjatí skladatelé Marek Keprt, Vít Zouhar, Jan Vičar a Tomáš Hanzlík. V programu je dále Houslový koncert č. 7 C dur op. 11 Antonína Vranického a poté Symfonie č. 1 f moll op. 10 Dmitrije Šostakoviče. Jako sólistka se představí mezinárodně proslulá houslistka Hana Kotková. Studenti a zaměstnanci UP mohou vstupenky zakoupit s 50% slevou, a to prostřednictvím tohoto on-line odkazu.  Nejdřív si vyberete místo, poté vlevo v roletce zvolíte „VIP 50%“. Na koncert si nezapomeňte vzít zaměstnaneckou kartu.

Kdy: pátek 17. listopadu 2023 od 19 hodin

Kde: Moravská filharmonie Olomouc, sál Reduty

 

Read More

Šternberské sportovce přijel podpořit olympionik Aleš Valenta!

V kulturním domě ve Šternberku byli ve středu 22. listopadu oceněni sportovci a trenéři za úspěchy, kterých dosáhli v období od září loňského...

Jak (se) učit o filmu? Unikátní učebnice Filmouka nabízí průvodce světem filmu pro děti školou povinné

Co je to film? Jak vzniká? Jak se vyvíjel? Jak mu rozumět, když jste dítě? A jak ho vysvětlit, kdy jste...

Neuteklo vám?

00:05:14

Téma týdne 47/2023

Zaplněné Horní náměstí v neděli večer sledovalo oficiální slavnostní zahájení olomouckých vánočních trhů. Se začátkem trhů se u radnice poprvé rozsvítil vánoční strom. 14metrový jehličnan letos do centra města...
00:02:24

Smlouva podepsána. Rekonstrukce budovy TGM 16 v Přerově začne v lednu

Tvář Masarykova náměstí v Přerově se zanedlouho výrazně promění. V lednu tam totiž začne rekonstrukce budovy...
00:00:31

Vánoční strom rozzářil prostějovské náměstí. Mobilní kluziště přivítalo první bruslaře

Prostějovské náměstí rozzářila vánoční dominanta centra – dvanáctimetrový smrk jménem Standa. Vítězné jméno vzešlo z návrhů,...
00:05:24

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2023

Začne projektová příprava rekonstrukce Domu kultury. Lidé mohou posílat nominace na Ceny města. Vánoční program má...
00:05:14

Otevřená radnice 48/2023

Přejmenuje se Žižkovo náměstí v Olomouci na náměstí T. G. Masaryka? A nahradí prošlapanou polní cestu...