Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 5. 12. 2022.

Svátek má Jitka.

CzechEnglishPolishUkrainian
4.2 C
Olomouc
4.3 C
Prostějov
6.3 C
Přerov
3.6 C
Šumperk
4.2 C
Jeseník
Pondělí, 5. prosince 2022.

Svátek má Jitka.  Dobrý večer.

Badatelským směrům románských studií se na filozofické fakultě věnuje více než sedmdesátka romanistů

Začal dvacátý ročník mezinárodního setkání romanistů. Více než sedm desítek českých i zahraničních odborníků se v něm věnuje reflexi dosavadního výzkumu v oblasti románských studií na českých i zahraničních pracovištích. Na konferenci zároveň zaznívají témata badatelských směrů, která se v tomto oboru otevírají ve třetí dekádě jednadvacátého století.  

Základem mezinárodního setkání romanistů, letos s podtitulem Výzvy románských studií ve třetím desetiletí 21. století, je výměna informací, zkušeností a poznatků z výzkumů, kterým se odborníci v současnosti věnují, ať už ve sféře lingvistiky, literatury, historie, politického dění či kultury daných jazykových oblastí. Konference se většinou koná ve dvouletém intervalu, v době covidových opatření byla však dvakrát odsunuta.

„Zakladatelem tradice romanistických konferencí je emeritní profesor katedry romanistiky FF UP Jiří Černý, který v úvodu našeho sympozia hovořil o historii a důležitosti těchto setkání,“ uvedla Kateřina Ritterová z katedry romanistiky FF. Ve výčtu pozvaných řečníků vyzdvihla významného italianistu profesora Jiřího Pelána z Univerzity Karlovy v Praze, který se ve své přednášce věnoval systému literárních žánrů v italské renesanci. Zajímavé bude podle ní i setkání s profesorem Petrem Kylouškem z Masarykovy univerzity v Brně, který se zabývá francouzskou a kanadskou literaturou. Bude hovořit o specifikách quebecké literatury. Konferenci uzavře emeritní profesor katedry romanistiky FF UP Pavel Štěpánek, hispanista a historik umění, který se chce ve své přednášce zabývat životem a tvorbou českého jezuitského misionáře, umělce a architekta Ignácia Tirsche, působícího v 18. století v Kalifornii a Mexiku.

„Během pandemie covidu-19 nedošlo k online variantě konference, protože pro všechny je její důležitou součástí právě osobní setkání. Pro mě osobně jsou tato setkání inspirací, příjemnou příležitostí objevit zajímavá témata, navázat a pěstovat přátelství napříč všemi románskými jazykovými a literárními obory a evropskými zeměmi. Je to také skvělá možnost k vytvoření zajímavých projektů a navázání mezinárodní spolupráce. Pro naše hosty je to kromě všeho řečeného také oblíbené adventní zastavení v krásné předvánoční Olomouci,“ doplnila Kateřina Ritterová.

Jednání o obecně velmi různorodých tématech se na konferenci konají v několika sekcích. V první zaznívají vědecké příspěvky, které se soustřeďují na individuální tendence bádání v oblasti románských filologií. V druhé sekci odborníci prezentují řešené výzkumné projekty, jejich cíle, závěry a případné publikační výstupy.

„Jde nám především o to, abychom se seznámili s tématy, kterým se kolegové věnují, a zjistili, jakými cestami se ubírá současné romanistické bádání,“ dodala Kateřina Ritterová s tím, že třetí sekce se věnuje prezentaci doktorandských badatelských aktivit.

Jednotlivé příspěvky, projdou-li recenzním řízením, budou publikovány v časopise Romanica Olomucensia. Jubilejní mezinárodní setkání romanistů se koná ve dnech 25. a 26. listopadu na katedře romanistiky FF UP.  

[odkaz na zdroj]

Městský kamerový systém dohlíží i na nový úsek tramvajové trati

Rozšířený a doplněný o další kamerové body, které střeží bezpečnost, je kamerový systém městské policie. V Olomouci už slouží pětadvacet let...

Lékařská fakulta pokřtila kalendář s historickými anatomickými ilustracemi

Nástěnným kalendářem na rok 2023, který se dá použít i jako literatura při studiu anatomie, se může pochlubit Lékařská fakulta UP....

Neuteklo vám?

00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala se zaměstnavateli, i se zástupci obcí a neziskových organizací. Diskutovali o nedostatku řemeslníků,...
00:02:24

Plumlovský zámek se stal národní kulturní památkou

Seznam národních kulturních památek se rozrostl o dalších osm staveb. Nově mezi ně patří i zámek...
00:00:22

Pád z olomoucké výškové budovy 38letý muž nepřežil

Pád z výšky nepřežil. Policisté v těchto dnech prověřují případ pádu 38letého muže z okna výškové...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy