Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 4. 10. 2022.

Svátek má František.

CzechEnglishPolishUkrainian
13.6 C
Olomouc
13.6 C
Prostějov
13.5 C
Přerov
11.7 C
Šumperk
10.9 C
Jeseník
Úterý, 4. října 2022.

Svátek má František.  Dobré odpoledne.

Atlasové žně v Olomouci. Pevnost poznání vystavuje mapy roku

Když se řekne „Mapy a atlasy“, druhým dechem ihned dodáváme „katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého“. Olomoučtí geoinformatikové patří ke špičce ve svém oboru. Svědčí o tom i nedávný úspěch v soutěži Mapa roku, kde si hned tři jejich publikace vysloužily vítězství ve své kategorii. O pestrosti i kvalitě všech vítězných i nominovaných map a atlasů se můžete přesvědčit na vlastní oči – až do konce září probíhá v Pevnosti poznání tradiční tematická výstava.

Letošní, v pořadí již 24. ročník soutěže Mapa roku se stal pro zástupce olomoucké katedry geoinformatiky jedním z nejúspěšnějších v historii. Nejenže si vysloužili hned tři vítězství, ale ovládli současně i „královskou kategorii“ Atlasy, soubory a edice map. Zde odbornou porotu nejvíce zaujal Atlas Moravskoslezského kraje: lidé, podnikání, prostředí. Z šestice autorů je jich hned pět zaměstnanci katedry a šestý jejím absolventem. Celý atlas z dílny katedry geoinformatiky PřF UP a společnosti Urban Planner, který Moravskoslezský kraj přibližuje desítkami tematických map a grafických ilustrací, je k dispozici také online.

V kategorii Samostatná kartografická díla zvítězila mapa Obyvatelsko Česka: Věková struktura v období 1995–2019, která byla vydána Univerzitou Palackého a je společným dílem olomouckých geoinformatiků a odborníků z katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

O tom, že v Olomouci rostou i nové geoinformatické talenty pak svědčí Ondřej Biemann, který se svou bakalářskou prací Atlas přírodních charakteristik Olomouckého kraje zvítězil v kategorii Studentské kartografické práce. Prolistovat si ji můžete na webu.

Výstava v Pevnosti poznání aneb Mapy klasické, digitální i na tričku

Až do 30. září je možné zdarma navštívit výstavu Mapa roku 2021 v olomoucké Pevnosti poznání. Návštěvníci na ní najdou nejen všechna díla nominovaná na poslední „kartografické Oscary“, ale také hned několik kartografických zajímavostí. Organizátoři připravili prezentaci digitálních map i netradičních konceptů, jakými jsou mapy na dřevě, na tričku či na nafukovacím balonu.

Součástí výstavy je rovněž hlasování návštěvníků, kteří rozhodnou o tom, která mapa získá titul VOX POPULI Mapa roku 2021. Děti se pak mohou těšit na interaktivní dílnu, ve které si vyzkouší tvorbu vlastní mapy nového světa.

Read More

Volby v Hranicích vyhrálo ANO, povolební koalice je uzavřena (video)

Koaliční jednání v Hranicích jsou u konce, starostou bude lídr ANO 2011 Bc. Daniel Vitonský, místostarostou Mgr. Karel Machyl (Hranice pro...

VÝLUKA NA TRATI JESENÍK – KRNOV

Správa železnic, s.o. vyhlásil na trati č. 292 Krnov - Jeseník nepřetržitě od 7. října (7.00) do 14. října 2022 (19.00) a na...

Neuteklo vám?

00:04:34

Otevřená radnice 39/2022

V dalším dílu pořadu Otevřená radnice odpoví primátor Olomouce Mirek Žbánek na dotaz, zda bude vybudovaná cyklostezka podél řeky Moravy v rámci stavby čtvrté etapy protipovodňových opatření. Druhý dotaz...
00:02:35

Limitované edice knih, divadlo i koncerty. Veletrh LITR nabídl nezávislou knižní tvorbu

To nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby bylo k vidění v Olomouci. Na 8. ročníku knižního...
00:00:24

Prostějov se připravuje na další výsadbu zeleně ve městě

Prostějov se připravuje na další výsadbu zeleně ve městě. Tentokrát půjde o tu podzimní, kdy bude...
00:06:32

Kraj zblízka 40/2022

Olomoucký kraj také letos podpoří obce, které se dostaly do potíží s havarijním stavem na vodovodech...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
Generated by Feedzy